WL-5460 zawieszają połączenie z klientami po dodaniu nowego routera

Witam,

Ostatnio zauważyłem, że na trzech Ovislinkach połączenie z klientami zawiesza się, tzn. nie są już połączeni z siecią, nie ma do nich pingu, a w dalszym ciągu są widoczni w zakładnie “Active Clients” i mają Tx Rate 1 Mpbs.

Czy może mieć to związek z tym, że w sieci ostatnio pojawiła się jedna sztuka WR1043ND [służy jako AP] z firmware OpenWRT? Wyłączyłem na nim DHCP, chwilę później zobaczyłem, że dalej przydziela jakieś adresy ipv6, dlatego jeszcze pocudowałem tam z opcjami DHCP w zawaansowanych i chyba go ostatecznie w pełni wyłączyłem, bo już na WR1043 nie pokazuje mi innych urządzeń, które nie są połączone z WiFi, które rozgłasza. Niestety, wygląda na to, że problem pozostał. Co teraz zrobić?

Czy na WR1043 może być coś źle ustawione?

 

W logach z 5460 zauważyłem paręnaście razy takie coś:

Mar 10 14:23:08 wlan0: A STA is expired - XX:XX:XX:XX:XX:XX
Mar 10 14:24:13 wlan0: A expired STA is resumed - XX:XX:XX:XX:XX:XX

Wiem - stare 5460, ale już powoli są wymieniane na nowsze [właśnie ta jedna sztuka WR1043 jest w ramach testu]

Sprawdź dzierżawę IP. Dopóki dzierżawa nie wygaśnie, może pokazywać Ci jako aktywnych klientów. Gdy jakiś klient poprosi o taki sam adres IP, DHCP sprawdza czy adres jest wolny (DHCP wysyła zapytanie ICMP do klienta - brak odpowiedzi = adres wolny) i jeśli tak, przydziela innemu klientowi, nawet jeśli dzierżawa nie wygasła.

 

Poszukaj przyczyny zawieszania się połączenia, sprawdź jeszcze konfigurację urządzeń. Rozumiem, że TP Link działa jako przełącznik?

Dzierżawa na głównym routerze (nie TP-Linku) wynosi 7 dni, ale mimo wszystko kiedyś po rozłączeniu klienta po prostu znikał z listy.

 

TP-Link rozgłasza po WiFi połączenie z portu LAN 1 w trybie AP - to powinno być jego jedyne zadanie.

Jak przypiszesz statyczne IP klientowi, to ping idzie?

Przypisałem statyczne na MikroTiku. Nie ma pingu, a klient pozostał w “Active clients” w 5460 pomimo, że nie ma go (komp wyłączony).

Sprawdź okablowanie.