Włączanie ATA 133

Szukam dokładnego opisu , bądź programu do uruchamiania ATA 133 w dyskach Samsung SP80GB. Za wszelkie wskazówki dzięki

Podaj dokładny jaki masz model bo z tego co znalazłem to dysków z oznaczeniem

SP80 jest znacznie więcej modeli jedne ATA 100 inne 133 ten co znalazłem to

jest ATA 133 (SP80, prędkość obrotowa 7200, pojemnośc 80GB, średni czas dostępu 8,9,

bufor 8 MB, ATA 133, 4 głowice, 2 talerze3 lata rękojmi)może twój też ma 133??

Jest to SAMSUNG SP0812N z 8 megowym cache.I mój ma ATA 133 to wiem na pewno, ale system odczytuje go jako ATA 100.

widocznie płyta gł (kontrolery IDE ) tylko na taką prace pozwala więcej już nie wyciśniesz

jak kontrolery na płycie obsługują dyski ATA 100, nawet programowo. Z tego co kiedyś

sie doczytałem to na stronie samsunga był jakiś patch do dysków ATA 100 który odblokowywał

w nich intrfejs 133 ale to był patch tylko do konkretnych modeli .Sprawdz jeszcze czy

twoja płyta głowna posiada kontrolery IDE umozliwiające prace dysków

z wykożystaniem ATA 133

Moja płyta obsługuje dyski ATA 133, dlatego szukam wskazówek,

ewentualnie programu do uruchomienia ata 133 w tym dysku,

bo wiem na pewno że jest to możliwe

Zgodze sie że twoja płyta obsługuje dyski 133 ale interfejs kanałów IDE może mieć przepustowość 100MB/s więc w pełni wykożystuje możliwości przesyłu danych tylko dysków ATA 100 , jeżeli twoja płyta posiada interfejs kanałów IDE 133MB/s to sprawdź taśme ,ewentualnie wymień na ATA 133 ,jeżeli płyta jest na chipsecie intela lub n-force wgraj najnowsze steroniki do płyty gł (nowsze posiadają już drivery IDE z obsługą ATA 133),sterowniki intela kanałów IDE nie zalecane kiedy w kompie znajduje sie nagrywarka DVD firmy Litle-On, no a tak w sumie to mógłbyś napisać jaki to model płyty gł.

Może to coś pomoże poczytaj:http://erms.samsungusa.com/customer/sea/jsp/faqs/faqs_view.jsp?PG_ID=1&AT_ID=15222&PROD_SUB_ID=26&PROD_ID=-1

Jest to model SL-NV400-64 (Solteka), mam załadowane najnowsze sterowniki od mobo. Ale na jakimś forum doczytałem że trzeba samemu uruchomić ATA 133 w tych dyskach.