Właczenie komputera = brak reakcji monitora + piski

Mam do naprawy starszy komputer oparty na płycie głównej ECS K7S5A i procesorze 1GHz Duron, karta grafiki GeForce2 MX-400. Komputer się włącza jednak piszczy (1 długi i 8 krótkie piski).

Monitor się nie chce włączyć. Próbowałem zmieniać kartę graficzną,monitor,pamięć itp. Co może być nie tak? Niestety nie mam instrukcji obsługi aby sprawdzić co oznaczają te piski…

Witaj,

Najłatwiej byłoby, gdybyś wszedł do BIOS’u i sprawdził jego producenta. Ogólnie w praktycznie wszystkich obecnie stosowanych BIOS’ach kombinacja 1 długi i 8 krótkich oznacza uszkodzenia albo samej karty graficznej, albo portu - w tym przypadku - AGP płyty głównej. Wiele z kodów BIOS’owych komunikatów można znaleźć na stronie Bios Central.

Ale z autopsji wiem, że czasem BIOS kłamie - miałem bardzo podobny przypadek - wszystko wskazywało na kartę graficzną, a okazało się, że to jedna z kości RAM’u skończyła żywot… :slight_smile: Ogólnie więc spróbuj wyjąć z kompa wszystko - zostaw tylko płytę i procesor i po kolei sprawdzaj wszystkie podzespoły. Najlepiej oczywiście jeśli masz możliwość sprawdzenia ich również na innym sprzęcie…

Powodzenia

Dimatheus

Nie mogę wejść do biosu bo monitor się nie włącza

Dodam że po tych 1 długim i 8 krótki są jeszcze po kilku sekundach 3 krótkie ale to zapewne dlatego, że restartowałem BIOS’a.

Co do karty graficzne i RAM to podpinałem z działającego komputera (ma też tą samą płytę główną :slight_smile: ) i to nie pomogło…

Wniosek - uszkodzony port.

matfeusz ,

Wiem, że nie możesz. Pisząc “Najłatwiej byłoby, gdybyś wszedł do BIOS’u i sprawdził jego producenta.” miałem na myśli optymalne rozwiązanie, które w tej sytuacji jest niemożliwe do zastosowania - to po prostu było w domyśle… :stuck_out_tongue:

To sprawdź w drugą stronę - przetestuj wyjęty z zepsutego kompa sprzęt - grafikę i RAM - na działającym dobrze komputerze… Jeśli będzie działał sprawnie, to wszystko wskazuje na uszkodzenie płyty głównej - a w tym przypadku to tylko wymiana… :frowning:

Dimatheus

Problem rozwiązany… próbowałem już wcześnie podpinać inną kartę graficzną jednak to nie pomogła. Wyjątkowo pod ręką miałem niedawno zakupioną nową kartę graficzną po jej podłączeniu komputer się włączył bez problemu. Wyciągnąłem ją i podłączyłem starą i jak gdyby nic komputer się uruchomił…

Dimatheus , wielkie dzięki za pomoc!