Włamanie na konto Netflix

Witam!
Siostra zwróciła się do mnie o pomoc w wyjaśnieniu sprawy włamania na jej konto na Netflix. Zamieszczam poniżej opis sprawy i proszę o ewentualną pomoc.

Chciałabym opisać swój przypadek bo może też dla kogoś to będzie pomocne. Konto na Netflixie założyłam w marcu 2019 roku. Raz w miesiącu pobierana była kwota za usługę standard. Konto było założone na adres mailowy na poczta.onet.pl. Wczoraj się dowiedziałam (bo zauważyłam w historii banku) że mam pobieraną kwotę za usługę premium. Zadzwoniłam więc na infolinie Netflix zapytać co się dzieje bo ja nie wiem żebym miała aktywną usługę premium i czy to nie pomyłka. Pani mnie poinformowała że mam drugie konto z adresem mailowym @yahoo.pI to na tym koncie widnieją opłaty za usługę premium. Podsumowując pobierali mi opłatę dwa razy w miesiącu raz za usługę premium raz za standard jedną na początku miesiąca a drugą na końcu dlatego się nie zorientowałam. Moje pytanie jest takie - jak to fizycznie jest możliwe i przez co mógł być ten włam? Nikomu nie udostępniałam ani swoich danych ani haseł do poczty i do Netflixa. Czy jest możliwe że ja z poziomu konta przypisanego do poczta.onet.pl nawet nie mam wglądu i świadomości że jest drugie konto? Może haotycznie piszę ale nie znam się na hackerskich działaniach wybaczcie. Mam adres IP tych ludzi mieszkają w Chile zatem nawet jak to zgłoszę na Policję to i tak pewnie nic nie zrobią. Netflix oczywiście umywa ręce nie poczuwają się do jakiejkolwiek odpowiedzialności. Także na tym skończy się moja przygoda z takimi subskrypcjami. Czy ktoś może słyszał o takich podobnych przypadkach? Czy jestem „wyjątkowa”?

Pozdrawiam!

Witaj,

doszło najprawdopodobniej do przejęcia skrzynki pocztowej wskutek używania powtarzalnego, słabego hasła. Zacznij używać menadżer haseł, np. BitWarden (jest w języku polskim) i pamiętaj o zasadzie, by używać na każdej stronie innego, najlepiej generowanego hasła. Jedyne hasło jakie musisz pamiętać to: hasło do poczty, do bankowości elektronicznej i menadżera haseł. Włącz weryfikację dwuetapową.

Inny przypadek to phishing. Pomocne mogą być wszelkie rozszerzenia blokujące takie jak uBlock Origin (+ lista KAD), nextDNS. Warto poznać mechanizm phishingu i najczęściej używane sztuczki cyberprzestępców, czytając np. Niebezpiecznika, bezpieczny.blog.

Co do płatności kartą - możesz skorzystać z procedury chargeback, podając za powód nieautoryzowane transakcje. Kartę warto zastrzec i wyrobić nową.

Przemyśl też używanie usługi e-mailowej u polskich dostawców.

na tym skończy się moja przygoda z takimi subskrypcjami.

https://www.instalki.pl/aktualnosci/internet/49921-polacy-kochaja-subskrypcje.html

Czyli wiele usług do zamknięcia przez siostrę. Fajna jest niby karma dla zwierząt w ramach abonamentu, nagle zacznie ręcznie wybierać na Allegro lub w lokalnych sklepach - no nie wydaje mi się.

Ten temat został automatycznie zamknięty 90 dni po ostatnim wpisie. Tworzenie nowych odpowiedzi nie jest już możliwe.