WLAN + LAN czyli cross-over na 3 komputery

Witam,

mam do stworzenia niecodzienną sieć i jest mi ona potrzebna na tylko jeden dzień. W związku z tym wolałbym nie inwestować w nic czego nie mam. Po kolei:

  • do podłączenia - 3 laptopy

  • dwa z nich mają karty WiFi (L1, L2)

  • trzy z nich mają zwykłe karty sieciowe (L1, L2, L3)

Schemat sieci:

Dwa laptopy L1 i L3 połączone scrossowanym kablem przez zwykłe karty sieciowe. Do tego L2 dołączony do L1 za pomocą karty WiFi.

Zagadka: czy takie komputery będą się widziały ? Nie chcę dzielić Internetu, chcę tylko zagrać w grę komputerową po protokole TCP/IP.

Jak to skonfigurować ? Jak stworzyć się w dwóch laptopach z kartami WiFi ?

A jeśli to nie działa, to czy wystarczy mi switch bez routera, by te 3 komputery się widziały i możliwa była gra ? Jeśli tak, to w jaki sposób konfiguruje się takiego switcha.

Pozdrawiam,

Piotr Turkowski

Wystarczy ci switch i 3 kable NIECROSOWANE każdy lap spinasz z switchem za pomocą karty sieciowej

co do konfiguracji

L1

IP 10.1.1.1

Maska 255.255.255.0

Brama 10.1.1.10

L2

IP 10.1.1.2

Maska 255.255.255.0

Brama 10.1.1.10

L3

IP 10.1.1.3

Maska 255.255.255.0

Brama 10.1.1.10

I na każdym kompie wejdz do właściwości MOJ KOMPUTER/Nazwa komputera/Opcja zmień/

I poustawiajcie sobie

L1:Nazwa komputera Lap1 Grupa robocza GAME

L2:Nazwa komputera Lap2 Grupa robocza GAME

L3:Nazwa komputera Lap3 Grupa robocza GAME

Po zrestartowaniu kompów powinny się widzieć

Ja bym tak zrobił :slight_smile:

Najlepszym i zarazem najstabilniejszym sposobem na połączenie tych kompów jest podłączenie ich za pomocą “skrętki” do switcha i skonfigurowanie TCP/IP. W tej chwili sprzęt sieciowy nie jest drogi i zakup switcha wiąże się z wydaniem max 40 PLN (np. switch TP-Link TL-SF1005D 28 PLN).

Bez wydawania pieniędzy możesz zrobić to tak:

  • L1 i L2 połączone za pomocą WiFi w trybie Ad-Hoc

  • na L1 lub L2 włączasz udostępnianie połączenia internetowego (z karty WiFi udostępniasz dla karty ethernetowej) i poprzez kartę ethernetową łączysz się skrosowaną skrętką do laptopa L3.

@Gallus:

Nazwy komputerów i grup roboczych mogą być dowolne. One i tak będą się widzieć. Kompy do switcha można łączyć też kablami skrosowanymi - teraz wszystkie switche mają funkcję auto MDI/MDIX - czyli “zamieniają” sobie pary.

Co do adresacji IP, to może tak być, ale nie trzeba żadnej bramy wpisywać. Wystarczy IP i maska.