Własna działalność - świadczenie usług dostępu do internetu

Witam,

Jeśli wcześniej nie robiłeś nic podobnego, to nie wiem czy nie porywasz się z motyką na słońce. Potrzebna grupa informatyków, jedni od sprzętu inni od zarządzania siecią…

 

To że kable będą w pobliżu nie znaczy że dostaniesz do nich nieograniczony dostęp, a te 200-300 osób (nawet po 5 Mbit) - policz, potrzebujesz grubą rurę.

Radio wogóle mija się z celem jako własna infrastruktura - może ewentualnie do klienta końcowego, a i to same problemy w porównaniu z kablem. WiFi to może sobie klient końcowy założyć w domu, albo miasto rozstawić APki (tyle że wówczas nie gwarantują żadnej szybkości).

Studzienki kanalizacyjne nie służą do układania kabli. Nie wiem jaki kretyn dał “zielone światło” takiej instalacji.

Przelicz jeszcze raz koszty pracowników, infrastruktury, podpięcia do tej rury, biura, magazynu, narzędzi, mierników, drabin, jakiś samochodów… taki biznes to dużo więcej niż się z początku wydaje.

To jest raczej forum do pomocy a nie świadczenia usług nowemu przedsiębiorcy - określ stawkę za godzinę za konsultacje i znajdą się chętni. Zadajesz bardzo szczegółowe pytania, więc potrzebujesz pracownika (nie znasz się na tym, w tydzień tego nie opanujesz). Witamy w kapitaliźmie :slight_smile:

… a także prawnika (lub kogoś innego obeznanego w temacie koncesji itp.). Na początek zapoznaj się z Dziennikiem Ustaw 2004 Nr 171 poz. 1800. Witamy w Dziewiątym Kręgu Piekieł - Wydział d/s biurokracji :smiley:

Chłodna kalkulacja.

Czekam aktualnie na 2 osoby, które przez ostatni rok zajmowały się montażem światłowodów, są potencjalnie zainteresowane działalnością.

Wiem, że ruszenie z takim biznesem to nie jest prosta sprawa, zdaję sobie z tego sprawę, ale wiem, że jest to na moim terenie dochodowy interes to po pierwsze, a po drugie byłbym w stanie świadczyć stabilny internet.

W piątek jestem umówiony z właścicielem firmy, która sprzedaje internet na 2500 tysięcy ludzi, będę wiedział dokładnie na co się szykuję.

Właśnie usiadłem to tego DU 2004 Nr 171 poz. 1800 - dzięki za materiał, choć od samego czytania już mi się żyć odechciewa :slight_smile:

Dzięki za informacje.

Świadczenie usług to nie takie hop siup. Oprócz tego, że założysz działalność, musisz zarejestrować się w UKE i chyba dostać ich zgodę. W studzienkach światłowodów też sobie tak nie położysz, na to musisz mieć zgodę właściciela studzienki. Żeby położyć się w bloku, potrzebujesz zgodę administracji spółdzielni czy tam innej wspólnoty mieszkaniowej, a z tym bywa różnie. Jak przejdziesz tę papierkową robotę, to możesz zacząć działać.

Jeśli masz na to sporo kasy, to możesz działać. Tu nie wystarczą APeki za 400zł złotych, jak chcesz stawiać radiolinie, to są koszty liczone w kilkudziesięciu tysiącach złotych. Łącza za 200zł też Ci nikt nie sprzeda. Jak dobrze pójdzie, to 100Mb/s symetryka dostaniesz za 400zł.

Routery i switche też kosztują po kilka tysięcy, a i często wymiękają. Na przykład mój znajomy postawił do BGP serwer z CentOS, bo Mikrotik z wysokiej półki tego nie ogarniał.

Jeśli nie masz w ogóle wiedzy na temat sieci, to sam tego nie ogarniesz. Sieci operatorskie, to nie sieci LAN, tu trzeba mieć pojęcie już o BGP, MPLS itp. Koszty pracowników są spore, a za 1600zł administratora z wiedzą na poziomie przynajmniej CCNP nie znajdziesz. Jak znajdziesz jakichś leszczy co ledwo znają podstawy sieci LAN, to będziesz kolejnym ISP, który gra w kulki i nie oferuje tego co na umowie.

Jeśli nie masz sporej kasy na to wszystko, to daj sobie spokój.