Własna płytka z Debianem. Możliwe?


(Mateuszcedro) #1

Drugi wątek postanowiłem założyć, by nie spamować. :wink:

W Ubuntu jest UCK bądź Reconstructor do tworzenia tj. Oemowych płytek z systemem. A co w przypadku Debiana? Jest coś takiego możliwe?


(marcin82) #2

Witam.

Jak najbardziej możliwe. Zajrzyj tutaj:

http://en.wikipedia.org/wiki/Mklivecd

a potem tutaj [składnia polecenia]:

http://pclos.intraweave.com/mklivecd/mklivecd.php?action=new

Poczytaj o wyłączeniu niektórych katalogów z obrazu systemu. Ja tworzę live-cd bez home, bez archiwum apta, bez /tmp.

Można użyć również programu/polecenia "remasterme" albo stworzyć po prostu obraz partycji systemowej " / " wg tutoriala autorstwa roobala dzięki programowi partimage, ale nie będzie to już live cd.


(roobal) #3

Tu masz przepisy jak zrobić własne LiveCD Debiana

:arrow: http://stary.dug.net.pl/texty/distro.php

:arrow: http://eko.one.pl/index.php?page=LiveCD

Pozdrawiam!


(Mateuszcedro) #4

Właśnie ja nie chcę live CD. Dzięki chłopaki :smiley:


(roobal) #5

Czyli chodzi CI pewnie o takie coś :arrow: tworzenie-partycji-recovery-przy-pomocy-clonezilla-partimage-t344650.html o czym wspomniał marcin'82?

Pozdrawiam!


(Mateuszcedro) #6

A da się to przenieść na różne kompy?


(marcin82) #7

Tutaj jest post na ten temat, o którym mówisz.

Zasadniczo program/polecenie dd tworzy obraz *.iso, post dotyczy przenoszenia instalacji PCLinuxOS na nowy dysk, więc może się przydać:

http://forum.pclinuxos.org.pl/viewtopic ... zenoszenie .

Należy zwrócić tylko uwagę na to, że między różnymi dystrybucjami mogą występować niewielkie różnice w strukturze katalogów.

Co do obrazu partycji z programu 'partimage' - nie próbowałem wgrywać jej / przywracać na inny komputer, sądzę, że jest to możliwe. Podczas tworzenia tej partycji powinna być włączona usługa "haldaemon", co pozwoli wykryć sprzęt na innym komputerze.


(roobal) #8

Oczywiście, że się da. Ten obraz to klon partycji, bez problemu odtworzysz ją na innym komputerze. Można to zrobić też przy pomocy dd jak pisał marcin'82 jednak jest to nieskompresowany klon partycji/dysku. CloneZilla dodatkowo umożliwia wykonanie bootowalnego obrazu ze sklonowaną partycją do przywracania ale jak pisał kolega wyżej być może i dd też daje taką możliwość w końcu Partimage i CloneZilla również korzystają z dd i kilku innych narzędzi :slight_smile:

Pozdrawiam!


(mati75) #9

Najprościej można zrobić własną płytę debiana w oparciu o netinstall, trzeba tylko dobrać dodatkowe paczki i wygenerować obraz. Podobną opcje ma live-helper.


(Mateuszcedro) #10

Rozwinąłbyś jakoś tą myśl?

Interesowałoby mnie coś w stylu "wgraj system z odpowiednim dopiskiem (by Ja) na inne kompy, by rozpowszechniać Debka w świecie"


(roobal) #11

Ściągasz obraz ISO, montujesz i jeśli się nie myl, chrootujesz się na niego, przy pomocy Aptitude instalujesz pakiety, które Cię interesują ale o tym powinno być w artykułach, do których dałem linki, możesz pousuwać manuale aby zmniejszyć wagę obrazu itp.. Jak coś jeszcze znajdę to podrzucę, bo gdzieś miałem prostsze instrukcje, mniej czasochłonne przynajmniej :slight_smile:

Pozdrawiam!


(mati75) #12

Chodziło mi o to co roobal i jeszcze do tego trzeba wygenerować listę pakietów, podobną (identyczną) jak na serwerach repozytorium.