Własne ISP. Gdzie zgłosić sprawę, jakie koszta?


(Maciek9991) #1

Witam! Może zacznę od tego, że mam 17 lat, uczę się na profilu technik informatyk. Jako iż mieszkam we wsi, gdzie dostęp do internetu zapewnia użytkownikiem jedynie Orange (dawne TP, no i ew. Netia czy Multimo) chciałbym za rok założyć za rok własną firmę “z internetem”. We wsi może miałbym 50 domów do podłączenia, może trochę więcej, więc wnioskuje, że nie będzie z tego dużych sum, a call center będę musiał obsługiwać nawet o 3 rano. Na razie nie jestem tym przerażony. :slight_smile:

Może za rok będą jakieś środki z unii np. na “czarne dziury”… 8)

W każdym razie chciałem się zapytać tych, którzy już wystartowali z czymś takim: jakie są koszta, gdzie trzeba zgłosić (jeżeli trzeba) nadawanie w 2,4GHz?

Bo o ile teraz dziele internet od pewnego operatora dla kilku sąsiadów (tak, wiem - to ADSL - [-X ) i wiem jak to zrobić od strony technicznej (i że maszty max. 3 metry w górę) to nie wiem jak to wygląda od strony kalkulacji kosztów i roboty papierkowej.

Pozdrawiam :slight_smile:


(mktos) #2

Przejrzyj sobie http://www.trzepak.pl/viewforum.php?f=5 (i pozostałe fora na trzepaku).


(Maciek9991) #3

Rozumiem, że na początek trzeba duuużoo czytać. Ale tam są tak poważne tematy jak wynajmowanie studzienki pod światłowód itp. A jedyne jakie znalazłem pod hasłami typu zakładanie ISP jest dość mało i dość stare. Założyć tam konto i się popytać czy ktoś mi tutaj podpowie? :slight_smile:


(roobal) #4

Przede wszystkim będziesz musiał założyć działalność gospodarczą. Następnie będzie trzeba zarejestrować się w UKE jako przedsiębiorca telekomunikacyjny.

Poszukaj mniej więcej pod hasłem jak założyć własną sieci osiedlową, kiedyś pod tym hasłem trafiłem na poradnik, dotyczący zakładania takiej działalności i całej papierkologii z tym związanej.

Jeśli będziesz chciał podłączać klientów do sieci WLAN, zapoznaj się dobrze z tą technologią, WiFi to dość obszerny temat i nie zawsze łatwy do zrozumienia, umiejętność skonfigurowania AP to nie wszystko, a chyba nie chcesz, aby klienci narzekali na jakość usług.


(Maciek9991) #5

Dzięki za odpowiedź. Naturalnie chciałbym im zapewnić możliwe najlepszą jakość usług. W końcu nie chciałbym mieć telefonów typu: “bo ping mi na lolu skacze”. :slight_smile:

Na razie może lepiej nie zamykać tematu. Poszukam, poczytam i do tygodnia być może o coś jeszcze zapytam. Ew. zamieszcze linki do poradników które znalazłem. Pewnie komuś kiedyś się przydadzą. :slight_smile:

Dodane 21.05.2013 (Wt) 17:46

Temat dość stary, ale wszystko opisane (prawnie):

http://www.wififorum.pl/topic/7145-howto-jak-zostac-isp-regulacje-prawne/

Temat na trzepaku (opłaty i prawo - jeżeli można tak to nazwać):

http://www.trzepak.pl/viewtopic.php?t=26883

I taki fajny pdf (co prawda z 2004r.):

http://www.witrynawiejska.org.pl/images/11602_jzmfk.pdf

Natomiast dalej nie do końca wiem jak wyglądają kwestie projektów unijnych, zakładania takiej działalności (i nie chodzi mi tylko o działalność gospodarczą), oraz kosztów jakie trzeba ponieść na zakładaniu firmy. Najlepszy temat jaki znalazłem to ten z samej góry w tym poście, który jest z 2006 roku. :frowning:

Może któryś z Was rozwinąć tu ten temat? Bo spodziewam się, że jak z takim tematem wyjadę na trzepaku to mnie tylko wyśmieją, że pytam o takie banały. :smiley: