Wolna praca SSD

Jestem posiadaczem laptopa Dell Studio 1735 ostatnio dołożyłem jako systemowy dysk SSD OCZ Vertex 2 60GB Niestety po instalacji systemu (windows 7 64bit) dysk nie działa z pełną prędkością. Co ciekawe sprawdzając dysk pod linuksem (live cd) nie ma problemu z jego prędkością pracy. Czy macie jakieś pomysły w czym problem?

Link do danych z CrystalMarka i nie tylko http://pl3.dev.un.pl/ssd.png

ssd.png

A czy przypadkiem nie jest w biosie przestawione aby SATA pracowały w trybie IDE?

Jeśli pod Linuxem nie ma problemu, to przyczyny trzeba szukać w sterownikach, bądź ustawieniach systemu. Pytanie: ten laptop ma możliwość podłączenia 2 dysków? Pierwszy raz się z czymś takim spotykam.

Spróbowałbym przenieść plik wymiany na dysk talerzowy, a zlikwidować całkiem na SSD. Drugi krok to ustawienie na sztywno rozmiaru tego pliku, a nie pozostawianie automatycznego przydzielania. W stacjonarnym mam tak rozwiązane i wydajność jest taka, jak należy.

W biosie ustawiony na AHCI

Akurat to jest 17` laptop więc ma dużo miejsca w środku dlatego posiada dwa miejsca na dyski twarde

Przeniesiony na drugi dysk (wikośc terz jest ustawiona na 4603), dodatkowo katalogi urzytkownika (TMP, moje dokumenty, pobrane, itd) też zostały przeniesione na dysk talerzowy - na ssd jest tyko system i programy

Zrobiłeś czystą instalację czy z recovery?

:roll:

czysta instalacja

To jeszcze spróbuj zaktualizować firmware dysku SSD - na stronie OCZ ostatnio było kilka aktualizacji. Ja na Vertex3 nie miałem aż takich problemów, ale odczuwalnie wzrosła szybkość i stabilność. Dodam, że przed aktualizacjami dysk był jakby sprawniejszy pod Win7 32-bit, natomiast pod 64-bit miałem kilka niebieskich ekranów. Po aktualizacjach nie ma problemów.

Do aktualizacji przyda się ten live cd z Linuxem (oraz plik pod Linuxa ze strony OCZ), bo na uruchomionym systemie nie da się przeprowadzić aktualizacji firmware dysku.

Zaktualizowany jest do najnowszej 1.35

Indeksowanie dysku, kompresję danych i defragmentację masz wyłączoną?

Jak się okazuje problem polega prawdopodobnie na wyłączeniu przez della obsługi SATA 2 na moim laptopie (zainstalowałem IRST 10.1.0.1008 [inne wersje nie chciały się zainstalować] i tam pokazuje ze wszystkie napędy działają w SATA 1 )

Dzięki wszystkim za pomoc.

PS. Swoją droga intryguje mnie tego dysku w linuxie (czyżby linux olewał ustawienia w biosie)