Wolne działanie kompa po błędzie dysku twardego

(Pharun) #1

Witam!

W dniu dzisiejszym na komputerze w pracy doszło do zawieszenia systemu. Po restarcie komputer nie wstawał w ogóle, dysk twardy był przenoszony do innego kompa gdzie też nie wstawał, jako SLAVE tak samo, ale… ale jakimś dziwnym trafem nagle wszystko wróciło prawie do normy i komputer działa. Niestety jest to “tylko” prawie. Udało mi się zgrać dane na których mi zależało itd, więc czuję się bezpieczniej ale obecna sytuacja trochę paraliżuje mi prace w biurze. Objawy są następujące - komputer się dramatycznie długo włącza, działa powoli, po czym nagle przyspiesza i działa ok aż znów spadek wydajności. Zrobiłem przywracanie systemu, resetowałem BIOS itd - nic nie daje efektu. Zainstalowałem program diagnostyczny, sprawdziłem dysk twardy i otrzymałem następujący wynik:

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/2815578d1fb91ade.html

widać że nie wszystko jest dobrze i tu pojawia się moje pytanie - jak to naprawić, i czy da się to naprawić. Najchętniej uniknąłbym formatu więc przyjmę każdą rozsądną radę.

Specyfikacja komputera:

HP PRO

Intel Pentium CPU G645 @2,90GHz

4GB Ram

Dysk Twardy: WD 500GB

Grafika Intel HD4000

Windows 7 Professional SP1 64bit

(Grabkamy) #2

Do parametru 05:

Są to bad sektory, spróbuj użyć programu MHDD, jednakże nie naprawia on fizycznych bad sektorów (występują one najczęściej).

Do parametru C5:

Spróbuj wyzerować i remapować. Remapowanie nie powinno usunąć danych ale dobrze jest je poprzedzić zerowaniem

Tutaj jest wszystko opisane klik.

Do parametru C6:

Ta procedura zerowania powinna pomóc.

Ps. przykro mi to mówić, ale twój dysk umiera (kwalifikuje się do wymiany).

(falcon89) #3

Na początek wrzuć screena gdzie widać wartości przy poszczególnych parametrach, aby było widać Wartość Raw (zmień ustawienia CrystalDiskInfo, Funkcje, Advanced Feature, Wartość Raw i ustaw 10 [DEC]), pokaż screena z programu (wszystkie parametry).

Dodane 07.05.2013 (Wt) 16:24

Jak sama nazwa parametru wskazuje, tych błędów nie da się naprawić.

(Pharun) #4

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/a565b8c4d7dfde51.html

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/9c12cd322230c41d.html

dzisiaj komputer działa jak by szybciej, ale jeżeli wykonuję kilka zadań na raz na dyskach to się niestety zacina. Po układzie BADów widze że oberwały dwie partycje: D i F (mam jeszcze C i H).

Jest jakaś nadzieja dla tego dysku czy raczej spisać go na straty?

(falcon89) #5

Jak już robisz Error Scan to odznacz Quick Scan

Parametr 01 wskazuje na problem z powierzchnią dysku lub głowicami odczytu/zapisu (błąd krytyczny).

05 to bad sektor

C5 to sektory oczekujące na remap.

C8 świadczy o złym stanie powierzchni dysku (parametr 01 i C8 świadczą o złym stanie powierzchni talerzy)

Dysk kwalifikuje się do wymiany (powierzchnia talerzy jest uszkodzona).

(Pharun) #6

Wiem, ale jednocześnie muszę pracować na tym kompie w biurze a już Quick Scan zajął mi 60 minut kiedy to wszystko gorzej działało - potrzebowałem szybkich wyników tylko po to żeby dorzucić ten screen. Czyli dysk idzie na reklamację… szkoda. Dzięki za pomoc i zaangażowanie!

Pozdrawiam

Pharun