Wolne działanie kompa po błędzie dysku twardego

Witam!

W dniu dzisiejszym na komputerze w pracy doszło do zawieszenia systemu. Po restarcie komputer nie wstawał w ogóle, dysk twardy był przenoszony do innego kompa gdzie też nie wstawał, jako SLAVE tak samo, ale… ale jakimś dziwnym trafem nagle wszystko wróciło prawie do normy i komputer działa. Niestety jest to “tylko” prawie. Udało mi się zgrać dane na których mi zależało itd, więc czuję się bezpieczniej ale obecna sytuacja trochę paraliżuje mi prace w biurze. Objawy są następujące - komputer się dramatycznie długo włącza, działa powoli, po czym nagle przyspiesza i działa ok aż znów spadek wydajności. Zrobiłem przywracanie systemu, resetowałem BIOS itd - nic nie daje efektu. Zainstalowałem program diagnostyczny, sprawdziłem dysk twardy i otrzymałem następujący wynik:

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/2815578d1fb91ade.html

widać że nie wszystko jest dobrze i tu pojawia się moje pytanie - jak to naprawić, i czy da się to naprawić. Najchętniej uniknąłbym formatu więc przyjmę każdą rozsądną radę.

Specyfikacja komputera:

HP PRO

Intel Pentium CPU G645 @2,90GHz

4GB Ram

Dysk Twardy: WD 500GB

Grafika Intel HD4000

Windows 7 Professional SP1 64bit

Do parametru 05:

Są to bad sektory, spróbuj użyć programu MHDD, jednakże nie naprawia on fizycznych bad sektorów (występują one najczęściej).

Do parametru C5:

Spróbuj wyzerować i remapować. Remapowanie nie powinno usunąć danych ale dobrze jest je poprzedzić zerowaniem

Tutaj jest wszystko opisane klik.

Do parametru C6:

Ta procedura zerowania powinna pomóc.

Ps. przykro mi to mówić, ale twój dysk umiera (kwalifikuje się do wymiany).

Na początek wrzuć screena gdzie widać wartości przy poszczególnych parametrach, aby było widać Wartość Raw (zmień ustawienia CrystalDiskInfo, Funkcje, Advanced Feature, Wartość Raw i ustaw 10 [DEC]), pokaż screena z programu (wszystkie parametry).

Dodane 07.05.2013 (Wt) 16:24

Jak sama nazwa parametru wskazuje, tych błędów nie da się naprawić.

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/a565b8c4d7dfde51.html

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/9c12cd322230c41d.html

dzisiaj komputer działa jak by szybciej, ale jeżeli wykonuję kilka zadań na raz na dyskach to się niestety zacina. Po układzie BADów widze że oberwały dwie partycje: D i F (mam jeszcze C i H).

Jest jakaś nadzieja dla tego dysku czy raczej spisać go na straty?

Jak już robisz Error Scan to odznacz Quick Scan

Parametr 01 wskazuje na problem z powierzchnią dysku lub głowicami odczytu/zapisu (błąd krytyczny).

05 to bad sektor

C5 to sektory oczekujące na remap.

C8 świadczy o złym stanie powierzchni dysku (parametr 01 i C8 świadczą o złym stanie powierzchni talerzy)

Dysk kwalifikuje się do wymiany (powierzchnia talerzy jest uszkodzona).

Wiem, ale jednocześnie muszę pracować na tym kompie w biurze a już Quick Scan zajął mi 60 minut kiedy to wszystko gorzej działało - potrzebowałem szybkich wyników tylko po to żeby dorzucić ten screen. Czyli dysk idzie na reklamację… szkoda. Dzięki za pomoc i zaangażowanie!

Pozdrawiam

Pharun