Wolny komputer

(Analyzer64) #1

Witam,

ostatnio zmieniłem sobie komputer (z 1.2 Celeron na P4 2.8- płyta MSI 845PE) ale nie to jest najważniejsze, wyjąłem dysk ze swojego starego i założyłem go w "nowym" kompie. Zainstalowałem Winde XP i o dziwo cały ten "sprzęt" chodzi wolniej albo tak samo jak stary komputer, myślałem że różnica będzie znaczna.

Nie wiem czy to od tego, ale wcześniej miałem 2 systemy: XP i Linuxa Ubuntu 7.04, jak wiadomo do linuxa potrzeba 2 partycje, no i jest inny system plików. Po niedługim czasie zrezygnowałem z Linuksa i go odłączyłem żeby się nie ładował. Teraz jak instalowałem Windowsa, w instalatorze usunąłem te partycje i wygląda to teraz tak, że mam partycję 500MB przed dyskiem C (win xp) i kolejną partycję 4 GB po dysku D (reszta: programy, gry itd.). Czy wolny start systemu może być tym spowodowany?

(Gd1984) #2

po pierwsze moze to byc konfiguracja sprzetu a wiec ilosc ram, karta grafiki ... niektórzy napisza ze zasilacz, ale moze to byc równiez zasmiecony dysk, szczerze polecam wywalic partycje systemowe, pozostawic tylko z danymi i zainstalowac wszystko od poczatku

(JNJN) #3

Sprawdź ustawienie dysku i podpięcie do płyty.

Może trzeba zrobić to tak:

• usunąć z dysku wszystkie partycje - ma być jak nowy , założyć i sformatować instalatorem z XP, zainstalować najpierw XP, a dopiero ewentualnie inne systemy.

(Analyzer64) #4

Fakt, konfiguracja sprzętowa nie jest najlepsza: bo ramu jest 256DDR, dokładałem jeszcze drugie 256 i różnicy dużej nie było. Co do grafiki to jest to tylko FX5200.

Może skorzystam z Partition Magic'a, usunę te dwie małe partycje i dodam je do partycji oznaczonej literą D.

Jeszcze zastanawia mnie jedno: w menedżerze urządzeń, w kontrolerach IDE i ATA mam tak, podstawowy kontroler IDE -> tryb PIO i nie mogę tego zmienić na DMA, pomocniczy kontroler pracuje w trybie Ultra DMA 4 czy coś takiego...

(Gd1984) #5

co ja bym zrobiłna Twoim miejscu to raz pousuwał wszystkie partycje, stworzył jedna partycje 8gb (zaleznosci od wielkosci dysku) na której by tylko system stał i inna albo inne partycje na moje smieci, zreszta tak mam zrobione.

Co do ramu to Xp troche ciagnie tej pamieci i 256 to faktycznie za mało, nawet prcesor duzo mocniejszy niewiele zdziała, bo ram bedzie go dławił ;/ Polecam zakup kolejnej kosci

Karta grafiki, faktycznie, niezbyt imponujaca ale jezeli nie grasz to na predkosc działania systemu i poruszania sie po aplikacja biurowych czy internet nie powinna miec za duzoe wpływu, najbardziej mula zintegrowane karty korzystajace z ramu ;/

podsumowujac:

1 krok, to zrobic porzadek z partycjami i systemem ... dodatkowo poszukac najnowszych sterowników

2 to zastanowic sie nad ramem ... róznica bedzie kolosalna

(Analyzer64) #6

U mnie jest, a raczej było z partycjami tak, że na jednej partycji 6 GB mam zainstalowanego tylko XP, a na drugiej (27 GB) mam różne programy, muzykę itd., no i pozostają jeszcze 2 puste partycje po linuxie: jedna 500 Mb i druga 4,2 Gb. Cały HDD mam 40 GB i tyle mi wystarczy, co do ramu to na pewno dokupię, pewnie 512 Mb.

Zrobię tak jak mówicie, pousuwam wszystko i podzielę dysk od nowa.