Wolny transfer przez USB 2.0

Hej. Mam takie pytanie: kupiłem dysk 2’5" (ATA 100) i osobno do niego obudowę, która jest podłączana do komputera przez dwa USB (jeden odpowiada za transfer, drugi za zasilanie). Wg. producenta transfer powinien wynosić do 480Mbps (czyli ok. 60 MB/s -> standard USB 2.0). U mnie wynosi nie całe 18 MB/s. Czy ktoś wie co może być tego powodem ? I czy można rozwiązać jakoś ten problem ? Z góry dzięki za odpowiedź i wsztkiego co nalepsze w Nowym Roku życze wszystkim użytkownikom forum.

Jaki system i czy zainstalowałeś stery do USB 2.0 - powinny być z stereami do płytki… no i do chipsetu też :slight_smile:

No to pewno się zawiedziesz… ponieważ na to nic sie nie da zrobić. Jest to wina dysku lub kabla, jeśli jednak zależy Ci na tym transferze to możesz próbować z innym kablem, ale takiego kabla łatwo nie dostaniesz. Co do tych danych producenta to oni sobie piszą max. możliwy transfer, a nie rzeczywisty, zawsze osiągalny. Ja też mam taki sam problem z niskim transferem z kolei w odtwarzaczu mp4, no i oczywiście pisało USB 2.0, a w rzeczywistości jest 300KB\s…

Sterowników nie instalowałem, ale fakt są dołączone do obudowy. Tylko czy do Win XP są potrzebne stery do USB 2.0 ?

są potrzebne stery do usb 2.0

Niestety, 480 to tylko teoretyczny max.

Szybciej chodzą dyski na FireWire (chociaż to tylko 400, to u mnie leci o ok. 50% szybciej) i na eSata - zależy to od obudowy dysku.

Zainstaluj stery mobo i zaktualizuj windę.

W BIOS-ie ustaw USB na Hispeed.:mrgreen:

Na wszelki wypadek sprawdź w jakim trybie działa twoje USB 2.0

USB 2.0 może być ustawione w jednym z dwóch dostępnych trybów:

FullSpeed - wolniejszy, o ile dobrze pamiętam maksymalna prędkość w tym trybie wynosi 12 Mbps

HiSpeed - najszybszy, maksymalna teoretyczna prędkość w tym trybie wynosi 480 Mbps, o których sam wspomniałeś. Jednak jest to tylko prędkość teoretyczna, w praktyce jest to maksymalnie 320 Mbps (źródło).

Tryb w jakim działa USB 2.0 sprawdzasz w ustawieniach BIOS’a. Znajdź tam ustawienia USB 2.0 i sprawdź czy masz włączony tryb HiSpeed. Jeżeli masz włączony tryb FullSpeed, to zmień go na HiSpeed.

Jest jeszcze coś takiego jak LowSpeed ale to chyba odnosi się tylko do USB 1.1 i w USB 2.0 nie jest dostępne, a prędkość tego cuda wynosi 1,5 Mbps :).

Pozdrawiam.

Na plytce dołączonej do obudowy są sterowniki ale tylko do win98. Do XP-ka nie są wymagane bo sprawdałem w instrukcji. Więc nie w tym chyba problem ?

Rozumiem, że posiadasz zainstalowany Windows XP z Service Packiem 2? Sprawdzałeś jaki masz ustawiony tryb pracy dla USB 2.0?

Patrzyłem w BIOS’ie (na laptopie) i nie mam tam żadnych ustawień odnośnie prędkości USB 2.0. :cry:

Zainstaluj SP2forxp bo jak nie masz zainstalowanego Sp2, a niektóry płyty główne potrzebują sp2 żeby usb2 poszło