Współpraca Windowsa z Linuxem

Jak zmodyfikować sektor startowy dysku aby móc odpalać z jednej partycji Win98 z innej WinXP a z jeszcze innej Linuxa?

Muszę mieć jakiegos bootmanagera czy da sie to wykonac recznie?

Bawilem sie boot.ini w WinXP ale jedyne co mi sie udalo zrobic to zrobic menu wyboru miedzy Win98 a WinXP - linux natomiast sie wykładał.

No i co robić?

Zmianą w boot.ini nic nie uzyskasz jeśli chodzi o sposób odpalania Linuxa z możliwością wyboru systemu. Jak już masz Linux’a i instalujesz Windowsa to on wymazuje wpis w tzw. MBR-Master Boot Record. Odbudowywanie tego sektora jest pewną procedurą. Przede wszystkim należało po instalacji linux’a zrobić kopię tego sektora do późniejszego odbudowania. Można linux’a odpalać z dyskietki startowej tegoż systemu. Ja np. swojego Red Hat’a tak odpalam i jest to całkiem dobre. Niestety nie zrobiłem kopii sektora MBR przed reinstalacją Windowsa, jednak taki sposób odpalania mi odpowiada. Wiele info na temat odbudowywania MBR jest w sieci.

Pozdrawiam

w red hacie jes rowniez boot loader który obsłyguje wszystkie typy partycji włącznie z extended. Można go zainstalować podczas instalacji linukasa. Jeśli zostanie on wykasowany można go zainstalowac ponwnie wpisujac w konsoli: /sbin/grub-install /dev/hda (jesli mamy dysk podlaczony jako primary master, jezeli jako seconadry master to hdb itp.)