Wstawienie dźwięku w odpowiedni moment

(esc) #1

Jakim programem ( bezpłatnym) wstawić dźwięk, np. między 5 min. a 10 min. filmu.

(lordjahu) #2

Windows Movie Maker - dostępny w każdym systemie i łatwy w obsłudze :stuck_out_tongue:

(esc) #3

Przekonwertowałem plik na wmv i WMM informuje że plik nie jest indeksowany i nie można go zaimportować. Dziwne inne pliki też konwertowałem na wmv i wgrywało, a tu mam dwa i ni wząb :evil:

(lordjahu) #4

Nowa wersja WMP ?

(esc) #5

Mam wersję 2.1.40280

(Nadi) #6

Spróbuj wgrać kodeki fffshow, wtedy Maker powinien zaakceptować pliki.

http://www.dobreprogramy.pl/FFDShow,Pro ... 13336.html

(esc) #7

a gdzie konkretnie wgrać te kodeki :?:

(Nadi) #8

Napisałam poradnik o programie Movie Maker, mam nadzieję, że się przyda.

W systemach Windows Vista/ XP powinien być zainstalowany fabrycznie Windows Movie Maker w języku polskim.

Ale jeśli masz nowszy system np. 7 musisz pobierać i instalować już z internetu, z angielskim interfejsem.

Dostępne jest kilka wersji Movie Makera, ja polecam pobierać 6, jest lepiej rozbudowana i łatwiej się na niej pracuje niż na 2.6 z Windows XP.

Tutaj masz stronę, gdzie możesz pobrać Makera,

pobierasz wersję zgodnie z wersją swojego systemu, czyli 32- dla Windows 7 32-bitowego, 64 dla 64-bitowego.

http://movies.blainesville.com/2010/05/ ... 60-on.html

Gdy już uda Ci się zainstalować program, polecam ściągnąć bibliotekę kodeków, dzięki czemu Maker nie będzie wywalał błędów i nie będzie odrzucał filmów, które mu zaimportujesz.

Dodatkowo polecam pobrać sobie:

http://www.instalki.pl/programy/downloa ... ctory.html

To świetny konwenter, zmienia dość szybko rozszerzenia plików, nie niszcząc przy tym jakości.

Teraz na screenach omówię działania na poszczególnych panelach.

Otwórz Movie Makera.

Od razu rzuca się w oczy wielki biały panel. Na moim screenie oznaczony jest on numerem 1. To tam importujesz(wrzucasz) swoje pliki na których będziesz pracował.

Jak zaimportować pliki? Najprościej to chwycić pliczek i po prostu przeciągnąć go do tego panelu, ale możesz użyć bardziej oficjalnego sposobu. Klikasz Import Media w górnym lewym roku, wybierasz plik i Movie Maker go "wssysa"

Numer 2 to okno poglądu. Umożliwia monitorowanie na bieżąco uzyskanych efektów na filmie, przy dokładnym wycinaniu klipów warto posłużyć się strzałkami lewo, prawo.

Numer 3, to oś, gdzie w zależności od potrzeb wykonujesz operacje na pliku, dodajesz efekty i klipy z napisami.

Jeśli chcesz podkładać dźwięki czy inne głosy musisz przejść do osi dźwięku.

Robisz to następująco : Storyboard (lewy dolny napis) ---> Timeline ( u mnie jest po angielsku)

Teraz to już kaszka z mleczkiem. Swój plik wrzucasz na oś Video i zaczynasz edycję. Klawiszem " I " rozpoczynasz klip, a klawiszem " O " kończysz.

W ten sposób możesz dowodnie modelować długość filmu, jeśli chcesz natomiast użyć z tego samego filmu jeszcze inny klip, to wrzucasz go jeszcze raz na oś i robisz te same czynności z użyciem I i O. (polecam użyć między przejściami, efekty , są na drugiej pozycji pod hasłem Edycja, u mnie jest to edit)

Wspominałeś, że chcesz wstawić dźwięk w odpowiedni moment. Nic prostszego.

Po prostu plik z dźwiękiem wrzucasz na oś Audio/Music (jeśli dźwięk jest w formacie mp3/ vaw to od razu znajdzie się na osi dźwięku, ale jeśli to inny format wystarczy po prostu tam go umieścić)

Teraz odpowiedni przesuwasz dźwięk, tam gdzie chcesz żeby był. Pokaże ci to na screenie.

Czasami zdarza się, że jeden plik trzeba wyciszyć/zmniejszyć/zwiększyć głośność. Wtedy klikasz na ten malutki plusik przy Video i klikasz prawnym przyciskiem myszki na wybranym filmie i zaznaczasz odpowiednią opcję.

Wygląda to tak:

Jeśli natomiast chcesz wyciszyć dźwięk mp3 bezpośrednio klikasz na nim i wybierasz wycisz.

Kilka uwag ogólnych:

Czasami zdarza się, że Maker zacina się, zawiesza a my tracimy swoją pracę. Żeby tego uniknąć wystarczy w ustawieniach zaznaczyć :

Tools-->Options w zakładce General --> Save AudioRecuver 1 minuta. To oznacza, że Movie Maker będzie zapisywał na bieżąco zmiany w naszym projekcie co jedną minutę. Pozdrawiam serdecznie. Proszę pisać w razie pytań.

(esc) #9

Mam Windows XP , największy problem to błąd podczas zapisu filmu na komputer, raz mi zapisuje raz nie, już myślałem, że zależy od wielkości MB filmu, ale chyba  to nie to. 

Np. mam film który składa się z 6 ujęć, podczas odtwarzania robi się pauza na 5 ujęciu i trzeba znów wcisnąć odtwórz ( taką samą sytuację miałem podczas innego filmu ), to pomyślałem może przez pauze nie można zapisać filmu. Omijam ujęcie 5 i zapisuję tylko ujęcie 6 i też lipa od 1 do 4 mi zapisuje, albo chciałem zapisać ujęcie 1,2,3,4,6 też lipa - kombinowałem ze zmianą nazw, wklejałem z jednej kolekcji do drugiej i też lipa.

Najbardziej mnie przekonuje ta pauza tylko z jakiej paki robi się ta pauza :?: