Wybieranie Windowsa z poziomu GRUBa

Witam,

mam zainstalowane 3 systemy jak w temacie i mam 2 menu wyboru systemu pierwszy do GRUB a 2 z Visty menu, z gruba Ubuntu mi się uruchamia normalnie ale vista i Xp to muszę w Grubie wybrać obojętnie XP Czy Vista i dopiero znowu wybrać VISTĘ lub XP zęby się zalogować to systemu.

jak zrobić zęby mieć tylko GRUBA i logować się z niech do tych systemów

Jeśli się nie mylę w Linuksie raczej nic nie zrobisz, ponieważ problem dotyczy windowsa a głównie jego bootloadera. Myślę, że powinieneś pod windowsem to skonfigurować, jeśli się nie mylę to plik boot.ini i tam usuwasz zbędne wpisy, albo jakoś tak. Nie mam pewności na windowsie w ogóle się nie znam i nie mam o nim pojęcia.

Poczytaj sobie to viewtopic.php?t=5820

Pozdrawiam!

Nie da rady, próbowałem i nic z tego

To akurat jest niemożliwe. Ale można to zrobić za pomocą bootloadera Windowsa. Wystarczy wgrać GRUB-a (względnie LILO, jeśli ktoś tego używa) na partycję z Linuksem zamiast na MBR i ustawić w nim domyślne bootowanie Linuksa i hiddenmenu. Potem trzeba użyć płytki z Visty do nadpisania MBR z powrotem przez Windows, dzięki czemu będziemy tam mieli bootloader Microsoftu (tak jak było przed instalacją Linuksa). Następnie bootujemy Vistę, używamy narzędzia dd do skopiowania sektora rozruchowego (chyba tak to się nazywa…) z partycji z Linuksem do pliku i dodajemy odpowiedni wpis do bootloadera za pomocą narzędzia systemowego BCDEdit. Bardziej szczegółowy opis na blogu Cana Ertena (zamiast pktów 6 i 7 wykonać Vista Update ).

da się prościej dopisując gruba do bootloadera visty za pomocą programu easybcd, lecz u mnie nie zdało to egzaminu, ponieważ moim głównym systemem jest linux

Faktycznie, bardzo fajne narzędzie. Nie znałem tego wcześniej. Dzięki. :wink: