Wybór aparatu fotograficznego

Witam ! Potrzebuję porady. Nie znam się kompletnie chce zrobić prezent chłopakowi ale nie wiem jaki aparat wybrać. Rozważam zakup Kodaka az252 lub Kodaka az401. Co o nich uważacie czy to jest dobry wybór czy raczej wybrać coś całkowicie innego ? Liczę na pomoc !! :blush:
Pozdrawiam ! :blush:

Jaki masz budżet i do jakich (głównie) zastosowań potrzebujesz aparat?

Budżet skromny bo tak do 600 zł . Cele są proste do fotografii zwykłej takiej na własne potrzeby ale myślę że na pewno zdjęcia krajobrazu i filmy też wchodzą w grę :slight_smile: ciężko mi się wypowiedzieć xd co by było najważniejsze. Na pewno żeby zdjęcia były wyraźne i nie rozmywały się nawet przy gorszym świetle i żeby nie gubił ostrości

Miałem podobny aparat do tych, tylko że od Fuji ale parametry i cena prawie taka sama.
Ogólnie to nie kupuj, jakość zdjęć (ziarno) wręcz kłuje w oczy. Po tygodniu aparat skończy w szufladzie i będzie tylko szkoda wydanych pieniędzy i nietrafionego prezentu.

Może pomyśl nad czymś używanym? Ale jakimś fajnym zestawem? Wiem że używany sprzęt nie wygląda za dobrze na prezent, ale często jest klasę wyżej. Sam ostatnio kupiłem używanego bezlusterkowca olympusa na bagnet micro4/3 i dobrałem do tego dwa obiektywy od Zenita za podobną sumę.

Chłopak lubi robić zdjęcia? Tzn, chce się tego uczyć? Bo jak tak to można mu zrobić całkiem fajny retro zestaw np. obiektyw od analoga, adapter, cyfrowy aparat i może jeszcze jakiś statyw z torbą i książka do nauki. Będzie miał bazę żeby dokupować kolejne rzeczy i zabawę przy ręcznym ustawianiu ostrości itp.

Dokładnie tak jest. Interesuje się fotografią dobrze mu to wychodzi tylko nie ma sprzętu . Chce mu właśnie tym pomóc w rozwoju tej pasji :blush: dziękuję za porady super są pomocne !:grinning:

Tylko pytanie gdzie kupić taki zestaw, jak go skompletować ?:thinking:

To może jakąś starszą lustrzankę z podstawowym obiektywem? Potem będzie mógł dokupić kolejne rzeczy - inny obiektyw, filtry, statyw itd.
Od siebie polecam Canona, możesz poszukać serii podstawowej (4-cyfrowe, np. 1000d i wyższe), niższej amatorskiej (3-cyfrowe, np. 400d i wyższe), wyższej amatorskiej (2-cyfrowe, np. 60d i wyższe). Tylko używany sprzęt najlepiej byłoby wcześniej obejrzeć…

Ja większość kupowałem na olx targując się cenowo, bo allegrowicze mają szalone ceny XD

Ogólnie to na kiedy to potrzebujesz? Bo jak chcesz tani obiektyw i masz dużo czasu to za 100zł zamówisz z aliexpress fujiana do kręcenia filmów:

do tego dobierzesz sobie Olympusa E-PL jakiś model, ważne żeby już miał filmy w 1080p.
Fujana też kupisz u nas na allegro, ale za jakieś 160-180zł.
A jak nie ten fujian to ewentualnie stary obiektyw Heliosa 44 + adapter z m42 na m4/3 (plus mała przeróbka przysłony). Też powinno wyjść ok 100zł (nie kupuj na allegro bo hipsterą odwaliło i po 250zł go sprzedają, a na olx razem z jakimś starym aparatem za 70-90zł chodzi).

Statyw taki podstawowy to za 50zł w Auchan jest a za 89 już taki w miarę spoko. Ogólnie jak chcesz tanie rzeczy do foto to na allegro jest sklep eltec:


dokładnie ten statyw od nich kupiłem kiedyś no i plastik straszny, ale na pierwszy raz jakoś mi wystarczył.

A gdyby się nie udało wybrać żadnego rozsądnego aparatu, zawsze możesz mu kupić… Książkę - o technice fotografowania. Dzięki wiedzy o oświetleniu, kompozycji itd. będzie robił lepsze zdjęcia nawet telefonem. O wyborze sprzętu sam zadecyduje :slight_smile: Czasem lepiej wydać 100 zł na książkę, 500 zł odłożyć na później i po dołożeniu kolejnego 1000 kupić już całkiem fajny aparat z jednym lub dwoma obiektywami :slight_smile:

Chcę zrobić mu taki prezent na święta . Więc czasu mało zostało bo tylko miesiąc … :confused: Więc aliexpress odpada

https://m.olx.pl/oferta/lustrzanka-canon-1000d-18-55mm-torba-karty-stan-bdb-CID99-IDxnPdo.html/#position=3&page=1
Co sądzicie o tym warte jest rozpatrzenia ??

To jest ewentualnie coś takiego jak Sony NEX:

Tylko trzeba by w miarę dobry model trafić.
Ten z olx chyba nie ma nagrywania video, bo z tego co widzę to model z 2008 roku ale mogę się mylić.

A nie wiem nie znam się totalnie … Jestem anty elektronik xd nie mam pojęcia i to kompletnego … właśnie sprawy tego typu zawsze kupuje mój chłopak zna się trochę na tym . Ja to nawet telefonu nie umiałam wybrać sobie dopiero chłopak mi doradził jaki mam wziąć i jestem zadowolona w 100% dlatego chciałabym aby on też był zadowolony z aparatu :confused:

Ok to jak coś znajdę to postaram się tutaj linki wrzucać, rozumiem że jak olx to z Warszawy?

No myślę że najprędzej Warszawa bo mam do Warszawy najbliżej . Dziękuję bardzo za checi pomocy :slightly_smiling_face:

Polecam Nikon D90 z obiektywem 18-105 Nikor. Tyle, że za 600 zł będzie ciężko :slight_smile:

ps. za tyle to można kupić Pentaxa K200d z podstawowym obiektywem - moim zdaniem świetny sprzęt do nauki fotografii, ma matrycę CCD, z której wychodzą magicznie kolorowe zdjęcia :slight_smile:

600 zł to zdecydowanie za mało, żeby cokolwiek zaczynać. Możesz kupić tego Kodaka lub cokolwiek innego w podobnej cenie, jednak na tę chwilę odradzam zakup czegokolwiek używanego. Używki są dla starych wyjadaczy, tu naprawdę trzeba się w strzelić w korpus, obiektyw czy cokolwiek innego. Nikon D90 był świetnym aparatem ale jego czasy bezpowrotnie minęły itd itd.

Kupowanie obiektywu bez lustrzanki (że niby dokupi korpus) bez sensu.
Najrozsądniej jest nie napinać się na aparat i nie kupować teraz nic, a przygotować się na przyszłość.
Zacząć w przyszłości od np Nikona d3200 + obiektyw 18-55 i w ten sposób spróbować zacząć zgłębianie świata foto.
Ten aparat, który wybrałaś robi foty podobne do smartfonów. Fakt, ma spory zoom z optyczną stabilizacją i to w zasadzie go odróżnia od tego telefonowego.

Wiem, że brzmię jak malkontent, ale to uchroni was przed niechcianym prezentem i zakotwiczeniem na lata w starych rozwiązaniach.

Kamerka typu :“GoPro” uczy pokory jeśli chodzi o światło, klatkarz itd. Można uczyć się podstaw foto (tak foto) a zarazem mieć przydatne urządzenie.

Ewentualnie gimbal do komórki…

Dzięki za radę :wink:

I tak i nie… Oczywiście można wtopić ale to jak z każdą używaną rzeczą - natomiast najczęściej te entry level małoobrazkowe lustrzanki ludzie wymieniają nie dlatego, że się zepsuły, tylko dlatego, że przesiadają się na wyższy model.
https://www.olx.pl/oferta/aparat-canon-450d-obiektyw-18-55-niski-przebieg-super-stan-CID99-IDxiccQ.html#51859be2cf choćby taki Canon z kitowym obiektywem - moim zdaniem fajna sprawa na początek, żeby się przymierzyć czy w ogóle lustrzanka będzie mu leżała. A majątku nie kosztuje.

Tutaj masz Olympusa E-PL3 z całym zestawem, obiektyw, lampa, torba, nawet jakieś słuchawki. Możesz zagadać że to prezent na święta i że masz 500zł akurat na to, myślę że gościu by za tyle sprzedał a na naukę jak najbardziej fajny sprzęt.

Obiektyw kitowy ale do krajobrazu i nauki starczy, jak chłopakowi się spodoba to potem będzie mógł sobie odłożyć kasy i kupić jakiś lepszy obiektyw (format micro4/3 dalej jest w użytku), a jak jednak za dużo tej kasy mieć nie będzie, to kupi sobie jakiś tańszy np. Meike czy 7artisans (byle nie od tego Warszawskiego inter-foto, złe wspomnienia z nimi mam).

Nie wiem jak wygląda sytuacja finansowa, tzn. czy możesz sobie pozwolić na wydanie tych 500zł czy jednak to był długo odkładany hasj. Bo z jednej strony można czekać i odkładać i kupić ostatecznie coś dobrego, ale z drugiej strony jak się tak będzie czekać to w końcu ta pasja umrze. No i po roku tego E-PL3 myślę że sprzeda się za podobny hasj.

Ja kupiłem jeszcze starszy model bo E-PL1 (dwie generacje w dół przed tym) i faktycznie dzięki niemu się uczyłem, bo cykanie telefonem, nawet jeśli robi super ładne zdjęcia, nijak się ma do ustawianie przyszłony, ogarniania iso czy ręcznego kręcenia ostrością żeby zdjęcie w końcu wyszło takie jakie chcemy.

tu masz przykładowe zdjęcia jakie można nim uzyskać:

https://www.flickr.com/groups/1748726@N22/pool/

Nie mogę Ci polecić niestety typowych lustrzanek, bo w nich nie siedzę, wolę bezlusterkowce, są poręczne i praktyczne, zawsze można mieć taki w plecaku i nie czuć zbytnio.

A tak btw. chłopak wie co mu chcesz kupić? Żeby nie było że dasz mu aparat a w zamian dostaniesz najnowszą płytę Eda Sheerana XD