Wybór dysku 1TB WD


(Przemas284) #1

Witam

Chce kupić dysk twardy firmy western digital o pojemności 1TB, i chce się zapytać który dysk jest szybciejszy ten z rodziny green z pamięcią podręczną 64MB , czy z rodziny black o pamięci podręcznej 32MB, bo czytałem że nie ma dysku z rodziny black 1Tb z pamięcią 64MB w interfejsie Sata II, bo sata III nie działał by na płycie która obsługuje sata II?? prosił bym o pomoc :slight_smile:


(enjoypoznan) #2

Polecam http://www.proline.pl/?p=WD+WD1002FAEX

Dysk ten posiada zworkę do ustawienia SATA II.

Jednak szczerze mówię że dysk trochę słychać. Mam go w drugim komputerze. Jednak jest znośny.

W zasadzie to jego jedyny minus że podczas zapisu lub przy odczycie lubi sobie skrobnąć. :wink:


(igrek) #3

Cytat z innego forum

Słowo "green" w tej serii dysków sprowadza się do tego, że oszczędzają one energię między innymi dostosowując prędkość obrotową talerzy do zapotrzebowania. W praktyce sprowadza się to do tego, że nie osiągają one nigdy znamionowej prędkości 7200 obr/min, co za tym idzie prędkość odczytu/zapisu danych jest niska i dość kiepsko wypadają w testach (nie wiem, skąd ten test, w których wypadły one nieźle), a oszczędności energii są praktycznie niezauważalne.

Osobiście polecam serię F1 Samsunga, która cenowo jest porównywalna i osiągami bije na głowę dyski pozostałych producentów (ostatnio sam skonfigurowałem dwa takie Samsungi w RAID0 i naprawdę gorąco je polecam).


(Przemas284) #4

czyli jak kupię dysk twardy z sata III do mojej płyty głównej z sata II to czy będzie działał, czy będzie wolny itp??


(enjoypoznan) #5

Będzie działał. Wystarczy ustawić zworkę zgodnie z informacją na naklejce dysku. Nie odczujesz praktycznie żadnego spadku wydajności.