Wybór dysku SSD (300-400 zł)

Witam.

Ostatnio myślę nad zakupieniem dysku ssd celem podniesienia wydajności mojego zestawu, a także z czystej ciekawości, czy rzeczywiście daje takiego kopa do wydajności względem hdd, jak to mówią i piszą. Acz:

Nie wiem, czy do mojej płyty głównej (config w podpisie), która posiada tylko złącza Sata II i nie obsługuje AHCI warto wkładać np. ssd z Sata III, których teraz chyba jest najwięcej. Wymiana płyty nie wchodzi w grę.

Nie wiem też, jaki dysk wybrać. Jakiś przesadnie duży mi nie jest potrzebny, gdyż planuję obecnego hdd używać jako magazynu, a na sdd postawić tylko system + najpotrzebniejsze rzeczy, od których będę wymagał “kopa”. Myślę, że jakieś 60-64gb by mi wystarczyło, acz jeśli dałoby się wyrwać coś większego w tym budżecie, to wiadomo, że od nadmiaru miejsca głowa nie boli. :slight_smile:

I może głupie pytanie na koniec, no ale kto pyta nie błądzi: Jak właściwie zasilany jest dysk sdd? Tylko kabel Sata z płyty i sata z zasilacza? Na moim zasilaczu mam tylko 2 molexy, więc jeśli na molex to niewesoło, będzie trzeba jakąś przejściówkę kupić.

Pozdrawiam i proszę o porady. :slight_smile:

Crucial M4 128GB

Plextor M5S 128GB

Dysk jest zasilany przez http://www.cooldrives.com/lib/cooldrives/sata-hard-drive-power-cable-connector.jpg (sata)

Nawet na SATA 2 bez ACHI odczujesz dużą różnicę a jak zmienisz kompa (płytę z SATA 3) w przyszłości to będziesz miał porządny dysk SSD.