Wybór dysku - SSD czy HDD w raid?

Witam,

niestety zaczyna psuć mi się dysk(bad sectory i ogólny spadek wydajności). W związku z tym nie zamierzam czekać, aż zepsuje się całkowicie. Dlatego mam pytanie co lepiej kupić:

1)Jakiś dysk SSD(nieduży od 60 do 120 GB) tylko na system plus jakiegoś samsunga 500GB talerzowego? Oraz czy moja płyta główna(w podpisie) jest w stanie obsłużyć w pełni dysk ssd?

2)Czy może dwa samsungi po 500GB i dać je w raid?

Kwota jaką dysponuję to max. 700 zł i prosiłbym o konkretne propozycje do tej kwoty.

Pozdrawiam

Angelo_7

Jeśli 120GB Ci wystarczy to bierz SSD.

Może być SSD, pod warunkiem, że przeniesiesz plik stronicowania (Swap) na inny dysk HDD, tak samo pliki tymczasowe, pliki użytkowników (Users) oraz wyłączysz indeksowanie SSD.

Inaczej zbyt długo możesz się nim nie nacieszyć.

Twoja płyta główna obsłuży każdy dysk SATA, ale jej wydajność jest ograniczona do SATAII (3Gb/s).

Najszybszymi dyskami na SATAII są dyski wyposażone w kontroler SandForce (OCZ Vertex2, Patriot Inferno, Corsair F-series - w tej kolejności z niedużymi różnicami).

Najmniejszy współczynnik zużycia posiadają dyski Intela, ale są znacznie wolniejsze od w/w dysków (zwłaszcza w zapisie).

Osobiście wybrałem produkt OCZ i nie żałuję. Wcześniej laptop uruchamiał mi się ok 3 minut. Teraz jest to 45 sekund (od wciśnięcia przycisku Power). Ogólny komfort i szybkość pracy też wzrosły. Jedyny program, który wciąż wolno się uruchamia (za pierwszym razem, czyli z dysku, a nie z pamięci RAM) to OpenOffice.ux.pl. Kompletnie nie mam pojęcia czemu.

EDIT:

No i nic nie rzęzi. Jest absolutna cisza.

EDIT2:

Plik stronicowania można wyłączyć.

Dla plików tymczasowych można utworzyć RAMdrive.

Pliki użytkownika imho ZAWSZE powiny być na innej partycji/dysku niż partycja systemowa.

Myślę o rozwiązaniu, żeby na SSD trzymać jedynie system wraz z programami, a na dysku HDD resztę rzadziej używanych plików.

Dlaczego zbyt długo się nie naciesze? Część producentów daje gwarancje na dyski SSD 3 lata, więc chyba kwestia niezawodności została poprawiona w ostatnim czasie. Czy przez wyłączenie tych wszystkich opcji nie stracę przypadkiem na wydajności, którą oferują te dyski np. w normalnym użytkowaniu system windows 7?

Prosiłbym również o jakieś konkretne sprawdzone propozycje dysków.

Wiem, że obsłuży każdy dysk dlatego pytałem, czy w pełni obsłuży dysk SSD.

Widzę, że się uparłeś :wink:

No ok, przynajmniej kup SSD, który obsługuje funkcję TRIM.

Dzięki temu po jakimś czasie, kiedy zauważysz wyrazny spadek szybkości będzie można przywrócić SSD dawną sprawność.

Witaj- jeśli masz zamiar trzymać sam system to starczy 64GB,no chyba że chcesz jeszcze coś tam instalować to weż większy ja mam ten i system śmiga super

http://www.okazje.info.pl/okazja/komput … -128g.html

Zdecydowanie się nie uparłem :slight_smile: Dlatego właśnie szukam informacji na temat optymalnego rozwiązania, oraz dlatego też pytam się o jakieś bardziej konkretne potwierdzenie Twojej wcześniejszej wypowiedzi. Zależy mi na możliwie jak najszybszym rozwiązaniu, gdyż w obecnej chwili dysk najbardziej ,mnie zwalnia". Również dlatego pytam o to czy po wyłączeniu tych opcji w celu oszczędzania dysku(rozumiem, że związane jest to z tym, że dyski SSD nie lubią być nadpisywane wielokrotnie) wzrost wydajności dalej będzie widoczny.

Być może tutaj znajdziesz kilka odpowiedzi: http://pclab.pl/art39411.html

Artykuł może trochę już leciwy, ale zasada się nie zmienia.