Wybór dysku SSD i kilka pytań

Tak.

Ok, to tak zrobie, a trzeba wtedy podawać klucz licencyjny z windowsa 8?

Wspominałem już że klucze od windowsa 8/8.1 nie pasują do win 10. Instalujesz bez klucza, podajesz go dopiero na etapie aktywacji.

Ok sory nie zauważyłem, dzięki za pomoc.

Mam problem przy formatowaniu partycji C z systemem, bo wyskakuje błąd że nie można sfortmatować partycji z systemem a ja niechce mieć na tym HDD żadnego systemu. Co zrobić?

Formatujesz z poziomu instalatora czy działającego systemu?

Działającego systemu bo chce go wyczyścić, odłączyć, podłączyć SSD i zainstalować tam windowsa.

Skoro aktualnie korzystasz z tego systemu to nie wiem jak wyobrażasz sobie go w tym momencie skasować. Formatowanie możesz zrobić z poziomu instalatora windows czy potem, po wgraniu systemu na SSD gdy podłączysz ponownie HDD. W sumie koniecznie nie musisz odłączać, ale może być tak że przy instalacji windowsa wgra się na niego sektor startowy i po jego odłączeniu system nie ruszałby.

Czyli jak zainstaluje windowsa na SSD i uruchomie go, podłącze HDD to będę mógł sformatować HDD z jego systemem?

Tak, tylko ssd musi być wyżej na liście bootowania niż HDD.

To się ustawia w biosie podczas uruchamiania?

Najpewniej system będzie ruszał z SSD i nie będzie potrzeby zmiany, ale w razie potrzeby zmienisz to w BIOS.

Ok to idę to zrobić jak coś to będę pisał, dzięki za pomoc ! :) 

jak coś to jeszcze możesz go ten dysk HDD sformatować przy pomocy tego programu 

https://www.youtube.com/watch?v=RvtuTk0CoiY

 

 

tutaj nie zakładasz tylko  formatujesz na system plików NTFS.

Zainstalowałem windowsa na SSD wszystko działa tylko komputer nie widzi tego HDD nie wiem czemu.

A jak sytuacja w BIOS? Bo rodzaj dysku nie ma znaczenia na pracę drugiego. Chyba że pokasowałeś z niego partycje i nie utworzyłeś nowych to trzeba będzie to zrobić.

W BIOS nawet nie musiałem wchodzić, jak włączam komputer to odrazu z SSD leci a partycji nie pokasowałem. Zformatowałem tylko partycje D, a C sie nie dało to zostawiłem.

W BIOS sprawdź czy hdd jest widoczny. Zasilanie i przewód sygnałowy podłączone poprawnie?

W BIOSie nie jest widoczny, a co do kabli to raczej są dobrze podłączone bo zasilającego nie przełączałem a sate tylko do innego podłączyłem.

Sprawdź jeszcze raz podłączenie, może zmień wtyczki lub okablowanie na inne. Oczywiście przy odłączonym zasilaniu. Dysk musi być widoczny w BIOS aby działał pod windowsem. Zauważ też czy czuć wibracje i dźwięk towarzyszący jego pracy.