Wybór dysku SSD

Cześć

Chciałbym kupić dysk ssd do laptopa. Mam zamiar zastosować taki myk, że podmienię dysk który już jest a dysk HDD wsadzę w miejsce napędu przez specjalną kieszeń. Pytanie teraz jaki dysk SSD wybrać jeśli mam SATA II w laptopie jeśli dobrze kojarzę. Rozmiar 120-128 GB. W internecie czytam np. Samsung 840 vs Ocz vertex 4. Ale skąd te porównania? Na allegro Samsunga 840 znalazłem za 350 zł z przesyłką a najtańszy vertex 4 jest w okolicach 500 zł więc jak dla mnie nie ma nad czym się zastanawiać. Chyba że jakoś ceny skoczyły w ostatnim czasie i wszystkie posty na forach odnoszą się jeszcze do cen z przed podwyżki. Dodatkowo mam pytanie. Czy w SSD jest tak jak w HDD z rozmiarem dostępnym dla użytkownika?

120 GB = ~111 GiB

128 GB = ~119GiB?

co do ostatniego pytania to tak dokładnie tak samo.

Jeśli chodzi konkretny model dysku to zastanów się nad Plextor M5S, Crucial M4.

Nie przejmuj się tym że masz tylko SATA II (różnica i tak będzie bardzo odczuwalna).

Jaki masz obecnie dysk w laptopie (wymiary)?

Czy dysk w laptopie jest w tzw. koszyku/sankach?

Dodane 31.05.2013 (Pt) 13:52

Niestety tak.

Co do rozmiaru to powinni się doczepić z jakiejś komisji do tego i zmusić wszystkich do podawania rozmiarów różnego rodzaju pamięci w jednostkach informatycznych gdzie kilo to 1024. Każdy niby o tym wie ale często się zapomina.

Założyłem ostatnio prawie taki sam temat:

asus-k53-wybor-dysku-ssd-t533634.html

Według specyfikacji w internecie to wymiary to: 69,85 x 9,5 x 100 mm a dysk jest w takich jakby sankach. Po dwóch stronach ma przykręcone metalowe mocowania.

http://imageshack.us/g/199/wp000176i.jpg/