Wybór dysku twardego do laptopa

Witam! Posiadam laptop NTT Corrino 617SU w którym padł dysk twardy (Seagate momentus 5400.6) i mam dwa pytania co do tego.

Czy do laptopa jest taki sam dysk tzn. dokładnie taki sam model, wiem że musi być na 2,5 cala i na styki sata ale czy musi być taki sam model, drugie pytanie to takie czy gdybym podpiął normalnie dysk który jest popsuty do komputera stacjonarnego, czy nic by się nie stało (Czytałem coś o tym że to potrzebuje różnych napięć prądu) tzn. czy nic się nie stanie z dyskiem, czy normalnie się uruchomi.

Mnie zastanawia jak wsadzisz dysk 3.5 cala do laptopa który ma dyski 2.5 cala , jaki chcesz ten dysk SSD (Szybki ale ceny są różne ) , czy magnetyczny duża pojemność i ceny w miarę

  1. może być dowolny dysk twardy 2.5 cala (obojętnie czy 5600 czy 7200 - na tym ostatnim laptop będzie działał trochę żwawiej, ale może się to odbić na czasie pracy). dobrze jest zwrócić uwagę na jego grubość. bo dyski różnych producentów mogą mieć różną grubość, i jak kupisz grubszy od tego co masz, to obudowa może się nie domknąć.

  2. podpięcie dysku do kompa nie stanowi dla niego problemu, bo to to samo (te same złącza i napięcia), różnica jest tylko w rozmiarze dysku 2,5 vs. 3,5 cala i zapotrzebowaniu na energię.