Wybór dystrybucji - instalacja z poziomu Windowsa

(pakierhakierxd) #1

Witam chcę zainstalować linuxa

takiego co z poziomu windows można zainstalować i usunąć normalnie odinstalatorem

wiem że tak można w ubuntu ale czy mozna tak też w innych edycjach

chciałbym się nauczyć jego obsługi

:slight_smile:

windows xp/vistę/windows 7 i inne systemy już znam

oprócz linuxa:)

Chciałbym aby linux był obok windows xp lub visty lub windows 7

(roobal) #2

To co Ciebie ineteresuje to Wubi, możesz pobrać sam instalator, który pociągnie cały system z neta albo jeśli jesteś w posiadaniu płyty z Ubuntu, Wubi również się na niej znajduje. Samo Wubi instaluje najnowszą wersję systemu a jeśli dobrze pamiętam do płyty z Ubuntu dostarczany jest chyba od wersji 7.10 albo 8.04 i instaluje te wersje z płyty nie z internetu.

Pozdrawiam!

(Sawyer47) #3

Można zainstalować Ubuntu z poziomu Windows za pomocą WUBI: http://wubi-installer.org/

Próbowałem i faktycznie można dosyć bezproblemowo zainstalować i później praktycznie bez konsekwencji usunąć z poziomu Windows.

Można też zainstalować Debiana, ale nie wiem czy działa to tak samo jak WUBI: http://goodbye-microsoft.com/

(roobal) #4

To jest tylko instalator uruchamiany z poziomu Windowsa, który instaluje normalnie system na osobnej partycji tak samo jak netinstall z tym że zamiast instalować Gruba, dodaje wpis do boot.ini, jeśli dobrze pamiętam, przydatny gdy ktoś nie ma możliwości instalacji z CD lub pendrive i innych nośników.

Pozdrawiam!

(Trytonit) #5

Proponuje inne podejście. Zainstaluj wirtualną maszynę pod Windą (www.virtualbox.org) i na niej zainstaluj linuxa (lub inny OS)

Zaletą jest możliwość przetestowania dowolnej dystrybucji w odseparowanym środowisku.

(pakierhakierxd) #6

Chyba zainstaluje ubuntu albo zrobię tak jak mówisz:)

chociaż nie wiem czy da się tam linuxa zainstalować

windowsów dużo instalowałem tam a linuxa żadnego:D

(system) #7

osobiście- radziłbym tobie raczej wygospodarowanie kilkunastu wolnych gigabajtów na dysku i zainstalowanie linuksa normalnym instalatorem. Instalacja jednej z tzw 'user-friendly' dystrybucji (ubuntu, opensuse) jest łatwiejsza niż windowsa (przynajmniej dla mnie :wink:).

takie coś da ci o wiele lepsze wrażenie niż instalacja jakimiś kulawymi instalaorami bądź używanie linuksa na wirtualnych środowiskach.

pozdrawiam

szymon

(roobal) #8

Do tego polecam zapoznać się z tym tematem partycjonowanie-dysku-pod-instalacje-linux-t343058.html aby rozwiać przyszłe wątpliwości :slight_smile:

Pozdrawiam!

(pakierhakierxd) #9

a jak myślicie najnowsza mandriva free jest ok:)

zastanawiam się nad jej instalacją

nie będzie się gryzła z windowsem 7

:):smiley:

ile gb miejsca przeznaczyć:slight_smile:

myślę że 10gb max

ogólnie chcę się nauczyć obsługi jakiegoś linuxa

a mandriva mi się podoba z wyglądu,ubuntu miałem ale jest brzydki:./

(roobal) #10

Zamiast Free polecam wersję One wersja livecd, która zawiera różne niewolne dodatki a moim zdaniem nie ma sensu ciągnąć obrazu ważącego kilka GB, jak można zainstalować system i resztę doinstalować z neta :slight_smile:

Pozdrawiam!

(pakierhakierxd) #11

ale ja już prawie go mam:) za 37 minut będę miał całość oddzielę 10gb z partycji i zainstaluje na razie obok xp linuxa zobaczę jak się sprawuje:D

-- Dodane 28.07.2009 (Wt) 9:52 --

Mam przeznaczone miejsce 10.3 gb

jak najlepiej i jak podzielić czy dać żeby sam przydzielił 10.3 gb:) tak jak mu się podoba:D

(mati75) #12

Robisz partycje 9.8 GB / ext3 i 512 MB swap

(pakierhakierxd) #13

oki dzięki:)

(Adirucio96) #14

oj nie znasz, uwierz mi :!: to co narazie znasz to tylko windows :roll: jest tyle innych systemów o których możesz nie mieć zielonego pojęcia np. Haiku (zamiennik BeOS), eComStation (czyli dawny poczciwy OS/2) czy nawet MorphOS albo AmigaOS :!: O Mac OS X powinnieneś słyszeć, gdyż jest popularniejszy od Linuksa :stuck_out_tongue:

(pakierhakierxd) #15

no słyszałem o mac os x gdybym miał kompa apple to pewnie bym go miał:smiley:

(Adirucio96) #16

nom ja mogę sprzedać mojego poczciwego iMaca G3 z Mac OS X 10.3 Panther, MacBook'a Air nie oddam :stuck_out_tongue:

EDIT1 17:18

Dobra, robi się mały offtopic, zara moderator odwiedzi ten wątek i zrobi porządek. Wracamy do tematu! !!

Zainstalowałeś już?? Mogłeś raczej zainstalować OpenSUSE albo debiana - poradnik jest na forum :stuck_out_tongue_winking_eye:

(pakierhakierxd) #17

Instalowałem na wirualu niedługo postawię na czysto bardzo fajny system:)

Dzięki za wszelką pomoc:)

(Adirucio96) #18

Aaaa... to mandrivę postawiłeś?

(pakierhakierxd) #19

na razie o tak o instalowałem normalnie ale czyściłem klawiaturę i przypadkiem jak się aktulizowało prawie koniec instalacji zamknełem jakoś instalator i instalacja się nie dokończyła ale za parę dni jak zainstaluję windows 7 to zainstaluję i ją mam pytanie do użytkowników co ją używają używacie kde czy gnome???

bo myślę nad kde przyzwyczajenie z windows pasek na dole :smiley:

bardzo fajna edycja bardzo dobrze że można podczas instalacji wziąć aktulizację:smiley:

tak w windowsie się nie da a szkoda....

(Adirucio96) #20

ja nie używam mandrivy, ale się wypowiem o kde na debianie (jest przecież takie same na każdej dystrybucji): w gnome też mozna sobie taki pasek zrobić bez problemów, a kde myślisz o wersji 3.5 czy 4.2?