Wybór dystrybucji - instalacja z poziomu Windowsa

używałem tego co jest w mandrivie standardiwo nie wiem jaki to jest:)

szkoda że w gazetach nie piszą o linuxach

tylko windows i windows

a człowiek nawet alternatywy nie zna;P

ja i tak nie zrezygnuję z windows :slight_smile:

ale jako 2 system linux może być:D

dobre rozwiązanie jak windows siądzie:D

albo wkurzy kogoś:D

Co do pasków, to zarówno w GNOME i KDE możesz ich mieć dowolną ilość, każdy w dowolnym rogu. Podobne(lecz nie identyczne) efekty możesz również uzyskać też pod Windows. Też możesz mieć dwa paski, choć to nie jest standardowo. Nie kieruj się ilością pasków w domyślnej konfiguracji, bo ja np. korzystam z OpenSUSE w wesji z GNOME. Tam domyślnie masz tylko jeden pasek.

Co do KDE4, to wszystko zależy od wersji. W najnowszych jest już dosyć stabilne(plazma) i bardzo użyteczne, choć i tak brakuje paru drobiazgów z KDE3. Za KDE4 przemawia konfiguralność. To jest inny świat niż Windows. Tutaj ilość opcji może nieco przytłoczyć. Jednak w KDE4 są one lepiej pogrupowane, a całe środowisko jest bardziej przejrzyste niż było to w KDE3. Kolejnym plusem KDE jest to, że tutaj użytkownik sam buduje własne środowisko(jest tak daleko konfigurowalne). Tutaj nie ma problemów z dodaniem nowych funkcji. Po prostu autor pisze plugin dla okna właściwości tapetki/plasmy. Odpowiada on za pokazania nowych opcji konfiguracyjnych, a także wyświetlenie tapety. Nie ma bałaganu, który może wystąpić w GNOME, kiedy instalujesz jakieś dodatkowe programy integrujące się z pulpitem. Dodatkowo nie należy zapominać o przyjazności. Opcje “Pobierz nowe tapety”, “Pobierz nowe motywy”, “Pobierz nowe ekrany powitalne”, itd. Mimo wszystko autorzy wciąż wymyślają nowe rzeczy, więc w przyszłości środowisko to może trochę ulec zmianie, a użytkownik przez jakiś czas może być nie zadowolony.

GNOME ma mniej opcji, więc mniej czasu spędzisz na jego poznanie. Niektóre rzeczy dostępne w KDE możesz uzyskać po instalacji dodatkowych programów, choć spowoduje to bałagan w konfiguracji(kilka okien do wyboru tapetki/motywu/itd.). Standardowo jednak środowisko jest przejrzyste. Ogromnym plusem jest trójpodział menu, który i tak KDE ostatnio nieco zapożyczył, więc znajdziemy tam prawie to samo. Środowisko nie jest tak wybajerzone graficznie. Mam na myśli standardową konfiguracje w większości dystrybucji. KDE jest po prostu piękne. GNOME pod pewnymi względami jest lepiej przemyślane. Możemy np. definiować kilka miejsc w aplecie data/czas połączonym z prognozą pogody, by się między nimi szybko przełączać.

Możesz mieć dwa środowiska jednocześnie. Wypróbować, potestować, a następnie te gorsze usunąć z systemu. Problemem będą ustawienia programów. O ile różne środowiska możesz stosować, to ze stosowaniem jednocześnie różnych programów do tego samego będzie ciężko. Mam na myśli konfigurację/dane. Np. problemy będą z testowaniem różnych programów pocztowych. Nie zawsze jest opcja łatwego przeniesienia danych/konfiguracji z jednego do drugiego.