Wybór HDD hybryda czy zwykły

(Valygar) #1

Witam.

W moim Dell M1530 pada dysk. Wystarczy mi 500 GB. Mam tam win7

Zwykły dysk można kupić zawsze ale coraz więcej mówi się o dyskach SSHD.

Czy to prawda, że tylko win8 w pełni obsługuje technologie w hybrydach?

Czy we wszystkich hybrydach głowica się zatrzymuje powodując spowolnienia czy tylko w momentusach ?

Obecnie tylko Seagate sprzedaje SSHD a przynajmniej tylko tą firmę znalazłem. Czy inne firmy też będą wchodzić na ten rynek?

Jeśli za tydzień lub miesiąc inne firmy też będą wypuszczać SSHD to może warto poczekać?

(witek-pl) #2

Dyski hybrydowe są sterowane przez elektronikę twardziela nie system.

Oprócz Seagate, dysk hybrydowy zaprezentował również Western Digital (współpraca z SanDisk`iem). Dyski mają być wyposażone w 16GB lub 24GB więc sporo więcej niż Seagate. Kiedy ma trafić na sklepy tego nie wiem.

(Pablo_Wawa) #3

Dysk hybrydowy działa po "swojemu" niezależnie od systemu operacyjnego. Jego pamięć SSD działa jak cache i zarządza nią sam dysk, a nie system operacyjny.

Raczej dyski hybrydowe nie będą produkowane, bo nie są popularne - technologia się nie przyjęła. Lepiej jest kupić mały dysk SSD (np. 64 GB) plus dysk talerzowy (np. 500 GB). Jedynie w laptopach czy netbookach, gdzie jest miejsce na 1 dysk takie rozwiązanie ma jakiś sens.

dużo gadania, a dysków jak nie ma w sprzedaży, tak nie ma.

(witek-pl) #4

Tyle że kupując HDD + SSD wywalasz więcej pieniędzy. Właśnie hybryda miała takim złotym środkiem. Technologia się nie "przyjęła" ze względu na cenę.

(Pablo_Wawa) #5

@witek-pl: nie zgodzę się - cena jest porównywalna:

dysk SSD 64 GB - cena 220 zł

dysk HDD 1 TB - cena 280 zł

Razem: 500 zł

A dysk Seagate Laptop SSHD 1 TB - cena 460 zł i ma tylko 24 GB SSD - jakby wziąć do zestawienia dysk SSD 32 GB (za 180 zł), cena wyszłaby taka sama.

No i posiadając dwa osobne dyski (SSD na system+programy, a HDD na dane) masz lepszą kontrolę nad danymi, większą wygodę i bezpieczeństwo. I możesz wybrać sobie większy HDD - np. 2 czy 3 TB, których ceny nie są takie duże (ale takie pojemności to tylko w dyskach 3.5" do komputerów stacjonarnych).

(witek-pl) #6

Zwracam honor, troszkę wypadłem widać z obiegu jeśli chodzi o ceny. Swoją drogą koszt 64GB dysku nadal nieco sufitowy (kuzyn zrobił dobry interes łykając swego czasu ,w promocji, 120GB Kingstona za 300 zeta). Oczywiście w tym przypadku nie ma tematu, inwestycja w hybrydę (może poza przypadkiem laptopa z jednym miejscem na HDD) to słaby pomysł. 64GB styka na system, resztę pojemności robi tradycyjny HDD...

(Pablo_Wawa) #7

Jest też opcja dysku zewnętrznego przenośnego na USB, ale trzeba pamiętać o tym, że port USB 2.0 jest sporym ograniczeniem szybkości transferu (max 50-60 MB/s). Jak ktoś ma w laptopie port USB 3.0 to warto kupić dysk zewnętrzny już z tym szybkim łączem.