Wybór karty graficznej

Nie wiem czy ktoś już to tobie powiedział, ale 4850 i 4870 mają to samo gpu, różnią się taktowaniem. Jeśli jeden skorzysta z dodatkowego ramu to i drugi. Z resztą bardzo wyraźnie widać to w teście http://www.bit-tech.net/hardware/2008/1 … 4850-1gb/3 który przypomniał Adalbert. 1gb karta jest wydajniejsza, czym nowszy tytuł tym więcej będzie zyskiwała. Z resztą nie bez powodu jako podstawową wadę 4870 z 512mb pamięciu różne serwisy określały właśnie małą ilość pamięci.

Wolisz dopłacać prawie 100zł do accelero s2, tracić gwarancję i mieć zaledwie taki sam efekt? W takim razie dalej twierdź że to nie jest nalepszy pomysł…

Palit wypuścił ostatnio 4870x2 z 3slotowym chłodzeniem (szaleńcy?), a porty pci zwykle są na samym dole płyty głównej tak więc do dyspozycji zostają przynajmniej dwie sztuki.

Mariosti* według Ciebie HD4850 z 1024MB to dobry pomysł? W linku wyżej redaktorzy bit-tech.net podsumowali to tak:

w HD4870 podwojona pamięć RAM i tak będzie szybsza i wpływała na wyższą wydajność, gdzie jak wszyscy wiemy mamy do czynienia z GDDR5.

Nie chcę nic mówić, ale takie stwierdzenia padają tylko przy zestawieniu z " GTX 260 od NV. Jest to wytykane, że 896MB w perspektywie odsłon kolejnych wymagających gier stanowić powinno standard.

Każdy widzi to co chce. Trend ten jest od zawsze i najpewniej nigdy się nie zmieni. W jaki niby sposób starsze tytuły miały wykorzystać dodatkową pamięć gdy podczas ich tworzenia nie było takich kart? fc2 wykorzystuje tą dodatkową pamięć aż zaskakująco dobrze.

Wybór między wersją 0,5 i 1GB był problemem gdy różnica cen była duża, teraz w przypadku 4850 jest to kwestia 50-70zł…

Nie musze przypominać że przepustowość pamięci w 4850 jest wystarczająca do 30krotnego zapisania/odczytania całego 1GB danych w ciągu jednej sekundy. 4850 można podkręcić, z resztą dlatego polecam tego gigabyte’a z ogromnym radiatorem.

Takie dyskusje były prowadzone od dawna i zawsze zwycięsko wychodziły karty z większą ilością ramu… więc dlaczego niby tym razem ma być innaczej? Wg. wielu “specjalistów” 512mb ramu dla x1950pro było głupotą, a po roku ten parametr decydował o tym czy aktualne tytuły były grywalne czy nie na przynajmniej średnich detalach. Tutaj naprawde nie ma filozofii. Gdyby różnica w cenie miedzy 0,5gb 4850 i 1gb była znaczna jak to jest w przypadku odpowiednich wersji 4870, to wtedy możnaby negować sens dopłacania do wersji z większą ilością pamięci… ale tak równie dobrze można polecić 4830 512mb od msi za ok 475zł pod kątem podkręcania…

Najmilej by było gdyby złotówka spowrotem wróciła do kursu wynikającego z analizy fundamentalnej… ale nawet jeśli nastąpi to w przeciągu miesiąca,dwóch to w sklepach tradycyjnie będzie dodatkowy miesiąc/dwa opóźnienia jeśli chodzi o następujący spadek cen…

Według mnie nie opłaca się brać HD4870 512MB. Ja swojego HD4850 512MB wykręciłem tak ze jest prawie porównywalny do referencyjnego HD4870 lub w niektórych przypadkach jest od niego lepszy, oczywiście trzeba się automatycznie liczyć ze zmiana chłodzenia(chyba ze bierzemy już coś z lepszym chłodzeniem) i różnego rodzaju V modami ale to jest kwestia maxymalnie 1h roboty. Ja swojego Radeona HD 4850 kupiłem za 500zł(teraz już się nie dostanie w takiej cenie ale przy odrobinie szczęścia i chęci znajdziemy ciekawe oferty) + koszty chłodzenia, radiatorów na pamięci i sekcje zasilania, 2 wentylatory Acutacke 120mm. Koszt około 90zł. Czyli za niecałe 600zł możemy mieć kartę warta ponad 800zł, oszczędzamy około 200zł. Według mnie jest to dużo.

Jeśli ktoś się decyduje na zakup Grafiki z 1Gb pamięci, to robi dobry zakup, gry które wyszły i będą wychodzić w najbliższym czasie będą korzystały z 1GB pamięci. Tylko zostaje jeszcze kwestia HD4850czy HD4870. To już każdy musi sam zadecydować czy bawi się przy HD4850 czy idzie na łatwiznę z HD4870 :smiley:

Oczywiście jest to moja opinia i nie każdy musi się z nią zgadzać.

Pozdrawiam! !!

Z HD4870 też można się pobawić godzinę i uzyskać wydajność, za którą normalnie płaci się 2 stówy więcej. :slight_smile:

Adalbert , Zdecydowanie nie da się bo 4870 ma to samo gpu, przy tym samym napięciu może osiągać mniej więcej takie same taktowania, tak więc nawet jeśli osiągnięmy więcej (niewiele, ale osiągniemy dzięki np. lepszemu zasilaniu) to nie ma mowy o takich możliwościach relatywnie prostego oc jak w przypadku 4850, czy 4830.

Towarzysz patryk274 wspomniał że nawet jak można było dostać 4850 za 500zł, po ulepszeniu chłodzenia koszt wzrastał do prawie 600zł. W tym momencie najtańsze 4850 są za ok 530zł, a za 630zł mamy Gigabyte’a z 1GB ramu, potężnym radiatorem i dodatkowo 12cm średnicy niskoobrotowym wentylatorem.

Jeśli kogoś na taką kartę stać to wybór jest raczej oczywisty.

No z tego co czytałem, to HD4850 podkręca się do 680/1100, a HD4870 do 830/1200. Czyli różnica w podkręcaniu rdzenia jest duża.

Przeoczyłem coś?

Towarzysz patryk274 wspomniał że nawet jak można było dostać 4850 za 500zł, po ulepszeniu chłodzenia koszt wzrastał do prawie 600zł. W tym momencie najtańsze 4850 są za ok 530zł, a za 630zł mamy Gigabyte'a z 1GB ramu, potężnym radiatorem i dodatkowo 12cm średnicy niskoobrotowym wentylatorem.

Jeśli kogoś na taką kartę stać to wybór jest raczej oczywisty.

Zgadza się dzisiaj wybór jest oczywisty, karty podrażały i na razie nie wiadomo kiedy ceny spadną(nie spodziewałbym się żadnych znaczących obniżek na święta). Ale w moim przypadku kartę kupiłem za 500zł+ 90zł. Więc inwestycja była opłacalna zważywszy ze miałem ją 2lub3 dni po premierze. Oczywiście dzisiaj wziąłbym wersje z 1Gb pamięci.

Jak ci się trafi dobry model karty HD4850 to na BiosMod można prawie tyle uzyskać. Ja swoją kartę mam zrobioną tak jak w podpisie, według mnie są to niezbyt wyśrubowane takty, ale po prostu nie mam wora z pieniędzmi żeby w razie czegoś kupować nową kartę. Przy napięciu 1,3v na rdzeń 800MHz po prostu jest to bezpieczne, karcie nie grozi spalenie w żaden sposób.

“Oczywiście dzisiaj wziąłbym wersje z 1Gb pamięci.” a co, już Ci jakaś gra nie chodzi tak jak byś chciał ze względu na 512MB pamięci?

Ja pisałem o tym podkręcaniu bez zmiany napięcia, ale i tak nie chce mi się wierzyć, że gdy odpowiednio dovoltujemy HD4870 nie uzyskamy większych wartości…

Adalbert , Uzyskasz większe… ale 50MHz różnicy po takim oc będzie niczym gdy weźmiemy pod uwagę zegary które były na starcie.

Do ilu w takim razie podkręca się HD4850 i HD4870 przy rozsądnym napięciu?

Wszystko zależy od tego co nazywasz rozsądnym napięciem, jedni twierdzą że 1,3 inni 1,4. U mnie na 1,4 jak było to sekcja zasilania była gorąca i zdecydowałem że nie warto karty tak katować dla kilkunastu fps jak na razie wszystko co chce chodzi na MAX więc zostaje na 1,3. Jeśli chodzi o HD4870 nie interesowałem się do ilu można podbić napięcia i jak przynosi to zysk.

O kurde, widzę, że tutaj rozkręciła się ostra dyskusja jak mnie nie było. A więc mój budżet na komputer nieco spadł. Więc posłuchałem się kolegi i wezmę E5200(ale czemu przy nim nie pisze, ze to Core2Duo ?! Ale chyba ma dwa rdzenie?) i wymieniłem dysk Samsunga z F1. I jakąś obudowę słabszą(?). No ale dobra. Czy teraz ktoś może sprawdzić czy wybrane przez mnie części będę wszystkie do siebie pasowały ?

Komputer -> http://i37.tinypic.com/10nzvjl.jpg

http://www.gral.pl/preview/Cooler_Maste … za_55.html - zdecydowanie lepsza obudowa, więc wymień

Osobiście też zmieniłbym płytę główną, napęd optyczny i RAM, ale dlatego, bo po prostu jestem bardziej do innych przekonany.

Upewnij się, że dysk to F1, a chłodzenie na graficznej jest takie jak na zdjęciu i kupuj, wszystko do siebie pasuje - będziesz zadowolony.