Wybór karty graficznej

Witam,

chciałem zwiększyć ogólna wydajność mojego komputera (głownie w grach). Do wydania mam ok 500 zł i raczej chciałbym przeznaczyć to na kartę graficzna gdyż moja ma wadliwy wiatraczek (no chyba ze np. musze natychmiast zwiększyć ilość RAMu/zmienić procka bo coś tam).

To co mam teraz:

Intel® Core2 Duo CPU E7300@ 2.66 Ghz

AGP PCI IMB USB i2c/SMBus P5B-Premium

GALAXY GF88000 GT PCI-E 256MB DDR3 256Bit

2x GEIL 1GB PC2-6400 DDR2

CHIEFTEC GPS-450AA-101 A 440W Max

Nie stać mnie na wymianę całości od razu, ale stopniowo chciałbym ulepszać to co mam, także jakieś rady co do kolejności tez mile widziane. Z góry dzięki za pomoc. :smiley:

Co do grafiki zastanwiałem się nad: Radeon 5770 HIS 1GB DVI&HDMI&DP (PCI-E)

Grafikę bym póki co zostawił, a dokupił pamięci i podkręcił procka.

pamięci jest 2GB jak widzę? nie lubię tych opisów gdzie jest ‘2x blablabla’ ;] no ale do rzeczy:

  1. Jeżeli masz 2GB RAM i 32-bit system to tak bym zostawił; jeżeli 64-bit - wtedy dokupiłbym kolejne 2GB

  2. Ten GeForce ma bardzo mało pamięci - wymieniłbym go na tego Radeona co podałeś (ogólnie polecam produkty AMD/ATI - jakościowo od Intela i nVidii są niewiele gorsze ale znacznie tańsze i często silniejsze)

I to moja opinia :smiley:

Starty ,nie szalej … kupując tą kartę grafiki możesz ograniczyć jej moc swoim procesorem.

Częstym błędem chcących posiadać wydajny lecz tani komputer jest łączenie mocnego procesora ze słabą kartą graficzną lub na odwrót. Zapewniam że taki “kompromis” nie zapewni oczekiwanej wydajności w aplikacjach 3D. Nawet najmocniejsza karta będzie działa wolno ze słabym procesorem. Będzie czekała na wyniki obliczeń procesora, np. liczącego fizykę w grze, czy też obliczającego kolejne ruchy przeciwników. Druga konfiguracja z kolei (mocny procesor i słaba karta graficzna) nie wydaje się być aż tak pozbawiona sensu jeżeli wiemy do czego użyjemy komputera. Wydajny procesor może być przydatny podczas obróbki dużych obrazów 2D i filmów, czy też podczas pracą z narzędziami inżynierskimi. W takim wypadku karta graficzna zwykle nie jest obciążana, gdyż wszystkie obliczenia dotyczą procesora. Pamiętaj by rozsądnie dobierać te dwa podzespoły, tak by nie przepłacać za moc której nie będziesz w stanie wykorzystać.

P.S - wypadałoby wymienić procesor ,płytę główną ,pamięć RAM , kartę grafiki. Proponuję dozbierać kasę i z odpowiednim budżetem złożyć nowy komputer.

Rozumiem, tylko jak pisałem zamierzam systematycznie ulepszać wszystko więc gdy teraz kupie słabszą kartę a potem mocniejszy procek sytuacja się odwróci :wink: . Więc moje pytanie bardziej dotyczy innych sensownych kart graficznych w tej cenie. Ewentualnie procka jeśli rzeczywiście lepiej jest najpierw go kupić.

Posłuchaj ,jeżeli kupisz procesor ( mam na myśli bardziej wydajny - inaczej : lepszy ,nowszy ) to będziesz musiał kupić od razu płytę główną z identycznym socketem ( odpowiednia podstawka pod procesor ) do tego trzeba dokupić pamięci RAM - bo teraz standardem jest DDR3 , możesz zacząć od karty grafiki ,ale czy ma to sens ? zresztą to już Twój wybór .

P.S - a chłodzenie Twojej karty możesz wymienić na nowe…

Tak ma to sens ponieważ kartę zawsze może przerzucić z jednej płyty na drugą, procesor podkręcić, RAM dokupić, na tym kompie pojedzie jeszcze z pół roku, max rok więc i tak czeka go wymiana całego sprzętu - jak ma C2D to zakładam, że potem weźmie najmocniejszego C2Q, między DDR2 a DDR3 nie ma aż takiej różnicy i DDR3 nie jest standardem, + de fakto procesor nie ogranicza tak mocy karty tj w starszych grach - bez znaczenia, a nowsze wykorzystują już po kilka wątków czyli dwa rdzenie - w sensie - procek osłabi kartę o jakieś 20% nie więcej a to na razie wystarczy - gdy wymieni będzie miał swoją full wydajność :wink:

Słowem - tak ma to sens i to spory.

edit.

trochę zagmatwałem ale mam nadzieję, że zakumacie