Wybór laptopa ~3k

Na wstępie zaznaczę, że jestem całkowicie otwarty na propozycje i nic nie jest przesądzone.

Zastosowanie: standardowe, bez kodowania muzyki/filmów, bez bawienia się zaawansowaną grafiką, z graniem w gierki typu Wiedźmin, Assassin’s Creed.

Fundusz: wiadomo, że chciałoby się jak najwydajniej i jak najtaniej. Ale chciałbym zmieścić się w 3000zł (oczywiście im taniej tym lepiej) z laptopem (spełniającym moje wymagania) i dodatkowo do niego systemem operacyjnym, na razie Windows XP HE SP3 (wolałbym dokupić oddzielnie, na tych preinstalowanych syf na dysku).

Teoretycznie już wybrałem zestaw z eXe Labs:

Compal JHL90 Montevina 15.4’’ WXGA+ Glare, GeForce 9600GT 512M

Intel Core 2 Duo Mobile P8400, 2.26 GHz, 1066 FSB, 3MB cache

2x A-Data 1024MB 800MHz DDR2 Non-ECC SODIMM

Dysk Seagate Momentus 2,5’ 250GB, 7200RPM, SATA, 16MB cache

Intel Wireless Wifi 4965AGNMM2

  1. Kilka pytań odnośnie tego zestawu:

a) Czy brać najnowszy model Compal’a? Na notebookcheck dobra recenzja o tym JHL90, lekko karta graficzna lepsza (zauważalna różnica?) od tych starszych modeli, które jednak tańsze są. I jak się ma sprawa z instalacją XP? Czytałem trochę, że problemy są, da się obejść?

b) Jaką matrycę wziąć? WXGA+ wydaje się najsensowniejsza i jest najtańsza. Nie opłaca się dopłacać do WSXGA+ (podobno za małe te piksele)?

c) Czytałem, że oszczędniejsze są te P, niewiele droższe od tych T, a wydajność za którym bardziej przemawia? I jak się to wszystko ma do rzeczywistego wykorzystania?

d) 2x1GB firmowe 800MHz to chyba dobry wybór?

e) Czytałem parę testów, i te dyski z serii SpinPoint MP2 są niezłe. Prawda to czy lepiej czegoś innego szukać?

f) WiFi lepsze od Asus’a czy Intel’a?

Możliwe jednak, że będę miał sposobność zakupu laptopa z USA (z darmowym przywiezieniem przez znajomego).

  1. Czy mógłbym znaleźć coś tańszego/lepszego (obecna sytuacja złotówki i dolara napawa radością z tego punktu widzenia) w kraju za oceanem? Bo jak patrzyłem, chyba ciężko dostać Compal’a na tamtym rynku, czy się mylę?

Prawdopodobnie mógłbym również kupić laptopa po cenach hurtowych prosto z hurtowni. Tutaj Wam na razie asortymentu i cen dokładnych nie podam, ale prawdopodobnie również nie będę miał możliwości zakupu jakiegoś Compal’a. Dlatego moje pytanie brzmi:

  1. Jakimi laptopami markowymi, których cena może przekraczać (ale nie tak strasznie) należałoby się zainteresować? Które mają równie dobrą kartę graficzną, a w sklepach niestety ich cena przekracza moje możliwości?

Chyba tyle. Jak już pisałem jestem otwarty na wszelkie propozycje, jak coś niejasne to pytać. Z góry dziękuję za pomoc.

a) aż takiej dużej róznicy nie ma, ale jest oszczędniejszy procek P8400, troszkę lepsza grafika

a co do instalacji XP to na stronie producenta są sterowniki do XP, więc większych problemów nie powinno być :wink:

b) weź WXGA+, według mnie nie opłaca się dopłacać do WSXGA+, no i rozdziałka 1680x900 jest trochę za duża jaka na 15’’

c)no procesory z serii Pxxxx są oszczędniejsze od serii Txxxx, a wydajność jest trochę mniejsza (mniejsze taktowania), ale nie jakoś dużo :wink:

a co do wykorzystania, to co masz na myśli?

d) tak, mogą być, aczkolwiek zastanowiłbym się nad 2x2GB, a różnica w cenie nie jest duża

f) ta od Intel’a obsługuje standard IEEE 802.11a, tylko taka różnica pomiędzy nimi :wink:

  1. tam w ogóle nie można dostać Compal’i, a co do sytuacji z dolarem to lapki HP DV5T DV5 mają bardzo dobrą konfigurację za mniej niż 1300-1400$, więc rozglądaj się również za nimi (sporo ich jest na ebay.com)

np. ten:

http://cgi.ebay.com/HP-DV5T-DV5-2-53GHZ … dZViewItem

  1. patrz wyżej :wink:

mam nadzieję że pomogłem :wink:

PS. pominąłem pytanie 1e) bo po prostu nie znam odpowiedzi :wink:

PS2. co do Compal’a JHL90 to tutaj masz bardzo dobrego za bardzo niską cenę:

http://allegro.pl/item422606075_compal_ … evina.html

gruchacz , bardzo pomogłeś, jak zwykle cenne uwagi za które dziękuję.

A chodziło mi o wykorzystanie “standardowe z grami”. :slight_smile: Da radę ten zastaw przyzwoicie pociągnąć takiego Wiedźmina/AC? Bo jakoś nie mogę znaleźć obszerniejszego testu tych mobilnych kart graficznych.

Co do aukcji to faktycznie niezła, jeszcze mam czas na przemyślenie.

sądzę że wiedźmina na 1024x768 (może nawet an wyższej rozdziałce) by sobie poradziła na spokojnie, ale o Krejzisie już nie myśl :wink:

a co do testów, to rzeczywiście bardzo mało jest testów* na necie ogólnie o lapkach, więc z grafami mobilnymi można raczej pomarzyć :wink:

* - chodiz mi o testy w grach a nie benchmarki :wink:

No to git, bo o Kajzisie nawet nie myślałem, nie ciągną mnie takie gierki. :slight_smile:

Jeszcze raz thx za pomoc, zobaczymy co mają na stanie w hurtowniach jeszcze.

A w benchmarki faktycznie nie zwykłem grać, więc niezbyt mi one potrzebne. :stuck_out_tongue: W sumie lekkie porównanie kart mobilnych można znaleźć na notebookcheck, ale tam tylko jakieś suche fps’y do doom’a i fear’a.

Compal JHL90 zamówiony - czekam na dostawę, jeszcze raz thx gruchacz za pomoc.

Nie omieszkam zrobić jakiejś recenzji, więc jak jakieś propozycje/pytania to pisać a postaram się sprawdzić/wykonać.