Wybór monitora LCD CCFL/LED

Witajcie, ostatnio postanowiłem zmienić mój stary monitor [CTR, Samtron :wink:], na nowy monitor z tunerem TV.

Więc tak:

  • Co najmniej 22"

  • Full HD

  • LCD CCFL/LED

  • Cena nie więcej niż 1700 zł.

  • Tuner TV.

Monitor będzie wykorzystywany do programowania, przeglądania internetu, czytania artykułów- czyli głównie do czytania. Poza tym gram w gry, głównie FPS i strategie. Od czasu- do czasu filmy.

Wybrałem dwa modele:

  • Samsung 23" XL2370HD

  • Samsung 23" SM P2370HD

Co sądzicie o tych monitorach? Jeżeli macie jakieś inne, ciekawsze oferty, to z chęcią bym je poznał.

Jeszcze jedno pytanie, posiadam kartę graficzną Nvidia GeForce 8800 GTS z wyjściem DVI, jeżeli monitor posiada Full HD i połączę monitor z grafiką to uzyskam jakość HD? Pytam bo w Media Markt pytałem się dwóch sprzedawców i jeden twierdził że się nie da, a drugi że się da.

Pozdrawiam.

Monitory a miarę.Co do tego pytania aby uzyskać jakość HD karta graficzna musi mieć wejście HDMI i monitor HD Kablek i podpinasz :slight_smile: DVI nie da Ci HD bo to jest kabel to zwykłej jakości.Musi być połączenie przez HDMI.

Ja w tą sobotę kupiłem w Saturnie monitor z tv Samsung P2770HD (27" Full HD) za 1299zł więc jeśli masz gdzieś Saturna w swojej okolicy to sprawdź czy nie mają go jeszcze (w Saturnie w Galerii Bałtyckiej w Gdańsku już go nie ma bo wziąłem ostatni z ekspozycji).

W temacie HD nie jestem specem ale według specyfikacji po DVI oraz po HDMI można uzyskać jakość Full HD (według specyfikacji DVI jest w pełni zgodne z HDMI).

Dodane 24.08.2010 (Wt) 23:31

Chyba chodziło ci o wyjście hdmi bo w kartach graficznych już w zasadzie nie robią wejść.

Poza tym zapoznaj się z tym: https://secure.wikimedia.org/wikipedia/ … _Interface

Co ty pleciesz?? HDMI jak i DVI to połączenia cyfrowe, więc dzięki połączeniu przed DVI uzyska się zarówno rozdzielczość jak i jakość HD, a nawet większą…

PS: jeśli już, to karta musi mieć wYjście, a nie wEjście.

Varraq , jeszcze zapomniałem ci napisać żebyś zwrócił uwagę na to że monitory/tv panoramiczne (16:9) dają obraz znacznie mniejszy niż niż klasyczne (4:3) o tej samej ilości cali (wynika to z tego że wymiarem jaki się podaje jest przekątna ekranu a nie np. powierzchnia ekranu).

Więc skoro zmieniasz CRT (zapewne klasyczny 4:3) na LCD (zapewne panoramę 16:9 bo tylko takie są teraz w sprzedaży) to jak nie chcesz mieć mniejszego niż poprzedni to polecam ci ten kalkulator (ja wyliczyłem że zmieniając swojego klasycznego CRT 21" na panoramiczny LCD muszę kupić przynajmniej 26"): http://www.nicetaco.com/tv.aspx#calculator

Na tamtej stronie z kalkulatorem znajdziesz też trochę teorii (niestety po angielsku) dokładnie wyjaśniającej skąd te różnice.

Dodane 24.08.2010 (Wt) 23:48

PS: Ja swojego podłączyłem do wyjścia DVI karty graficznej (GF 8400 GS) poprzez przejściówkę DVI->HDMI i kablem HDMI 10m (mogłem też kablem DVI<->DVI bo monitor ma zarówno DVI jak i HDMI ale nie znalazłem odpowiednio długiego takiego kabla) i mam piękny obraz bez żadnych zakłóceń (nie wiem na pewno czy mam HD bo nie mam porównania ale raczej tak).

Co do rozdzielczości HD: Jest HD (1280x720 w skrócie 720p) i full HD (1920x1080) to pierwsze obsłuży nawet stary crt, ale będziesz mieć czarne pasy na górze i w dole ekranu bo HD przewiduje proporcje 16:9 a stare monitory mają proporcję 4:3 (rozdzielczość 1280x960).

Jak masz monitor full hd to obojętnie czym go podłączysz (nawet analogowy d-sub) powinieneś uzyskać natywną rozdzielczość bez problemu, chociaż połączenie cyfrowe (DVI,HDMI) powinno zapewnić lepszą jakość niż d-sub

Widzę że specjalistów na forum nie brakuje :slight_smile:

@Scripter1 Brałem pod uwagę Samsung P2770HD, ale myślę że 27" [Jestem trochę ograniczony jeśli chodzi o przestrzeń] to trochę za dużo. Co do kalkulatora to bardzo mi się przydał, jeżeli mu wierzyć to muszę kupić co najmniej 21,5".

Myślę że moje wątpliwości na temat HD są już rozwiązane, mam tylko pytanie co do tych monitorów:

Samsung 23" XL2370HD

Samsung 23" SM P2370HD

Ten pierwszy został wykonany z technologią LED, ten drugi nie. Jak sądzicie, który z nich lepiej będzie spełniał swoją rolę? Oczywiście, ew. propozycje cały czas mile widziane.

Wyłapałem kilka moim zdaniem istotnych szczegółów na temat tych monitorów:

Samsung 23" XL2370HD (według specyfikacji z: http://www.samsung.com/us/consumer/offi … l&tab=spec)

  • [*:n0h3x22z]TV (Digital TV / Analog TV) - odbiera normalną tv analogową

@Varraq

“LCD bądź LED” - to duży błąd logiczny bo w obu przypadkach chodzi ci o monitory lcd tyle że z różnym typem podświetlenia (CCFL albo LED), monitory w których piksele są fizycznie trójkami malutkich diod led są bardzo drogie i obecnie jest jeszcze spory problem z produkcją takich matrycy o dużej przekątnej (znaczna ich część wychodzi niezdatna do sprzedaży).

“Tuner TV” - tunery dołączane do monitorów komputerowych zwykle nie grzeszą jakością obrazu.

A co do 8800 i hd, aby rozwiać jakiekolwiek wątpliwości… interfejsy dvi-d i hdmi przesyłają dokładnie taką samą informację cyfrową dlatego też możliwe jest korzystanie z pasywnych przelotek między nimi. Hdmi ma tą zaletę że przesyła jeszcze dźwięk. Do kart nvidii często dorzucana była specjalna przelotka z dvi na hdmi która potrafiła też puszczać dźwięk (po jego uprzednim wewnętrznym połączeniu do karty graficznej osobnym kabelkiem).

Jeśli nie masz miejsca na coś większego niż te 23 cale to mogą być… ale do 1700zł możesz bez problemu kupić porządny 32 calowy telewizor full-hd który z dużym prawdopodobieństwem będzie posiadał lepszy tuner, bardziej nada się do oglądania filmów… ale trzeba będzie siedzieć w nieco większym dystansie od niego ;>

np taki 32 calowy samsung z bogatym zestawem interfejsów, tuner analogowo-cyfrowy, pilot i wielokrotnie lepsze od wbudowanych w monitory komputerowe głośniki.

http://www.ceneo.pl/5816294

//Jakbyś się uparł to mógłbyś dorwać i 37 calowy model… a co do 32’ki to nie martw się, bez problemu da się przyzwyczaić, kwestia tylko tego czy będziesz go miał gdzie umiejscowić.

@Mariosti* Wiem, ale nie za bardzo wiedziałem jak nazwać temat.

Co do monitora to nie mam zbyt miejsca na 27", a już na pewno nie na 32". Telewizja… cóż będzie oglądana sporadycznie raz na jakiś czas, nie widzę sensu inwestować w najlepszy TV, skoro będę go rzadko oglądał.

Powiedzmy że do 25" więcej raczej nie da rady. Jeśli ma ktoś lepszą propozycję niż ten Samsung XL2370HD, to można napisać. Przemyślę ew. ten Samsung P2770HD 27".

Masz całkowitą racje, sam miałem to napisać koledze (choć nieco prościej) ale zapomniałem.

A czy jest jakiś w miarę prosty sposób (w miarę tani) na to żeby w podobny wpuścić do hdmi analogowy dźwięk (nie mam w kompie S/PDIF)?

HDMI może przesyłać tylko dźwięk cyfrowy, tak więc nie nie da się “wpuścić” analogowego audio do kabla hdmi, ale zwykle odbiorniki mające wejścia hdmi mają też analogowe wejścia na dźwięk, czyli można po prostu oprócz kabla hdmi puścić oddzielnie zwykły kabelek do dźwięku.

Mariosti* , wiem o tym, właśnie tak mam podłączone.

Ale miałem nadzieję że jest jakiś w miarę prosty sposób aby przekonwertować analogowe audio na cyfrowe i wpuścić we wspólny kabel HDMI co by nie musieć ciągnąć audio osobnym kablem…

Nawet jakbyś miał taką możliwość to spowodowałoby to tylko spadek jakości dźwięku, przez straty na konwersjach. Ja np mam optyczne wyjście toslink na płycie głównej i właśnie tym interfejsem cyfrowo wypuszczam dźwięk z komputera.

Coraz bardziej zastanawiam się nad zakupem tego monitora: Samsung P2770HD 27"

Tylko mam taką jedną wątpliwość czy “ogarnę” 27" ekran. Mój CRT ma obecnie… 16" [uważam go za bardzo mały]. Myślicie że nie będę miał problemu z wydajnością w grach?

Config:

Grafika: GeForce 8800GTS 640MB

Procesor: Intel Core 2 Quad

Ram: 2GB

No i czy ciężko będzie się przestawić z 16" na 27"? Dodam że monitor mam dosyć blisko siebie.

Ja się przestawiałem z 17’tki na 24’kę i problemu nie było żadnego, tu masz troszkę większą różnicę bo ta 27’ka ma mniejszą rozdzielczość od mojego 24", ale mimo wszystko mam wrażenie że dałoby radę się przyzwyczaić nawet do 32 calowego ;p

Co do wydajności w nowych grach no to w full hd nie masz co liczyć na najwyższe detale, ale ciężko uznać to za wadę zestawu :wink:

Varraq , Myślę że jak nowy monitor ustawisz dalej (pewnie będzie to możliwe bo CRT zabierają dużo miejsca a LCD są bardzo cienkie w porównaniu z nimi) i usiądziesz ciut dalej to powinieneś ogarnąć go bez większego problemu.

Po dłuższym namyśle zakupiłem Samsunga XL2370HD i powiem wam że wydaje mi się bardzo duży, większy mi chyba na razie nie jest potrzebny :wink:

Dzięki wszystkim za szybką i fachową pomoc w rozwiązaniu problemu.

Pozdrawiam

Varraq