Wybór na początek - czyli od czego zacząć

(system) #1

Witam,

chciałbym zająć się w końcu programowaniem. W gimnazjum praktycznie niczego się nie nauczyłem (krótki kontakt z Delphi, ale za to był większy nacisk na algorytmikę. Przed pójściem do liceum chciałbym coś umieć ( a poza tym - lubię poszerzać swoje horyzonty :wink:). I tu moje pytanie: od czego zacząć? Nie chodzi mi o krótki kurs - zależy mi na jak najbardziej solidnych podstawach. Jaki język programowania wybrać?

Pozdrawiam

Dawid

(floyd) #2

No to miałeś szczęście do dobrego nauczyciela informatyki.

Np. wszystkie olimpiady informatyczne opierają się na umiejętności budowania algorytmów. Języki programowania jakie można wówczas wykorzystywać to pascal (np. Free Pascal Compiler) lub C i od tego należałoby zaczynać jeżeli poważnie myśli się o informatyce. Oczywiście przy pomocy tych języków nie stworzysz super gry ze wspaniałym interfejsem graficznym ale do tworzenia algorytmów nadają się idealnie. Niestety, nie są to łatwe rzeczy i nie każdego to bawi ale to już inna para kaloszy.

(system) #3

Myślę raczej jako o hobby, chociaż kto to wie, co będzie za jakiś czas. Nie mniej uważam, że podstawy są najważniejsze, tym bardziej, że przyda mi się w to w szkole. Czyli najlepszym wyborem jest Pascal, tak?

Pozdrawiam

Dawid

(floyd) #4

Jeżeli chce się widzieć bardziej użyteczne efekty swojej pracy to w dobie internetu posługiwanie się językami takimi jak html czy php (wystarczy ściągnąć darmowego Krasnala i jakiś podręcznik) może dać dużo satysfakcji.

A jeszcze umieć tworzyć obiekty flash to ho ho, nawet można by zarobić. :slight_smile:

(Michajls) #5

A niby czemu nie?:>

(Ryś) #6

Poszukaj w :google:

J#

(floyd) #7

Teoretycznie to do napisania programu wystarczy kartka papieru(raczej grubszy zeszycik) i ołówek. Ba! (szczególnie godne polecenia początkującym) :slight_smile:

(Ryan) #8

Co wcale nie znaczy, że olimpijczycy są doskonałymi koderami.

Pascal nie jest wcale idealny do rozwiązywania problemów algorytmicznych. Ale mniejsza o to. Chciałem wyłącznie napisać, że C to jak najbardziej język docelowy dla wielu deweloperów (także gier).

Taaaak...

Generalnie - moje zdanie pozostaje niezmienne. Nie ma języka "do wszystkiego". Jeśli ktoś na pytanie "jaki język?" odpowiada: pascal! C! F#! Java! to jest zwyczajniejszym krzykaczem.

Niemal identyczny temat:

http://forum.dobreprogramy.pl/viewtopic ... 818#963818

(Xpecet11) #9

Możesz zacząć od Pascala, który jest łatwy do nauczenia. Dalej może Visual Basic, potem Java, Delphi, C/C#/C++. Oj, troche dużo czasu ci zajmie.

(Ryan) #10

Właśnie o tym pisałem. :smiley: Jak coś jest do wszystkiego, to jest do niczego. Nauka kilkunastu języków nie ma sensu. Nawet nauka więcej niż pięciu jest bezsensowna.

Albo może cofnę to co powiedziałem. Planowanie z góry nauki wielu języków nie ma sensu. Przy zerowym lub znikomym doświadczeniu z programowaniem nie jesteś w stanie stwierdzić jakie cechy języka są dla Ciebie istotne i/lub ciekawe. Nie wiesz czy będziesz wolał kodowanie niskopoziomowe czy wysokopoziomowe. Nie wiesz czy będziesz wolał języki skryptowe czy kompilowane. Najzwyczajniej nie wiesz tego. Więc planowanie pascal -> basic -> java -> C jest śmieszne. Nie ma najmniejszej wartości i jest bardzo złą sugestią. :roll:

(floyd) #11

Nawet jeśli w tym co piszesz jest dużo prawdy to kompletnie nic z tego nie wynika. Dawid pytał od jakiego języka zacząć ewentualnie jakąś naukę. Przypuszczam, że po twoich argumentach to już ma kompletny mętlik w głowie bo wszystko krytykujesz nie dając w zamian żadnych propozycji. Może przynajmniej napisał byś jaka by była dobra sugestia.

Problem zresztą nie jest nowy i odkąd informatyka zawitała do szkół istnieją różne poglądy jak powinna wyglądać edukacja w tym względzie, a programy nauczania ciągle się zmieniają.

Zdaję sobie sprawę, że radzenie w tym względzie jest trochę jak wróżenie z fusów.

Bo np. gdyby ktoś napisał, że chce uprawiać sport. Jaką dyscyplinę polecacie?

I co mu polecić? Pchnięcie kulą?(A może waży 40 kg i ma 140cm wzrostu?

żeby coś naprawdę sensownie radzić to trzeba by znać trochę predyspozycje fizyczne i psychiczne, uwzględnić zainteresowania, zdolności itd. itd.

Tm nie mniej nie widzę katastrofy jak się spróbuje tego lub owego. Po pewnym czasie każdy sam dojdzie do tego co mu odpowiada, a co nie.