Wybór nawigacji samochodowej

Witam.

Znajomy chce kupić nawigację samochodową. Jako, że nie jestem zbyt zorientowany w tej tematyce, zwracam się z prośba do użytkowników takowej, o garść informacji.

Generalnie, oprócz mapy Polski, dobrze by było, gdyby miała również mapy naszych sąsiadów, zwłaszcza tych z południa - Czechy, Słowacja.

Znalazłem “rankingi”

http://www.videotesty.pl/news/312/Ranki … luty-2010/

http://www.okazje.info.pl/sprzet-rtv/na … nking.html

Czym powinienem się kierować przy wyborze? I co najważniejsze, zależy mi na szczerej opinii użytkowników.

Ja na Twoim miejscu wybrał bym Garmina, według mnie Mercedes wśród nawigacji samochodowych. Jakość wykonania i co ważne mapy stoją na bardzo wysokim poziomie.Zawsze możesz kupić Larka i wgrać AutoMape.Sam mam Mio Moov 200 z AutoMapą-w zeszłym roku byłem z nią na Mazurach i radziła sobie bardzo bardzo dobrze.

Ja bym ci polecił coś z Mio 500 lub 310 jest fajna i nie jest droga

Cena nie ma aż tak wielkiego znaczenia (oczywiście w granicach rozsądku). Podstawowym kryterium jest jakość obsługi oraz możliwości :slight_smile:

To może kup palmtopa, zainstalujesz co będzie ci się podobało i będziesz mieć mnogość funkcji ;p

No powiem ci że pomysł z palmptopem to kiszka więkoszość palmków zainm znajdzie sygnał gps to ty już będziesz na miejscu :slight_smile:

Mogę się wypowiedzieć tylko nt tych co posiadam/posiadałem. Becker dobra firma, fajnie się jeździło, na mio też nie było kłopotów, garmin-> ciekawa propozycja, oczywiście można kupić jakiegoś Larka czy coś takiego i wgrać automapę i inne.

Racja!

@temat

Ja mam http://www.forcethelimit.co.uk/Pages/Scoops/May07_Blaupunkt_Sat/travelpilot%203.3.jpg Lucca 3.3 od blaupunkta. Normalnie możesz wgrywać sobie mapy tylko blapunkta, ale łatwo ją odblokować i zainstalować na niej automape , tomtoma lub coś innego ;p Polecam.

Monczkin, bierz Garmina ewentualnie Larka i wgrywaj AM bo standardowa mapa(chyba MapaMap) to kompletna kiszka. Nawigacja ma być nawigacja a nie robotem kuchennym i DVD bo jak się to mówi “co jest do wszystkiego, to jest do niczego” czy jakoś tak. Z tego co słyszałem od takiego speca (a chłop się znaa) od nawigacji to TomTom ma kiepskie mapy jeśli chodzi o mniejsze miejscowości w Polsce. A, chyba do Garmina są alternatywne darmowe mapy, z bardzo częstą aktualizacja - tworzone przez kierowców dla kierowców ale to musisz sobie poszukać.

Ja mogę polecić Mio 500 z AutoMapa. Objechałem Warszawę z tą nawigacją i nie miałem żadnych problemów, a wcześniej nie korzystałem z żadnych nawigacji. Jestem podobnego zdania jak poprzednik, moim zdaniem lepszym wyborem jest sama nawigacja.

Co prawda mam Larka + AutoMapę, ale warto poczytać tego newsa:

http://www.automapa.com.pl/?PEI=10866&article_id=220328

Nic nie opisałeś czego wymagasz od nawigacji, jednak polecałbym tą większą przynajmniej 4,3 cala lub nawt 5 cali.

Albo np kupić urządzenie np. Lark 50.2 Manta 510 lub Trak, GoCLEVER i dokupić mapę np. Automapę na Europę

http://allegro.pl/item1076181535_automa … abrze.html

zamkniesz się w okolicach 600 zł

lub coś Garmina np:

http://allegro.pl/item1077294029_garmin … _fakt.html

nie znam tego modelu, używałem modelu bodajże 250 (małą) ale masz fabryczną mapę, dobrą nawigację itd. Garminy mają dobre fabryczne mapy w odróżnieniu od reszty np tych modeli co wymieniłem.

Zostaje sprzęt MIO - urządzenia dobre jakościowo, odbiorniki GPS także. Jednak fabryczne mapy (trochę generalizuje ale jednego modelu używałem) to tragedia i zachodzi potrzeba upgradu do lepszej wersji albo jak to bywa z WinCE zakupu zupełnie innej mapy.

Jeśli kupować urządzenie i oddzielnie mapę - to proponuję skupić się na tych tańszych. W niczym nie ustępują w zasadzie MIO, Garminowi. Mają Windowsa, dobry odbiornik GPS. Co mogę zarzucić np. Larkowi to słabsza powłoka antyrefleksyjna i akumulator (akumulator mnie nie interesuje, bo i tak mam napięcie z zapalniczki)

Mio, Garmin, Lark, Manta - ramie/uchwyt które nie drży podczas jazdy. Nie wypowiadam się o reszcie bo nie testowałem.

Można ewentualnie sprawdzić która nawigacja ma złącze USB (ładowanie) z której strony - czy z pod spodu (dosyć upierdliwe) czy z boku (wtedy można ją jeszcze niżej umocować nad kokpitem).

Zaczynam wbijać się w szczegóły więc kończę, bo nie wiem na co zwrócisz uwagę.

Tia…kiszka to nazwałbym Twoje wypowiedzi, ale nie o tym miało być. Zestaw PDA + GSM sam używam i nie mam problemów opisywanych przez Ciebie.

Kupowanie specjalnie pda pod nawigacje mija się z celem i było by to bezsensowne wydawanie pieniędzy. Aktualnie rynek PNA mamy tak nasycony, że zawsze znajdzie się coś interesującego. Od razu polecam kupić nawigacje w zestawie z mapami. W sumie na Polskę po za Automapą nie widzę lepszego programu, natomiast na zagranice bym jeszcze zastanawiał się nad IGO lub Destinator.

Z racji wypięcia się AM na produkty Larka podszedłbym do tego sprzętu lekko ostrożnie, ale zawsze później można odblokować system i mapy dograć.

Podrzucam jeszcze kilka recenzji urządzeń do nawigacji jakimi sie koledzy bawili:

BLOW 50YBT

Navroad

BLOW 43VBT

MANTA GPS-060

MIO MOOV 330

Witam.

Dziękuję wszystkim za przydatne informacje.

Koniec, końców, kolega zdecydował się na Lark 50.2 Freebird.

W sumie, może nie jest to “mercedes”, ale ma podstawowe opcje i to wystarczy (widziałem model, innej firmy, z opcją kamery internetowej :slight_smile: ) Teraz zainstaluję mapy i zobaczymy efekt.

Witam!

Bardzo dobry wybór nawigacji. Są one nie drogie a można na nich, przy niewielkich umiejętnościach zainstalować całkiem dobre mapy. Oprócz AutoMapy która wśród polskich programów jest niekwestionowanym liderem śmiało mogę polecić iGO8. Posiada ona bardzo dobre mapy, jednakże przy Twoich preferencjach (południowi sąsiedzi) to akurat różnice nie będą wielkie. Różnice byłyby gdybyś chciał wyjechać dalej za wschód (np. Bułgaria).

PS. Jeżeli chciałbyś mieć kilka programów do nawigacji to odezwij się, pomogę z wyborem i instalacją specjalnego panelu, aby nie trzeba było za każdym razem przełączać w ustawieniach nawigacji programu, który ma startować z przycisku “nawigacja” w menu głównym.

dark_jedi:

Garmin ma swoje mapy i nie wgrasz żadnych innych map, ponieważ nie pracuje on na WinCE ani podobnych. Tak samo TomTom. Do tego Garmin ma niekoniecznie super dobre mapy (akurat te o które chodzi autorowi tematu są całkiem przyzwoicie wykonane).

Co do sprzętu MIo są to urządzenia wykonane całkiem dobrze jakościowo z naprawde przyzwoitymi mapami (sporo użytkowników w życiu by ich nie wymieniło na żadne inne mapy). A co do upgradu mapy - ostatni strasznie psuł mapę, nie dało się na tym jeździć, dodawał masę pkt POI co strasznie spowolniało mapę.

Co do zakupu tańszego użądzenia mogę polecić GoClever, ze względu że od Larka mają lepszy procesor (przeważnie). A co do Larka 50.2 to ma on naprawdę fajny wyświetlacz, całkowicie czytelny (nawet całkiem dobrze widać na zewnątrz w słońcu).

A co do wejścia ładowarki, MIO ma np. mocowane od spodu i jest on naprawdę praktyczne. W ogóle nie zajmuje miejsca i nie widać kabli. Chodzi mi tutaj głównie o mode MOOV 310, który jest świetny (przedewszystkim posiada moduł TMC, na kabelku bo na kabelku ale jest i działa, tylko nie w Polsce)

Pozdrawiam i udanego nawigowanie :slight_smile:

ptasior , będę pamiętać :slight_smile: Dzięki.

najlepiej wybierz coś z automapa,ja mam Mante i zainstalowałem Automape 5 i mi działa Polska dobrze,pod sam dom prowadzi,natomiast zakup całej europy będzie trochę droższy