Wybór netbooka

Witam wszystkich. Potrzebuje porady w sprawie netbooka, planuję wydać na niego ok 1200-1300zł. Matryca 10 cali. Najlepiej gdyby miał w zestawie windowsa (xp, vista, 7). Priorytetem jest długi czas pracy na baterii (słyszałem, że są takie które wytrzymają nawet do 8h!), potrzebny jest mi na studia, na wykłady, które trwają czasami dość długo. Moje wymagania to aby sprawnie chodził system, ok 1Gb ramu, i dysk żeby coś na nim zmieścić (z góry odpada acer i asus). Czy netbook który wytrzymuje powyżej 6h musi być na dysku ssd? Czy taki netbook będzie dobry? Proszę o porady i opinie :slight_smile: Z góry dziękuje i pozdrawiam :slight_smile:

Rozglądnij sie za Nokią Booklet. W tym netbooku jest tradycyjny dysk twardy ale i tak bateria trzyma świetnie bo nawet 12godzin ciągłej pracy. Gdzieś tam jest test i przy niewielkim obciążeniu 10-11 godz. jest jak najbardziej osiągalne. Ma ekran 10cali tak jak chciałeś, nawigacje GPS, modem 3G, WiFi, aluminiową obudowe (!) bezgłośne chłodzenie i wiele innych bajerów. Waży niewiele ponad 1kg. Jedynie cena troche wykracza poza budżet…

No właśnie przy Nokii cena wykracza poza budżet i to nie tak trochę :wink:

Ja sobie jakiś czas temu sprawiłem Samsunga NP-N210 Może nie jest demonem prędkości, ale działa sprawnie i bateria rzeczywiście trzyma długo. Trzeba przyznać, że te 8 godzin, które Samsung deklaruje, da się osiągnąć przy maksymalnie ściemnionej matrycy i włączonym trybie “Silent”, czyli minimalnego poboru energii, ale przy normalnym trybie da się wyciągnąć między 5 a 6 godzin (z włączonym Wi-Fi i BT). Ja kupowałem w promocji za 999zł - teraz chyba troszkę zdrożały.

Polecam ze względu na obecność BT, który występuje nie we wszystkich netbookach i dość trwałą obudowę. Myślę, że przy wyłączonym Wi-Fi i BT spokojnie wytrzyma 8 godzin nawet w normalnym trybie (nie sprawdzałem, bo używam na bieżąco Wi-Fi i Bt :wink: Filmy też chodzą płynnie, jedynie do gier się nie bardzo nadaje ze względu na zintegrowany układ graficzny Intela - możliwe, że starsze gry pójdą przy “Speed Mode” i przy podłączeniu do zasilania zewnętrznego na tę okoliczność, ale zakładam, że nie do tego chcesz go używać :wink:

To czy będzie system działał sprawnie zależy od użytkownika. Obecne procesory Atom są już dojść wydajne.

To obecnie minimum, jakie pakowane jest do netbooków (nie mylmy netbooka z chińską zabawką z alegro, która ma gorsze podzespoły niż telefon średniej klasy.

To, że nie masz zaufania do Acera to rozumiem, ale do Asusa? Przecież to producent najmniej awaryjnego sprzętu.

Nie. Nie musi, ale SSD to rewelacyjna sprawa - cichy, szybki i niewrażliwy na wstrząsy. Są takie laptopy ze zwykłym dyskiem HDD, które trzymają nawet przeszło 16 godzin, np Asus UL30A.Są też takie pełnoprawne laptopy o przekątnej 15 cali, które działają na baterii do ok 8,5h, np Acer 5280tg

Jeśli zależy ci na długim czasie działania to może być Dell Inspiron 1012. Na skąpcu znalazłem najtaniej za ok 1411 zł. Działa ok 11h, ale dość wyraźnie się grzeje (do 47’C).

Ciekawym rozwiązaniem był MSI Wind U115. Działał w trybie “text reader” ok 16 godzin, niestety w sklepach internetowych nie mogę znaleźć tego modelu. Może gdzieś na aukcjach da się go znaleźć.

Warto rozpatrzyć zakup netbooka Asus Eee PC 1018P. Działa ok 7,5h, nie grzeje się i istnieje możliwość znalezienia go z matową matrycą, co jest sporym atutem - koszt: ok 1450 zł

Osobiście brałbym jednak najprawdopodobniej Samsunga N150. Działa maksymalnie do ok 8 godzin i 22 minut, nie grzeje się a na skąpcu jest dostępny od 1011zł

EDIT1

@Longhorn2009

??? A cóż to za słowotwórstwo? Chyba chodziło Ci o “Rozejrzyj się”.

EDIT2

Dodam, że podaję tu tylko netbooki, które przeszły przez moje ręce, a czasy maksymalne są czasami sprawdzonymi w testach, a nie podawanymi przez producenta

Nie łap mnie za słówka kamil. Mozilla nie widzi nic złego w słowie ‘rozglądnij się’. Mówie tak na co dzień i ze względu na moje tempo całego życia nie mam czasu rozdrabniać się nad wyrazami.

/usunąc mój post po 24h

Wielkie dzięki za pomoc, bardzo mi ułatwiliście drogę :slight_smile: wielkie dzięki :slight_smile:

Jak ktoś ma jeszcze jakieś opinie bardzo chętnie się zapoznam :slight_smile: