Wybór routera - 802.11 G czy N?

mrbungle , ze wspomnianej dyskusji się wycofałem wobec logicznych argumentów.

Nie wypowiem się bezpośrednio w temacie ale dodam do tego równania jeszcze jedną zmienną którą należy uwzględnić przy wyborze routera: wersja sprzętowa (hardware version) często oznaczana jako numerek po v na końcu oznaczenia modelu.

Jest to bardzo istotna sprawa ponieważ poszczególne wersje sprzętowe tego samego modelu mogą się bardzo różnić możliwościami jak i stabilnością działania a firmware może nie działać na innej wersji sprzętowej niż ta dla której został napisany.

Zilustruję to na przykładzie 2 routerów Netgear z serii WGR614 które testowałem - WGR614 v6 oraz WGR614 v9.

Wersja v6 miała problemy z blokującym się dostępem do dns przy odpalonym na jednym z kompów programie BitComet - problem ten został rozwiązany w nowszych wersjach firmware ale te nowsze wersje są przeznaczone dla v8 i nowszych.

Oprócz tego v9 ma obsługę WPA2-PSK [AES] a v6 WPA tylko w pierwszej wersji v9 ma jeszcze kilka nowych funkcji ale nie będę tu pisał bo chodzi tylko o przykład.

Piszę o tym dlatego że nowsze wersje sprzętowe danego modelu mogą być znacznie lepsze od starszych więc opiniując dany model trzeba uwzględniać ten numerek na końcu określający wersję sprzętową i traktować podane przeze mnie w przykładzie routery WGR614 v6 oraz WGR624 v9 jako zupełnie inne routery.