Wybór routera i dostawcy

  1. W najbliższych dniach tzn ok 16 stycznia zmieniam dostawcę internetu( obecnie z sieci osiedlowej). Ponieważ mieszkam na odludziu nie mam większego wyboru tylko TP, Netia, Orange, Multimo lub TK Telekom (nie ma kablówek). Ze wstępnych obliczeń wynika, że przy umowie na 12 miesięcy najkorzystniejsza jest oferta Orange i tu mam pytanie czy ktoś korzysta z ich oferty i jak to się sprawuje?

  2. Ważniejsza rzecz.

Po zmianie dostawcy planuję do sieci włączyć : 4 komputery , 1 laptopa i 2 telefony analogowe (1 nr PSTN) (Teraz mam 1 Switcha). Czyli potrzebuję modemu ADSL, WIFI, VOIP i routera pozwalającego na zarządzanie połączeniem - QoS . I zaczyna się dylemat .

a)rozw. 1 to router DrayTek Vigor 2700VG ma modem ADSL annex A, WiFi, VOIP, gniazdo FXS i FXO (dla 1 nr PSTN), QoS

b)rozw. 2 to router Linksys WRP400-G2 ma WiFi, Voip, 2 FXS ,QoS+ jakiś modem ADSL (chwilowo nie wybrany)

c)rozw. 3 to router Linksys WRT54GL-EU lub WRV200-EU ma WiFi , QoS+ bramka Voip (Linksys PAP2T lub Linksys SPA2102-EU albo Linksys SPA3102-EU) + jakiś modem ADSL (chwilowo nie wybrany)

d)rozw. 4 to router Linksys WAG54GP2-EU ma modem ADSL annex A, WiFi, VOIP, 2 gniazda FXS brak QoS

Mam kłopoty z wybraniem najlepszego rozwiązania i ewentualnym doborem modemu ADSL. Jak do tej pory to pasowałby mi modem Linksys AM200-EU.

Cenowo najlepszym i jednocześnie najprostszym rozwiązaniem jest d. tylko zależy mi na QoS i w tym wypadku tego nie mam. Rozwiązanie b też odpada ponieważ Linksys nie sprzedaje WRP400 (chyba, że udałoby się gdzieś znaleźć) i problem sprowadzałby sie do wyboru modemu. Zostają rozwiązania a i c. Rozwiązanie a jest proste i najdroższe jednak nie wiem co myśleć o produkcie firmy DrayTek (brak gniazda WAN RJ-45??) . W rozwiązaniu c mam aż 3 urządzenia i przy wyborze modemu Linsysa i bramki SPA2102 lub SPA3102 mam aż 3 routery. Nie wiem czy modem Linksysa może być “przeźroczysty” i po co mi router w bramce VOIP? Zresztą 3 urządzenia to potencjalny kłopot z konfiguracją i współpracą, chociaż wolałbym pomęczyć się i później posiadać pewne stabilne rozwiązanie, oraz cena zakupu i późniejszej eksploatacji.

Jeśli znajdzie się ktoś kto mi doradzi byłoby miło. Jak ktoś zaproponuje rozwiązanie alternatywne to je przemyślę.

Na czym mi zależy:

  • WiFi w standardzie g z WPA

  • VOIP z możliwością używania co najmniej 2 operatorów, większa ilość jest dodatkowym atutem

  • rozbudowane QoS, przepuszczanie VPN.

  • w przyszłości planuję dołączyć serwer poczty i www oraz może jakiś dysk dostępny dla wszystkich kompów z sieci wewnętrznej

  1. Jaki modem ADSL byście polecili i po co modemowi router??

doradzi ktoś coś?? :?: :slight_smile:

do punktu 1 doszło jeszcze Multimo.