Wybór systemu 64 bit

Witam. Zastanawiam się nad instalacją Ubuntu, Minta bądź Mandrivy. Pytanie moje jest następujące:

Czy warto w moim przypadku zainstalować system 64 bitowy?

Posiadany sprzęt:

beztytuuraq.jpg

Czy jest sens pchać się w to czy lepiej pozostać przy 32 bitowym systemie?

Co mi da system 64 bitowy czego nie posiada w sobie 32 bit?

Z góry dziękuję znawcom tematu za odpowiedzi.

Różnica międzi 32-bitowym a 64 system w obciążeniu komputera jest znikoma. Na Twoim miejscu martwiłbym się o obciążenie komputera względem systemu :wink:

Pod wersje 64 niektóre aplikacje sa na nia pisane i dlatego znacznie przyspiesza to ich prace. Wersja ta wykrywa równiez więcej niż 3GB ramu.

chyba tylko z tego powodu, by pamięć nie leżała “odłogiem”

ja także :wink:

tak wart, skoro procesor obsługuje instrukcje 64bitowe, to jak najbardziej warto, znaczącego przyrostu wydajności nie odczujesz, miej jedynie świadomość, iż procesor o danym taktowaniu, w systemie 32bitowym przetworzy w tym samym czasie dwukrotnie mniej informacji niż pod kontrolą systemu 64bitowego. Różnice są zauważalne przy kompresji (w zależności od programu), przy obróbce multimediów (grafika 2/3D i video)

skrzek , Dziękuję, Twoja odpowiedź jest najbardziej trafna. Pozostałym również dziękuję :slight_smile:

suchmen , czy prócz tego napotkam jakieś inne problemy? Komputera głownie używam do konwersji filmów i edycji grafiki - oczywiście na poziomie podstawowym dla własnego użytku, nie żadne tam profesjonalne i zaawansowane udziwnienia :slight_smile: Tak więc Gimp, Open Office, przeglądarka internetowa oraz jakiś konwerter do filmów (i odtwarzacz rzecz jasna).

jak wspomniałeś gimp i OO.o nie stwarza problemów i te softy masz zasadniczo w każdej dystrybucji.

przeglądarka internetowa - do wyboru do koloru, odkąd pamiętam to używam opery (tu flash czasem nie działa jak powinien), poza tym FF i chrome (z flashem nie ma problemów, bynajmniej u mnie)

konwerter - to zalezy o co pytasz, coś się znajdzie (np. Avidemux), do montazu nada się OpenShot.

odtwarzacz - do muzy, to mi np. odpowiada audacius, ale masz spory wybór, do video - VLC.

@suchmen

dokształć się najpierw potem pisz.

Bzdurą jest że nie ma flasha x64 (właśnie na linuksa wersja x64 pojawiła się jako pierwsza)…

Jeszcze większą bzdurą jest że na systemie x64 nie można korzystać z paczek x32 (poczytaj sobie o multilib itp potem pisz…)

Tu koledzy pisali, że nie czyta więcej niż 3.5 GB ram. Pomyłka :wink: x86 czyta i korzysta z 4 gb ram, tylko po prostu nie jest to pokazane we właściwościach Mojego Komputera :wink:

Jądro -bigmen czyta 4 gb ramu w wersji 32 bitowej. Flash x64 działa bez najmniejszego problemu.

osobiście- zostałbym przy systemie 32 bitowym. Co prawda systemy 64bitowe są, generalnie, nieco szybsze niż 32bitowe, to jednak różnica ta jest minimalna- mają za to jedną wadę- używają nieco więcej pamięci (oczywiście, nie 2 razy więcej :)!), co, przy 2 gb ramu, może się okazać niezbyt wygodną ‘rzeczą’ (bo openoffice + kilkanaście tabów firefoksa + muzyczka + cośtam jeszcze i już zacznie pamięci brakować)- pozatym, mimo iż jest sporo oprogramowania w obydwu wersjach (tj. 32 i 64 bitowych), to jednak nie brak również softu tylko w 32 bitowej wersji (chociażby wiele gierek z linuksowymi instalatorami)- tak, wiem, zawsze idzie się bawić i wyszukiwać ‘ręcznie’ brakujące biblioteki, ale nie jest to zbyt wygodne rozwiązanie… z zalet 64 bitowców możnabyłoby wymienić np lepszą ‘obsługę’ PaX (w sensie- bez narzutu na wydajność)

Większej bzdury nie czytałem, chłopcze zanim takie farmazony napiszesz poczytaj sobie trochę o Linuksie - jądro Linux na systemie 32-bitowym obsługuje do 64GB RAM.

Kolejne bzdury, po co wy wypisujecie takie farmazony? Po pierwsze 64-bitowy Flash był dostępny w pierwszej kolejności dla Linuksa , Windows musiał czekać piękne kilka miesięcy. To czy Flash 64-bitowy jest bardziej wydajny to inna sprawa. Po drugie, Linux bez problemu obsługuje programy i biblioteki 32-bitowe, więc nie pisz takich bzdur jak nie masz pojęcia o czym piszesz.

Bardzo ciekawa teoria :-"

Co do pytania, moim zdaniem powinieneś instalować wersję 64-bitową, ponieważ pod Linuksem jest masa oprogramowania pisana już na tę platformę w przeciwieństwie do Windowsa. Druga sprawa to wydajność. Ja osobiście, tam gdzie mam okazję instaluję systemy 64-bitowe. Nawet jeśli danego programu nie ma w wersji 64-bit nie ma problemu z instalacją wersji dla 32-bitowej architektury, na odwrót byłoby gorzej a raczej trudniej, choć kiedyś jedna osoba napisała mi że teoretycznie jest możliwe ale tylko teoretycznie.

Pozdrawiam!

Zbędne posty > kosz.