Wybór systemu dla inwalidy

Witam, od wielu lat czytam sobie o systemach informatycznych, głownie jest to linuks i windows. Ilu jest użytkowników tyle też jest zdań. Ale który system jest najbardziej przyjazny dla osoby jednorękiej. Jeśli spojrzeć na windows to wystarczy ściągnąć jakiś instalator kilka razy kliknąć dalej żeby zainstalować dany program a następnie w ikonę by uruchomić a linuksie nie jest to już chyba takie proste. Najpierw konsola potem szereg poleceń a jedną ręką nie jest to już tak wygodne. Tak więc poproszę o Wasze zdanie. jak to widzicie. Pozdrowienia.

Wybór systemu zależy od zastosowania. Używam obu systemów (z przewagą Windows) - tak jak obu rąk z przewagą prawej :wink:

Jeśli system ma być używany do np. przeglądania internetu, odbierania poczty i obsługi multimediów - nie skreślałbym Linuxa, bo konsola nie jest czymś nie do przeskoczenia. Większość dystrybucji ma swoje repozytoria, dzięki którym instalacja programu jest jeszcze prostsza niż w Windows. Tak więc by podyskutować - najpierw trzeba wiedzieć z jakich programów zamierzasz korzystać.

Na Linuksie większość rzeczy już idzie wyklikać za wyjątkiem może niektórych spolszczeń (jeśli są wymagane) i niektórych spraw, które sporadycznie się robi lub nawet można ich nie robić, jak np. usuwanie osieroconych pakietów itp. Myślę, że bardziej tu opanowanie klawiatury jest na rzeczy niż wybór sytemu (włączone klawisze myszy, trwałe, skróty) wg. mnie najlepiej sprawdzi się klawiatura ta najbardziej klasyczna jaka była popularna 10 - 15 lat temu i ciągle  ten wzór jest do nabycia. Czasem pomykam sobie na takiej jedną (lewą ręką) i idzie mi to sprawnie tylko wolniej. Często używam jednej ręki i na Windows i na Linux - jest po prostu wolniej i tyle. Ważne żeby sobie dobrać i skonfigurować pod siebie klawiaturę. 

Na marginesie używanie Windows nie wyklucza używania Linuksa - stawiasz na kolejnych partycjach i możesz poćwiczyć na obu. Jestem zwolennikiem używania więcej niż jednego systemu, tak mam i tak bym polecał - nie wiem czemu ludzie upierają się przy jednym, ale co do sedna, to myślę jak napisałem powyżej - odpowiednia i odpowiednio pod siebie skonfigurowana klawiatura.

Android na tablecie z ekranem dotykowym :slight_smile:

Co do systemów desktopowych,cieżko powiedzieć,chyba że masz touchpad,itp.Android jest instalowany na komórkach i tabletach z ekranem dotykowym.Desktop obsługuje się zawsze podobnie.Zależy też która myszka dopasuje się do ręki,czy lepiej komuś na dłoni leży duża mysz czy mała do laptopa

Osobiście nie wydaje mi się, aby była tu jakaś różnica. W linuksie oczywiście stosunkowo częściej trzeba coś wpisywać, ale nie ma tego przecież dużo. Właśnie testuję pisząc tego posta i spokojnie da się pisać jedną ręką. Jest ciut wolniej, ale bez przesady. W zasadzie jedyny problem jest z polskimi ogonkami, przez to że defaultowo działa jedynie prawy alt. Na pewno masz w tym dużą wprawę, więc wpisanie paru słów w konsoli nie jest dla ciebie żadnym problemem.

Tak więc, patrząc jedynie pod kątem jednoręczności, nie wiem, czy jest jakaś różnica. Linuks też oczywiście linuksowi nierówny. Ale jakaś popularna dystrybucja ze “sklepem aplikacji” - nie powinno być problemów.

Dziękuję za wszystkie opinie, moje rączki mają się jeszcze nieźle ale pomyślałem o koledze który zamierza kupić komputer. W windowsach jest coś takiego jak lupa czy motywy o dużym kontraście dla niedowidzących czy też narrator więc Microsoft o tym pomyślał ale czy coś takiego jest w linuksach? Wiem że z interfejsem można czynić cuda, jednak chodzi mi o całościowe podejście do oprogramowania tworzonego przez producentów. Pozdrawiam

Linux  dla niedowidzących lub słabowidzących proponuje np.: Lynx - tekstowa przeglądarka www wraz z programem Orca jako syntezator mowy. Takich programów jest kilka np.: eSpeakSpeech, projekt http://www.linux-speakup.org/speakup.html, http://oralux.org/, http://leb.net/blinux/.

Dla osób niepełnosprawnych projekt sonar.

 

na linuksach jak Ubuntu, Mint czy Manjaro nie trzeba konsoli używać, a dla osoby niepełnosprawnej większa wygoda bo nie ma antywira i kupy badziewia