Wybor systemu przy starcie

Witam ostatnio zainstalowałem sobie linuxa ubuntu i nie mogę teraz wejść na windowsa, słyszałem coś o programie grub, tylko nie wiem zabardzo jak się go konfiguruje, ściągam na płytkę i instaluje u siebie i tam będzie konfiguracja? słyszałem też o jakieś edycji któregoś z plików, możecie mi wytłumaczyć jak w szybki i prosty sposób zrobić abym mógł włączyć windowsa? Tłumaczcie prostymi słowami bo nie znam się na linuksie i nie wiem gdzie co jest.

ja używałem do tego programu znalazłem gdzieś go w necie trzeba było go nagrac na cd

Pamiętasz nazwe? i jak go konfigurowałeś?

http://supergrub.forjamari.linex.org/ tutoriale sa pewnie na necie ale ja zrobiłem to sam

Po instalacji Ubuntu Grub sam powinien pytać przy wlączaniu kopma jaki system chcesz odpalić (jak tego nie masz to pewnie coś namieszałeś z partycjami)…

Gruba konfiguruje się plikiem System files/boot/grub/menu.list (albo jakas podobna jest ta ścieżka, niepamiętam dokładnie), wszystko jest w tym pliku wykomentowane po angielsku wiec nie ma problemu z dojsciem ktore linijki co robia, hak w tym że trzeba edytować z uprawnieniami roota więc najlepiej wcisnac Alt+F2 i w okienku ktore wyskoczy wklepac gksu nautilus i dopiero w tak odpalonym nautilusie wejsc w plik menu.list.

Jak nie naprawisz to wrzuć plytke windowsa do cdromu, zrestartoj kompa, niech sie zbootuje z plyty, jak juz zaladuje wszystko to klikniij ‘R’ zeby naprawil… potem w konsoli wybierasz 1 jeżeli windows byl na dysku c:/ (zreszta to wszystko tam pisze), potem podajesz haslo admina… jak nie masz zadnego to nic nie podajesz tylko enter. Teraz juz tylko wystarczy w konsoli wpisac “fixmbr” enterem zatwierdzic i potwierdzic literka ‘t’… a potem jeszcze “fixboot”… na koncu “exit”

i powinien wlaczac sie windows ale niestety ubuntu juz nie ^^’