Wybor systemu przy starcie


(N3t B0y) #1

Witam ostatnio zainstalowałem sobie linuxa ubuntu i nie mogę teraz wejść na windowsa, słyszałem coś o programie grub, tylko nie wiem zabardzo jak się go konfiguruje, ściągam na płytkę i instaluje u siebie i tam będzie konfiguracja? słyszałem też o jakieś edycji któregoś z plików, możecie mi wytłumaczyć jak w szybki i prosty sposób zrobić abym mógł włączyć windowsa? Tłumaczcie prostymi słowami bo nie znam się na linuksie i nie wiem gdzie co jest.


(Rudymotor) #2

ja używałem do tego programu znalazłem gdzieś go w necie trzeba było go nagrac na cd


(N3t B0y) #3

Pamiętasz nazwe? i jak go konfigurowałeś?


(Rudymotor) #4

http://supergrub.forjamari.linex.org/ tutoriale sa pewnie na necie ale ja zrobiłem to sam


(Kamil1511) #5

Po instalacji Ubuntu Grub sam powinien pytać przy wlączaniu kopma jaki system chcesz odpalić (jak tego nie masz to pewnie coś namieszałeś z partycjami)..

Gruba konfiguruje się plikiem System files/boot/grub/menu.list (albo jakas podobna jest ta ścieżka, niepamiętam dokładnie), wszystko jest w tym pliku wykomentowane po angielsku wiec nie ma problemu z dojsciem ktore linijki co robia, hak w tym że trzeba edytować z uprawnieniami roota więc najlepiej wcisnac Alt+F2 i w okienku ktore wyskoczy wklepac gksu nautilus i dopiero w tak odpalonym nautilusie wejsc w plik menu.list.

Jak nie naprawisz to wrzuć plytke windowsa do cdromu, zrestartoj kompa, niech sie zbootuje z plyty, jak juz zaladuje wszystko to klikniij 'R' zeby naprawil... potem w konsoli wybierasz 1 jeżeli windows byl na dysku c:/ (zreszta to wszystko tam pisze), potem podajesz haslo admina.. jak nie masz zadnego to nic nie podajesz tylko enter. Teraz juz tylko wystarczy w konsoli wpisac "fixmbr" enterem zatwierdzic i potwierdzic literka 't'.. a potem jeszcze "fixboot".. na koncu "exit"

i powinien wlaczac sie windows ale niestety ubuntu juz nie ^^'