Wybór systemu przy starcie

Witam, mam mały problem, liczę na waszą pomoc. Na kompie mam 2 systemy, XP oraz Ubuntu 9.04. I podczas wyboru systemu przy starcie, owszem pojawiają się oba, tyle że Ubuntu jako ten domyślny. Co to znaczy dla mnie? Ano to, że jeśli samemu nie wybierze się systemu, to komp sam po upływie kilkunastu sekund wybiera sobie Ubuntu. Dla mnie to obojętnie, ale obok mam jeszcze dwie osoby, które korzystają z komputera i nie mają zielonego pojęcia o Ubuntu, więc nawet nie wiedziałyby jak się wylogować…A że przy włączaniu komputera zdarza im się od niego odchodzić, to by tego XP sobie nie wybrały.Dlatego proszę o pomoc w 2 sprawach. Pierwsza, aby zrobić tak, żeby XP był systemem domyślnym czyli jeśli się nie wybierze systemu podczas startu, wchodzi XP a nie Ubuntu. I po drugie, aby móc skrócić czas wyboru, z kilkunastu, np. na kilka sekund. Proszę o odpowiedź osób, które rzeczywiście wiedzą jak to zrobić, a nie tylko się domyślają, no i oczywiście o dokładne wyjaśnienie co jest gdzie i jak, bo sam mogę mieć problemy. Thx

Z poziomu Ubuntu zainstaluj sobie StartUpMenager jeżeli bobrze pamiętam tak się nazywa lub w dodaj usuń programy wpisz Grub i poszukaj takiej nazwy jak napisałem i zainstaluj.Tam będziesz miał możliwość ustawienia domyślnego startu systemu jak i czasu wyświetlania się listy wyboru systemu.

można zrobić jedno i drugie.

wybór systemu:

Otwórz plik /boot/grub/ menu.lst

i zmień linijkę “default 0” na "default 1"

a czas zmieniasz w linijce “timeout” :slight_smile:

Ok, dzięki wielkie wam obu. Wprawdzie zrobiłem to z poziomu Ubuntu, ale wydaję mi się, że pod XP też by hasało. Jeszcze raz thx.