Wybór taryfy

Witam!

Nie znalazłem działu bardziej pasującego do mojego problemu więc tutaj liczę na wskazówki a problem mam zapewne dla niektórych trywialny.

Musze wybrać jedną z dwóch ofert mojego dostawcy internetu (obie w tej samej cenie): DL=6 Mbps, UL= 1 Mbps albo DL=8 Mbps, UL=512 kbps. Teraz mam DL= 4 Mbps, UL= 1 Mbps.

Nie korzystam z p2p ale dziecko czasem grywa w jakieś gry np. na Wirtualnej Polsce.

Poza tym lubię posyłać dosyć często kilkadziesiąt fotek do wydrukowania np. do Fotojokera.

Reszta “działalności w necie” to standardy.

Sprzęt mam stary: Pentium III + 3 laptopy (czasem wszystko działa równocześnie w netku).

Pytam bo pogubiłem się w tym które parametry są istotne, gdyż niedawno w pewnym zagranicznym hotelu do netu miał dostęp tylko komp koło recepcji i działał szokująco szybko, nieporównywalnie szybciej od mojego sprzętu (korzystał z Firefoksa którego mam też w domu) a parametry netu w tym hotelu były niezbyt wysokie chociaż zaskakujące mnie: DL= 4 Mbps, UL= az 6 Mbps !

A zatem którą z obydwóch powyższych taryf mi doradzicie?

Z góry dziękuję

Jeśli nie korzystasz z P2P, to wybrałbym DL=8Mbps i UL=412kbps :wink:

Wydaje mi się, że różnica między 6 a 8 Mbps pozostanie niezauważalna.

Natomiast przy uploadzie to 100%.

dzięki za odpowiedzi chociaż przyznam że liczyłem na większą jednoznaczność :wink:

Chyba jednak wybiorę wariant 8 - 0,5 Mbps.

Większość dostawców netka podaje jedynie prędkość DL czyli zapewne jest ona istotniejsza dla ogólnej płynności pracy w sieci.

Większość operatorów, tak jak większość reklamodawców, podaje to, co jest dla nich wygodne :slight_smile:

Niby tak, ale dzisiaj internet w zakresie podstawowych pojęć nie stanowi tajemnicy ani nie jest tematem tabu. Wiec gdyby w tej parze DL-UL upload był bardzo istotny to pojawiłoby się mnóstwo głosów krytycznych oraz ujawniających niskie parametry tegoż. Tymczasem, jak obserwuję, znacznie więcej miejsca i czasu poświęca się analizie DL.

Skoro nie musisz nic ściągać, to po co ci większy download? A wysyłać lubisz/musisz/chcesz, więc dla ciebie to jest istotne.

Do gier w sieci i tak w 99% przypadków w zupełności wystarcza nawet 1mbps DL i 0,25mbps UL, ważniejsze jest, aby łącze to było stabilne i dobrej jakości (głównie chodzi o niski ping).

Zresztą nawet gdybyś miał coś ściągać z p2p 6mbps to i tak dość sporo (film 4,5 GB w około 1,5 h), a skoro dla ciebie wysyłanie jest bardziej istotne to odpowiedź jest jasna, bierz ofertę z wyższym uploadem. A gdybyś dorwał ofertę symetrycznego neta 4/4mbps to byłoby najlepiej w twoim przypadku, moim zresztą też bo różnica mniej więcej 30 minut przy ściąganiu czegoś to pikuś, a wysyłanie zdjęć czy filmów do znajomych z prędkością 0,5mbps to jednak masakra jest…

Jeszcze jedna ważna uwaga: ISP obiecuje DL DO 8 Mbps !

Ja mam podpisany kontrakt na 20, w praktyce rzadko wyciągam 10 i nie ma zmiłuj !