Wybór zestawu komputerowego

Witam,

Jestem fanem OC i od roku jestem posiadaczem: AMD phenom X4 955 black edition + gigabyte ma77-0T-UD3 (AM3) + Geforce GT8800 (leciwa) + 4gb ramu od kingstona i zasilacz OCZ modXstream pro 500w a obudowa to CM Storm Enforcer. Przymierzam się do rozbudowy moje go zestawu komputerowego a w zasadzie do wymiany na całkiem inny socket od intela. Oto co wybrałem (może coś zmienić czy coś)

-Intel i5 2500k bardziej opłacalny niz i7 2600k a różnicy dużej nie odczuje

-płyta główna to GIGABYTE GA-Z68XP-UD4 Z68 (ważny socket Z68 aby móc podkręcić procka). Wybrałem Gigabyte bo mam już 3 płytę od tego producenta i nigdy nie miałem z nimi żadnych problemów.

Mam nadzieje że mój zasilacz wystarczy 500w

Do zestawu który obecnie posiadasz wsadź HD 6950. ta karta graficzna wykorzysta twojego podkręconego proca na maxa! Resztę kasy zostaw do czasu aż ceny spadną. możesz też poczekać aż twój odnowiony sprzęt zacznie kulać ale szybko to się nie stanie…

ale będą problemy z Radeonem pod Linuksem ze sterownikami ale jak z resztą sprzętu?

Na chipsecie P67 też można kręcić :wink: Celowałbym w AsRocka P67 PRO3 B3 albo AsRocka Z68 PRO3 GEN3. Dwie najlepsze płyty w niewygórowanej cenie jakie są. Rzeczywiście, Radeon pod Linuxem się sprawdza nie za bardzo, ale gdybyś poczekał z kartą graficzną do lutego-marca (na niereferenty HD7xxx) to mógłbyś je wziąć, fajnie się z tego co wiadomo będą kręcić i są wydajniejsze od GTX5xx oraz GTX6xx (wiadomo, z cenowymi rywalami). Dopiero GTX7xx ma bić HD7xxx, ale zanim się one pojawią na horyzoncie już będą kolejne, HD8xxx :wink:

Zależy, co robisz pod Linuxem. Jak sobie z ciekawości dłubiesz to Radeon może być, chyba że go do czegoś wykorzystujesz i musi być stabilnie to wtedy tylko nVidia.

Wydaje mi się że lepiej wziąć nowszy socket Z68 oraz płytę AsRocka Z68 PRO3 GEN3 jak poleciłeś głównie do podkręcania i5 2500k, a co myślicie na temat płyty gigabyte którą podałem w 1 poście. Linuksa będe często używał wiec lepiej wziąć nividie i skłaniam się ku Gainward GTX 560 TI 2048MB Phantom. A mam pytanie czy będę mógł wykorzystać obecne chłodzenie (OCz gladiator MAX) do i5 w socketach p67 i Z68

To nie socket, tylko chipset. Socket to LGA1155 i jeśli twoje chłodzenie jest kompatybilne z tą podstawką, to powinno wejść.

Nie wiem, poczytaj o różnicach między P67 vs Z68. Jedyną zaletą jaką widzę w Z68 to możliwość używania zintegrowanej grafiki w procesorze nie tracąc możliwości OC. Dobre jest to wtedy, gdy np. dedykowana musi lecieć na gwarancję a potrzebny jest komputer. Możliwości OC na płytach są podobne.

Zastanawiam się czy lepiej mieć Częstotliwość taktowania pamięci 4008 MHz od Gainwarda a pamieć 2048 czy lepiej od ZOTACA 1024 MB pamieci a Taktowanie pamięci: 4400 MHz

Brałbym MSI - Zotac może być głośny, Gainward z tego co widzę pasyw więc trzeba by było dołożyć wentylator dla świętego spokoju, a Twin Frozr jest fajnym chłodzneiem.

A zasilacz wystarczy 500w ocz modXstream bo według moich obliczeń to wystarczy ale nie mógłbym podkręcic i5 do 4,5 badz nawet do 5, a pozatym tez chciałbym podkręcić grafikę, wiem że MSI ma dobry program do niego a Zotac nie ma wiec pozostają tradycyjne metody, Wiec może zakupie zasilacz 1000w bede miał juz chyba na zawsze z tym spokój

1000W? Oszalałeś, do tego byś musiał kupić HD6990+HD6970 i kręcić, to byś wtedy może się zbliżył do tej bariery, ale pewności też nie mam do końca

Narazie zostawie 500w jak zabraknie to kupie 750 wat.

Mądra decyzja, 750W będzie za dużo, ale jak chcesz mieć zapas mocy i się upierasz, to może np. Corsair AX650/AX750? Chyba, że mają być modularne to HX650/HX750