Wycena komputera (Sprzedaż) lub ulepszenie

Witam :smiley: oto mój zestaw:

Płyta Główna : Gigabyte GA-P35-DS3R (LGA 775)

Procesor: Intel Core 2 Duo E6750 2,66 ~ 3,2 GHz

Chłodzenie Procesora – Zalman CNPS 9700 + 2 lata gwarancji

Pamięć – 4 (4 kości po 1 GB) GB Geil 800 Mhz

Karta Graficzna : Gigabyte Geforce 260 GTX (GV-N26-896H-B)( rok gwarancji)

Zasilacz 580 W BeQuiet ( Modularny) E7-CM-580W (3 lata gwarancji)

Obudowa –Aplus Monolize II + 2 wentylatory 120mm Noiseblocker XL2

Monitor BenQ 24” HDB ( nie na sprzedaż)

Zastanawiam się co można byłoby w nim ewentualnie zmienić czy jest to opłacalne. Myślałem o zmianie grafiki lub/i procesora. Co o tym sądzicie ? Na razie nie narzekam nowe gry działają, ale tydzień temu kupiłem monitor BenQ 24" i sądzę że mój Geforce może w przyszłości nie nadążać. Zastanawiam się czy jak dokupił bym inną grafikę ( np. GTX 275 ) czy nie będzie miał procek z tym problemu. Myślałem nad zmianą pamięci ram ale nie sądzę żebym odczuł jakąś znaczącą różnicę. Nie podaje ile gotówki posiadam bo nie wiem czy lepiej sprzedać czy ulepszyć. Wszelka pomoc i sugestie mile widziana.

Pozdrawiam :smiley:

Zmień procesor na minimum E8400 lub jeśli masz kasę to kup quada. Jeśli karta ci zacznie niedomagać to zmienisz ją na lepszą ,minimum 5850/ GTX285 bo przesiadka z GTX260 na GTX275 jest mało opłacalna.

Może na dziś ten sprzęt to nie super high end ale jeśli działa dobrze to po co zmieniać.

Ja bym wymienił najsłabsza cześć tego komputera, jeśli procek kręcisz do 3.2Ghz to najsłabsza częścią jest grafika.

Może nie lubisz ATI ale i tak polecę Ci HD5770, jest tańsza od GTX 275, może i trochę słabsza w niektórych grach ale jest nowocześniejsza, co przełoży sie na wydajność w przyszych grach, gdzie GTX 275 zacznie tracić, a do tego obsługuje DirectX 11. No chyba ze musisz mieć Physx, a jak widze płyta nie ma 2 slotów PCI-E wiec nie mozna zrobić mutanta :stuck_out_tongue: (GeForce do Physx i ATI do grafiki). Możesz tez sprzedać całego kompa, ale tu niestety Ci nie pomogę bo nie orientuje się na obecnych cenach starszego sprzętu, ale jeśli dysonujesz dość pokaźna gotówka, dokładając ja do tego co otrzymasz ze sprzedaży może uda Ci się złożyć komputer już na P55 i Core i7/i5 LGA 1156.

Na głowe ostatnio upadłeś czy co??

Polecasz 5770 który jest sporo wolniejszy niż jego obecny GTX260, a co do dx11 to sie nie zdziwił bym gdyby było z nim tak samo jak z dx10 z którym nawet uwczesne karty hig edn nie radziły z nim sobie zbyt dobrze.

@sti_o1

Wg testów HD5770 jest raz lepszy raz gorszy od GeForce 275, Czasem gorszy od GeForce 260, ale nowsze sterowniki poprawia wydajność tych nowych grafik (zawsze tak jest), a z GeForce 275 już nie będzie tak dobrze, bo już tam raczej nie ma co poprawiać. HD5850 jest 200~300zł droższy od HD5770 i GeForce 275, ale faktycznie dużo lepszy. Moim zdanie nie opłaca się kupować kart z poprzedniej generacji, ponieważ szybko się starzeją, a GeForce 275 to już karta poprzedniej generacji.

@Cyver

Zależnie do czego tez używasz komputera. Ja osobiście mam Q6600 na P45 + HD4870 i zmienię dopiero na kolejna generacje procesorów intela po Core i (ogólnie komputer zmieniam co jakieś 5+ lat).

Kiedyś przejechałem się na ulepszeniach, bo okazało się ze bardziej opłacalne było by wymienić całego kompa, wiec IMO rozsądniej wymienić cały komputer na nowa generacje (większość stawia na nowy procesor z wyższym taktowaniem czy grafikę która ma więcej shaderów itp. a zapomina o najważniejszym, płycie głównej - tak naprawdę od wydajności jej chipsetu zależy bardzo wiele).

Myśle że z procka można spokojnie wycisnąć jeszcze więcej mocy :smiley:

Nad kartą grafiki myślałem od dłuższego czasu. Tylko pytanie co brać żeby zyskać a nie stracić niepotrzebnie kase. Starego Geforca mogę sprzedać spokojnie na allegro tak że częśc kasy się zwróci ( myśle że spokojnie 400 zł ) tak że jak miał bym brać nową kartę mogę dołożyć z 500-600 zł i brać coś dobrego.

Tylko jest pytanie co brać ? Chyba nie ma sensu brać coś kosmicznego żeby reszta sprzętu go nie zwalniała . Co myślicie ?

Zapomniałem dodać że Nie interesuje mnie za bardzo czy będzie to Radek czy Geforce. Zawsze kupowałem geforcy bo dawniej były w tyle teraz są chyba na równym poziomie. Liczą się dla mnie przede wszystkim efekty. Liczę na więcej postów z opiniami o kratach grafiki. :smiley:

Dzięki :slight_smile:

Nie ośmieszaj się człowieku, pokaż mi te testy. 5770 dostaje baty od swego starszego rodzeństwa 4870 więc jak może być raz gorszy raz lepszy od GTX275?? Raz gorszy raz leposzy to on jest od 4850/GTS250. Jak teraz kupisz gtx275 za 800zł a 5770 za 650-700zł to na radeonie więcej po roku stracisz niż na gtx275.

Zmieniać karty graficznej nie ma sensu na Radeona HD4890, HD5770 czy GF GTX275, bo i tak wielkiej różnicy nie zobaczysz, a przy HD5770 nawet spadek wydajności, jak już to zmienić na HD5850.

@sti_o1

Proszę, oto testy, nie wklejaj mi testów tylko z polskich serwisów ani z serwisów typu Guru3D opłacanych przez nvidie.

http://www.techpowerup.com/reviews/HIS/HD_5770/

Ze starych Radeonów tylko HD4890 go wyprzedza ale nie ma nowych funkcji jak DirectX 11 czy EyeFinity, a do tego pobiera znacznie mniej prądu od GTX 275 i starych Radeonów.

Chyba pomyliłeś HD5770 z HD5750, tamten jest naprawdę sporo wolniejszy. Co nie zmienia faktu ze HD5850 i HD5870 są dużo mocniejsze (fakt ze maja 2x tyle shaderów).

HD5770 ma trochę większa moc od HD4870 a to ze przegrywa czasem w testach jest związane niedopracowaniem sterowników, które z czasem się poprawia. Pamiętam jak kupiłem HD4870, nowsze poprawione sterowniki naprawdę zwiększyły znacznie płynność gier. Te kary są nowe wiec sterowniki mogą poprawić wydajność, jak ten słynny bug z NFS Shift (gra była jakby w slow motion) na całej serii HD5000, już został poprawiony.

Brednie, brednie i jeszcze raz brednie, skoro mówisz że wszystkie polskie serwisy kłamią to czemu na większości zagranicznych serwisów 5770 jest słabą kartą i obecnie nieopłacalną w zakupie.Co przyniesie nam DX11 tego jeszcze nie wiadomo, dopiero po testach w nowych grach z DX11 będzie jasne czy wydajność będzie większa niż w DX10. Sam byłem zainteresowany nie dawno kupnem 5770 ale po przeanalizowaniu setek testów z zagranicznych i polskich serwisów doszedłem do wniosku że dopuki nie ma gier z DX11 to nie opłaca się kupować tej karty i zakupiłem miesięczną gts250 za 350zł z gwarancją.Może na serii HD5000 shift działa już dobrze, ale na 48XX nadal jest lipa w porównaniu do konkurencji.

Nie mowie że polskie kłamią ale już widziałem test kart ATi na płycie głównej z chipsetem nvidii - IMO głupota, czyli po prostu polskie maja trochę złe procedury testowe. HD5770 nie jest opłacalny w zakupie bo ceny są nadal wysokie bo jest dopiero po premierze, zresztą jak inne HD5xxx. Poza tym gdzie te twoje nieopłacalności ? przeczytałem z 5 recenzji na necie HD5770 i wszędzie jest chwalony jako dobry produkt i porównywany z HD4870, przynajmniej nie jest znów odgrzewanym kotletem jak nvidia nam serwuje (GTS250). Od razu napisze ze nie jestem fan boyem ATI, tylko praktyki nvidii mi się nie podobają, od jakiegoś roku czy 2 nvidia upodobniła się z polityka firmy, ostatnie słynne wyłączenie Physx (nawet na starych PPU nie grafikach GeForce) kiedy grafika innej firmy jest w komputerze, czy fałszywa karta GT300 to ostatecznie potwierdza ze nvidia dba tylko o zarobki i liczy na poklask jak pokaże nowe cudo GT300 i spec która jest 10x lepsza od konkurencji.

Ciągle w tym teście HD5770 obrywa od HD4890, tylko w 2 grach HD5770 jest lepszy, widać jak opłacalna ta karta, gdyby była w cenie 450-500 zł to wtedy warto by było.

Chipset ma tu mało do gadania akurat.

Chipset ma dużo do gadania, pamiętam jak karty ATi nie lubili się z chipami nvidii co obniżało ich wydajność, ale obecnie masz racje, nvidia nie miesza już w chipsetach pod nowe proce bo nie maja licencji od intela :smiley: a wszystkie P55 maja w UCORE Crossfire (z tego co wiem SLI jest robione przez osobny chip).

Coś mi się nie wydaje ze HD4890 jest po 450zl, raczej po 600zl, i wydajność dla mnie to nie wszystko, liczy się ocena ogólna, funkcje zużycie energii itp.

Nowe sterowniki pewnie przybliża (lub już przybliżyły, 9.11 wyszły z poprawkami m.in. ta do Shifta, a ten test jest na starszych) jej wydajność do HD4890.

@Cyver

Żeby nie robić tak dużego offtopicu, moim zdaniem ja bym w tym komputerze nic nie zmieniał dopóki nie chcesz grac na Ultra High w 1900x1200 i za rok sprzedał i kupił całkiem nowego.