Wyciszanie CPU sprzętowe lub programowe

Witam

CPU Prescott 3ghz brzęczy nawet przy wyłączonym wiatraku . Jest to bardzo nieprzyjemny dźwięk na wysokiej częstotliwości. Nie wyrabiam kr##a ,niewyrabiam…

Czasami gdy się naciśnie reset startuje w ciszy. Czasami nawet gdy ma 60% obciążenia wycisza się jakby nigdy nic…

Brzęczy nawet gdy się odłączy wszystkie dyski ,cdrom i wiatrak CPU FAN.

Sempron na s754 również brzęczał ,ale mniej dojmująco .Poza tym tylko wtedy gdy pracował.

Co pozostaje ?

Obniżenie częstotliwości jakimś programikiem ?

To nie “brzęczy” ale piszczy i nie procesor tylko cewki układu zasilania procesora - najczęściej są zalane żywicą lub lakierem ale po latach to się rozsycha, kruszeje i powoduje “brzęczenie” (pisk o przeróżnej częstotliwości)

To samo dzieje się z cewkami zasilacza - też po kilku latach zaczynają popiskiwać - sposób naprawy - zalać żywicą lub klejem chemoutwardzalnym

mobo jest nowe ,nie było używane.

Myślałem że to wina CPU …ale w nowej płycie chyba nie powinno się tak dziać …

Dodane 23.01.2012 (Pn) 18:00

zalać żywicą lub klejem chemoutwardzalnym

na moim poziomie doświadczenia płyta takiego eksperymentu może nie przeżyć. Nie umiem posługiwać się miernikiem ,a lutownicę miałem w ręku jakieś 10 lat temu…przy lutowaniu bateryjki

Sprawdź co to dokładnie piszczy - płyta czy zasilacz.

Prescott…? :lol:

To ma prawo piszczeć, bo pamięta dinozaury :smiley:

Moja rada jest taka: Złóż sobie chłopie zestaw cpu+mobo+ram z najtańszym C2D za ~250zł i po kłopocie, chyba dasz radę, co? :wink:

Ten twój prescott to jakieś 20zł na allegro i zabawa z obniżaniem taktów, lutowanie i inne kombinacje alpejskie raczej mijają się z jakąkolwiek logiką.

dźwięk na bank wydobywa się z płyty z okolic CPU .

Zasilacz nie piszczał na żadnej z 4 innych płyt.

Cewki przy cpu są miedziane (jak mniemam bo pamiętam jak wyglądały na magnesach czy głośnikach) i każda z nich jest w 10% otoczona jakimś plastikiem .

Dodane 23.01.2012 (Pn) 18:37

aha…mam w domu pistolet z klejem czy plastikiem w takich podłóżynych nabojach w kształcie rurki . Czy to może się przydać ?

Cewki w układach elektronicznych najczęściej są miedziane :wink: Właśnie o nich pisałem wcześniej i to ich uzwojenia są poluzowane i piszczą.

Płyta jest fabrycznie nowa czy tylko dla ciebie nowa? Jeśli ma już kilka lat to mogły przyschnąć kondensatory co spowodowało inne warunki pracy przetwornic na płycie głównej i piszczenie - kondensatory do wymiany.

Kiepski lub stary zasilacz, który daje nieodpowiednie napięcia też może spowodować złe warunki pracy przetwornic na płycie głównej co może objawić się piszczeniem.

Czasami tak, czasami nie - ten klej jest za łamało sztywny.

Lepszy jest np. epidian, distal, lakiery dwuskładnikowe (chemoutwardzalne) - ale nie kleje i lakiery rozpuszczalnikowe, bo rozpuszczalnik może zniszczyć emalie znajdującą się na przewodzie cewek, co spowoduje zwarcia.

czy poxipol byłby dobry ?

Czy polewanie jakichkolwiek elementów płyty głównej podobną substancją może być niebezpieczne ?

Dodane 23.01.2012 (Pn) 20:26

czy taka najtańsza żywica epoksydowa była by dobra ?

http://radiomodels.com.pl/index.php?mai … cts_id=806

E-DOMODEL Żywica epoxydowa 5 minutowa 15.00PLN

Dodane 23.01.2012 (Pn) 20:28

albo któreś z tych

http://klejenie.com.pl/?t=epoksydowe