Wyciszenie a temperatury - MBM 5

Witam. Własnie zrobiłem sobie wyciszenie komputera. Komputer jest praktycznie niesłyszalny. W tym celu zamontowałem sobie potencjometr płynnie regulujący prędkość obrotów coolera na procesorze natomiast na zasilaczu przełącznik 12V lub 7,5 V.

I w związku z tym mam taki problem:

Używam od jakiegoś czasu programu Motherboard Monitor który m.in kontroluje temperatury i obroty wentylatora na procesorze. Podaje on temperatury z dwóch czujników CASE i CPU. Ponadto można tam ustawić alarmy powiadamiające o zbyt wysokich temperaturach. Ale nie zabardzo rozumiem co to jest to Case i CPU i dlaczego te temperatury sa takie różne. Case 28-30 CPU 10-17. A jak zmienię w programie tablicę czujników to pokazuje 68stC dla CPU. Która temperatura jest rzeczywistą ta ok kilkanaście czy ta około 68??

Napiszcie jakie temperatury są dopuszczalne i optymalne.

Wentylator zasilacza przy zmniejszonym napięciu z 12 do 7,5 V i kręci sie dużo wolniej ale bezgłośnie. Czy to nie spowoduje spalenia zasilacza?

I jeszcze jedno. Potrzebuję dokładną instrukcję (polską) programu MBM 5

jak ktos ma to kontakt przez GG 2728573 albo niech wrzuci tu link.

Konfiguracja mojego komputera to:

Celeron 2.2

płyta ASROCK P4145D

256DDR

GeForce 4 Ti 128MB

Baracuda 80GB 7200obr

obudowa z zasilaczem 300W

zwykły CDROM

czy taki zestaw pobiera duzo prądu? czy w skutek zmniejszenia chłodzenia zasilacza sie on nie spali?

Może pytanie nie związane z tematem, ale ile kosztuje taki potencjometr ? bo też bym sobie zamontował

pewnie cie to rozbawi ale to potencjometr wymontowany ze starego radia “Aneta”. Ale wiem ze to są groszowe sprawy, moze 3-5 zł nie więcej. Rozebrałem stare radio bo do najbliższego sklepu miałem 8 km i nie wiem czy w soboty otwarty.

heh tanie. W poniedziałek się tym pobawie.

ludzie nie wieże ze nikt nic na ten temat nie wie. Każda informacja i drobna nawet pomoc jest dla mnie cenna.

Zainstaluj sobie program SpeedFan dostępny w vortalu. Pokazuje on temp. w stopniach C. a co do temp. procka to ja mam 50 na Duronie 1.1 Ghz. Kiedyś miałem ponad 60 i też było ok

co do pozostałych:

wpisz w dowolna wyszukiwarkę (polecam google) “wyciszanie komputera” znajdziesz wiele interesujacych zagadnień z tym związanych. Na pewno znajdziesz coś dla siebie.

Ja mam w sumie problem z temperaturą procesora. Mam Athlona 2.0 i czesto grzeje się nawet do 70 stopni. :smiley:

teraz to sie juz zupełnie pogubiłem.

MBM podaje temerature CPU w zależności od czujnika albo ok 15 i sie czesto zmienia ( w zakresie 13-18 ) albo cały czas 69 i sie nie zmienia

natomiast w biosie zaraz po restarcie (czyli najwyzej minutę pózniej) jest temperatura CPU 29-33

ktos moze mi wyjasnoic o co tu chodzi?

Zainstaluj SpeedFan-a. Jest to bardzo prosty program i pokazuje prawdziwą temp. i prędkość obracania się wentylatora. Program MBM pokazuje temp. w jakiejś innej skali

zainstalowałem i pokazuje 68 na procesorze bez zadnego obciążenia

czy to nie jest za duzo ? (celeron 2,2) obroty wentylatora max 2900

jaka powinna byc temperatura optymalna dla tego procka bo nigdzie nie moge znalezc. moze ma ktos taki sam proc i moze mi powie ile u niego jest

To strasznie dużo. Ja kiedys miałem ponad 60 na starym wentylatorze(1100Mhz) a teraz kupiłem wentylator do Athlona XP 3200+ i mam max 50(4200 obrotów na min)

Ja w Athlonie XP 2.0 mam w tej chwili 67stopni. Juz od Dłuższego czasu to obserwuje i wacha sie między 60 a 70. Też wydaje mi sie że to trochę za dużo, ale byłem w serwisie i powiedzieli mi że wszystko jest ok. :smiley: :smiley:

Athlony mogą pracować w temp. max 80 stopni C i łatwo się palą

nie no nie wierze ze nikt nie ma celerona 2.2 i nie uzywa programu monitorującego temperaturę.

Plis, napiszcie jaka wasz ceoleron ma temperature! !!

ja mam AMD 1800+ i sprawa wygląda następująco:

temp 40-55 stopni to będą temperatury CPU

60-75 - to temp rdzenia (nie każda płyta główna ma taki czujnik (te pod AMD mają, nie wiem jak z tymi od Intela)

te niskie temperatury, to na pewno z niczym nie związane odwołanie MBM5 do czujnika i głupoty wychodzą, mi np. wychodza ujemne temperatury.

Jast jeszcze coś takiego jak temp systemu (w sumie nie wiem co to jest) i wynosi ona ok. 25-35 (może nawet 40) stopni.

dzieki leonidas

kumpel ma celerona 2.0 i u niego tez jest 68-69 stopni wiec tak chyba ma byc

a temp systemu to chyba temp czujnika na płycie głównej (u mnie w granicach 25-30)

Dzisiaj kupiłem sobie potencjometr na wentylator od procka. Zmniejszyłem obroty z 4200 do 3200 i komp chodzi o wiele ciszej a temp procka mam 50-55 'C a maxymalna dla mojego procka to 90’C(Duron 1100). Po zamontowaniu potencjometru temp procka wzrosła o zaledwie 4 'C. Zamierzam kupić jeszcze 1 i zamontować w zasilaczu :smiley: