Wyczyszczenie HDD z danych, konfiguracja SSD i HDD

Witajcie drodzy forumowicze!

 

Najpierw krotki wstęp: 

Aktualnie posiadam dwa PCty (z jednego korzysta ktoś inny  :wink: ) i postanowiłem zakupić do nich po jednym SSD (Intel 530 Series 120GB, pod OS, sterowniki i najważniejsze programy) oraz po jednym HDD (WD Blue 1TB, jako Mass Storage). Mój PC będzie posiadał SSD + 2xHDD (jeden z HDD ma już na sobie system i jest podzielony na partycje) natomiast ten drugi SSD + HDD. 

A teraz pytania:

 

1. Na początek to najgłupsze (domyślam się jaka jest odpowiedź, ale wolę się upewnić): Posiadam oryginalnego Win 8.1 na płycie, czy mogę ponownie go wykorzystać podczas instalacji na SSD?

2. Jakim programem (w miarę przejrzystym) mogę wyczyścić wspomniany wcześniej HDD? Tak jak pisałem jest już zapisany danymi, podzielony na 3 partycje (jedna systemowa). Czytałem, że są programy do tego które 60GB czyszczą 7-8 godzin  :shock:

3. Czy powinienem użyć RAIDów? Mniej więcej wiem jak one działają, jednak czy jest to potrzebne? Zależy mi, że w razie gdyby jeden z dysków padł, tylko te dane które na nim się znajdowały przepadły. 

RAID 0 odpada, bo tylko SSD będzie stale czytać i zapisywać (wybaczcie jeżeli piszę bzdury, troszkę kiepsko się na tym znam  :mrgreen: ), a HDD będzie tylko przechowywać dane do których sporadycznie będę potrzebował dostępu. RAID 1 zmniejszy mi pojemność obu HDD z 2TB do 1TB, bo mirroring, a tego nie chcę. Domyślam się, że nie muszę mieć RAIDów w żadnym z PC jednak proszę mnie oświecić w temacie :smiley:

 

Z góry dzięki za wszystkie odpowiedzi!

 

Pozdrawiam. 

 

  1. Oczywiście, musisz też mieć klucz produktu bo sam instalator != system operacyjny

  2. Jeżeli stawiasz system to najwygodniej formatować narzędziem na płycie z windowsem, zewnętrzne programy to według mnie kompletny bezsens

  3. Tutaj nie jestem w stanie nic powiedzieć, osobiście bym ich nie łączył RAIDem innym niż 0 ale też innego nie potrzebuje więc niech ktoś inny się wypowie

Henorek,

 

dzięki za odpowiedź  :slight_smile: Oczywiście kod aktywacyjny mam.

Mam rozumieć, że jak postawie sobie system na SSD i wybiorę go w menu bootowania jako pierwszego, to będę mógł wtedy z poziomu Windowsa bezpiecznie sformatować zapisany HDD z systemem? 

Z tym RAIDem 0 to nie wiem. To by chyba miało więcej sensu gdybym łączył np. 2x SSD dla większych szybkości. Ale jak to się ma do łączenia SSD z dwoma HDD? Chyba zostawię konfigurację bez RAIDa, chyba, że ktos sie jeszcze wypowie  :wink:

 

EDIT:

Dopiero teraz ogarnąłem, że źle przeczytałem to co napisałeś  :oops:

Jak mniemam, mam wrzucić płytkę z Windowsem do napędu i tam powinienem mieć opcję formatowania dysku? I w ten sposób pozbędę się wszystkich danych i partycji?

Witaj 

 

można z płytki windowsa,a można np. z tego http://www.dobreprogramy.pl/AOMEI-Partition-Assistant,Program,Windows,33871.html

jak już  sobie go zainstalujesz ,uruchomisz program klikasz na dysku HDD żeby go podświetlić i z lewej str. w oknie masz Formatowanie partycji 

 

 

 

 

 

zerknij na pv :slight_smile:

A kogóż to moje piękne oczy widzą, Atronics we własnej osobie  :mrgreen:

 

Czyli pokrótce mam zrobić tak:

Zainstalować na SSD Win8.1 -> Pobrać ten programik -> Podłączyć oba HDD (domyślam się, że jak ustawie w menu bootowania żeby SSD bootował jako pierwszy to nie będzie konfliktów w związku z tym, że są dwa OSy na dwóch różnych dyskach) - > Z poziomu Windowsa sformatować odpowiedni dysk

 

Z tego co widzę na screenach najpierw sformatuję po kolei partycje, a potem je po prostu usunę, bo chcę żeby cała pojemność tego dysku (drugiego HDD zresztą również) stanowiła jedną partycję. 

 

Proszę o potwierdzenie, że się nie mylę  :smiley: