Wyczyszczenie prywatnych skojarzeń(mime)


(nintyfan) #1

Dzisiaj zainstalowałem nową wersję OpenSUSE, jednocześnie zachowując stary katalog domowy i zmieniając środowisko już kompletnie na KDE. W poprzedniej wersji korzystałem jednocześnie z GNOME i KDE. Jednocześnie zrezygnowałem z masy programów, które zainstalowałem na testy, a w nowej instalacji ich nie potrzebuję.

Powstaje problem, gdyż niekóre typy plików i rozszerzenia nadal są skojarzone z tamtymi programami. Mogę ręcznie to pozmieniać, lecz na pewno istnieje jakiś sposób na wyczeszczenie wszystkich prywatnych skojarzeń.


(saturno) #2

Jaką wersję KDE miałeś poprzednio ?

Jeśli nie chciałeś zachowywać ustawień, a tylko zachować pliki prawdopodobnie przed re-instalacją trzeba było usunąć z partycji /home pliki z konfiguracją programów oraz środowisk: KDE i GNOME.

Czyli pliki ukryte (zostawiając oczywiście potrzebne tzn. takie jak np. Virtualbox).

Teraz jak usuniesz te pliki, to może być niezły bigos.

Więc chyba pozostaje tylko ponowna re-instalacja systemu tym razem bez starych plików konfiguracyjnych.

Ps. Jeśli masz coś ważnego na pulpicie zrób sobie tego kopię, albo przenieś potrzebne pliki z pulpitu gdzieś indziej na /home bo plazma "jest jeszcze nie zbadana".


(nintyfan) #3

Właśnie zależało mi na zachowaniu ustawień. Ustawienia nie powodowały żadnych problemów po aktualizacji(prócz tego, że musiałem doinstalować dodatkowy zestaw tapet - wyświetlało się jedynie tło bez tapety; dodatkowo niektóre aplety plazmy nie są zainstalowane, ale to już nie powoduje wielkich problemów).

Pliki ze skojarzeniami MIME muszą być gdzieś przechowywane. Chodzi jedynie o ich wyrzucenie, by korzystać z domyślnych ustawień nowego systemu. Ewentualnie mogę przekopiować odpowiednie pliki ze skel-a lub skądź do mojego katalogu domowego. Przynajmniej mnie się wydaje, że to poskutkuje.


(saturno) #4

Instalator ma opcję aktualizacji więc teoretycznie mogłeś aktualizować.

Ale jest albo jest instalacja, albo aktualizacja.

Wiec co robiłeś u siebie ?

Co dokładnie trzeba usunąć lub zmienić niestety nie jestem w stanie odpowiedzieć na to pytanie.

A nie chciałbym dawać rad typu: usuń cały katalog: .kde4

Bo posłuchałem raz takiej rady przy KDE 3.5 i miałem potem zabawy co niemiara z doprowadzeniem systemu do stanu używalności.


(roobal) #5

Usuwać od razu nie trzeba, wystarczy zmienić nazwę, chociażby usuwając kropkę przed nazwą, w razie problemów zawsze można sobie ten katalog "przywrócić".

Pozdrawiam!


(saturno) #6

Sęk w tym, że miałem katalog .kde skopiowany, a jego ponowna zamiana niewiele dała, bo po uruchomieniu KDE i tak system sypał całym "stadem" błędów.

Z perspektywy czasu myślę, że powodów tego że przywrócenie .kde niewiele pomogło mogło być coś z tej listy:

  1. Ustawienie w KDE: Przywróć poprzednią sesję

  2. Zaznaczona opcja Wyłącz sprawdzanie konfiguracji systemu przy uruchamianiu

zrzutekranu2r.th.png

Te dwie opcje były domyślnie w OpenSUSE zaznaczone (w innych dystrybucjach Linuksa domyślne ustawienia mogą się różnić od tych w OpenSUSE).

  1. Bardzo dużo ustawień KDE było zapisanych w YaST.

(Zulowski) #7

zajrzyj tu :

http://www.google.pl/search?hl=pl&clien ... =&aq=f&oq=


(nintyfan) #8

Robiłem nową instalację.

@Zulowski : Dzięki. To w sumie nie powinno być takie trudne - spodziewałem się konieczności zmiany ustawień dla dużej ilości typów, lecz w systemie mam ich zarejestrowanych nie wiele. W necie znalazłem gdzieś opis formatu plików, gdzie KDE przechowuje takie rzeczy. Jednak nie potrafiłem wyszukać żadnego pliku, któryby to zawierał.

-- Dodane 04.12.2009 (Pt) 8:50 --

Jednak się skusiłem na wyczyszczenie(przeniosłem pliki) katalogu ~/.local/mime . Chyba to pomogło! Wcześniej już go widziałem, lecz nie byłem pewien czy to to - zawsze w razie problemów można te dane przywrócić.