[WYDAJNOŚĆ] Laptop ze zintegrowaną kartą graficzną

(Mordor99) #1

Laptopa kupiłem w Wielkiej Brytanii (gdzie aktualnie mieszkam). Jest to Compaq Presario A900. Parametry:

• Windows Vista Home Premium

• procesor Intel Core Duo (2x1.7 GHz)

• 2 GB RAM

• zintegrowana karta graficzna Intel 965 Express Chipset Family, która jest moją bolączką.Od pewnej osoby znającej się na komputerach usłyszałem, że to dobry sprzęt, ale ostatnio zaczynam mieć co raz więcej wątpliwości. Nie jestem osobą, która gra dużo. Posiadam zaledwie kilka gierek i to nie nowych. Przykładowo Doom 3 mimo że już lekko wiekowy, nie chodzi tak jakbym tego oczekiwał. Szczegółowość gafiki mogę co prawda ustawić na wysoką, bądź bardzo wysoką, ale rozdzielczość na minimum (a itak momentami tnie). Z normalnie działających gier to chyba tylko Warcraft 3. Czekam aktualnie na Diablo 2, ale słyszałem, że na Viście są z tym problemy. Jest kilka innych pozycji, ale nie będę się rozwodził. Kwestia wydajności: czy przejście z Visty na XP polepszy działanie gier?

Ostatnio chodzi mi po głowie myśl, aby po prostu go sprzedać i kupić coś konkretnie pod gry. Wyszłoby na to że wyrzuciłem kasę w błoto. Potrzebuje się poradzić osób znających się na tym.

Proszę o jakieś sugestie :slight_smile:

(Albertuning) #2

Miałem podobną sytuację, właściwie to mój kolega. Kupił lapka z Vistą, parametry jak Twoje z wyjątkiem grafiki, która była nieco lepsza niż u Ciebie i np. o Fifie 2008 mógł zapomnieć, w ogóle nie było mowy o graniu, natomiast po tym jak zrobiłem mu tam XP, gry chodzą elegancko, różnica jest ogromna :slight_smile:

(sosen86) #3

czasami zmiana sterowników może pomóc na jedną grę a na inną zaszkodzić. ja przy te samej karcie co ty przy starszych sterownikach nie chodziły mi w ogóle demówki prawie żadnej wersji colina ale dobrze live for speed. Po pobraniu najnowszych ze strony intela coliny chodzą natomiast live for speed nie wyświetla części grafiki w ustawiniach gry. Ale różnice są tak więc ściągnij sobie najnowsze sterowniki jeśli tego nie robiłeś. Przynajmniej trochę może pomóc

(Mordor99) #4

Cytat przedstawiony przez Maestro00 prawdopodobnie zaowocuje zrezygnowaniem z Visty. I tak planuje to zrobić - zadużo nerwów z Vistą. W każdym bądź razie dzięki za sugestie. A póki co ściągnąłem nowe stery.

(D Ark) #5

Nie żebym bronił Vistę, ale to co napisał Maestro jest bzdurą, Vista podczas trybu pełnoekranowego całą moc karty graficznej przeznacza na samą grafikę, pulpit jest wtedy nieaktywny.

Winą jest sama karta grafiki, do której sterowniki są partacko napisane. Wątpię żeby pod XPekiem cokolwiek się zmieniło, a poza tym zintegrowane karty grafiki Intela emulują jednostkę T&L więc wydajność będzie kiepściutka.

(Mordor99) #6

Nowsze stery nic nie pomogły.

dArk - a więc to karta badziewna? Czyli wychodzi na to, że kasę (tak jakby) wywaliłem w błoto, bo jak wiadomo nie da się zmienić podzespołów w laptopie. Pozostaje nowy laptop kupić :frowning: :?:

(D Ark) #7

Warto by było jeszcze spróbować pod WinXP, tak dla świętego spokoju. Ale jeśli kupujesz laptopa, żeby okazyjnie pograć na nim, to NIGDY nie bierz modelu z kartą grafiki od Intela. One po prostu się do tego nie nadają. Ja posiadam BenQ A52E, notebook o wiele słabszy od Twojego, a pomimo to w Doom3 daje się spokojnie pograć na średnio-wysokich detalach, Quake4 oraz Prey chodzą również przyzwoicie.