Wydajność różnych kart graficznych przy tym samym procesorze

Mam pytanie odnośnie wydajności komputera w grach przy różnych kombinacjach karty graficznej. Załóżmy, że komputer ma procesor Intel Core 2 Duo E8200 (2x2.6 GHz, 6 MB, 1333). Czy ma to duże znaczenie jaką kartę graficzną posiada komputer jeśli chodzi o wydajność w grach. Komputer wyposażony w powyższy procesor i kartę graficzną GF 8600GT obsłuży np. GTA IV czy Metro 2033 na średnich detalach. A gdy np zamienimy tę kartę na np. GTX 580 to czy wtedy te gry pójdą na wyższych ustawieniach graficznych pomimo tego samego procesora.

Uogólniając chodzi mi o to, czy mając do dyspozycji lepszą kartę graficzną gry będą chodzić płynnie na wyższych ustawieniach pomimo tego samego procesora.

Tak, ale ten procesor będzie ograniczał kartę pokroju tego GF’a.

Czyli gry będą chodzić płynnie na wyższych ustawieniach ale karta graficzna będzie mogła dać z siebie tyle ile maksymalnie będzie jej mógł dać procesor. A czy duża będzie różnica w możliwości grania na wyższych ustawieniach graficznych pomiędzy tymi kartami ale cały czas z tym samym procesorem. Pytam się tak ogólnie żeby mieć tak na oko jakiś punkt odniesienia.

Będzie duża różnica między kartami, które podałeś, mimo że GTX 580 nie wyzwoli pełnej mocy przy tym procesorze. GF 8600 to słabiutka karta starej generacji, natomiast GTX 580 to karta z najwyższej półki, na której pójdą wszystkie najnowsze gry na full detalach mimo pewnego ograniczenia mocy karty przez core 2 duo E8400

Podkręć procka i będzie dobrze.

Dziękuję wszystkim za informację i za rozjaśnienie sytuacji. Pozdrawiam !!