Wyjalem niechcacy dysk z kieszeni bez wylaczania systemu :(

Witam!

Tak sie zlozylo ze niechcacy, nie wylaczajac sytemu ani komputera wyjalem kieszen z dyskiem. Mam teraz problem z uruchomieniem tego dysku pod windowsem. Sprawdzalem u kolegi, u ktorego wszystko bylo OK z dyskiem. U mnie windows w trybie awaryjnym dysk wykrywa i uruchamia sie, natomiast w trybie normalnym zawiesza sie w momecie wyswietlania napisu “zapraszam”. Co zrobic zeby windows sie uruchamial i chodzil bez zarzutu?

THX

To jest dysk systemowy.

Jaki system.

Sorry, zapomnialem dodac ze jest to dysk bez systemu. System mam na dysku zamontowanym na stale. Winda chodzila a ja wyjalem dysk z kieszeni na ktorym byly same dane. W trybie awaryjnym po podlaczeniu wszystko dziala, ale w normalnym wiesza sie. Kiedy podlacze na inny kanal (teraz jest na secondary master), czyli na primary slave to wszystko jest ok. Co zrobic aby winda zaczela normalnie identyfikowac dysk i nie wieszala sie podczas uruchamiania?

Podłącz dysk jak był.

Odpal XP z płyty CD i opcja R i konsola i zrób scandisk obu dyskom.

chkdsk LiteraDysku /p /r

http://www.searchengines.pl/phpbb203/in … opic=14270

Jak się nie będzie chciał uruchomic,tryb awaryjny i zarządzanie komputerem i zarządzanie dyskami i zobacz jak są przypisane litery dyskom i napędom.

zrobilem jak mowisz. dalem opcje repair, wszystko przebieglo zgodnie z planem i bez zadnych niespodzianek. Winda niby naprawiona, ale system dalej sie wiesza kiedy podlaczam dysk. Co jeszcze muge zrobic? Czy format tego dysku ktory zostal wyjety moze pomoc?

Jeżeli zależy ci na danych, skopiuj je w awaryjnym - jeżeli się da… możesz także sprawdzić, czy soft serwisowy tu pomoże - poszukaj na stronie producenta, możesz użyć hddregeneratora…

Jeżeli nie, to format połączony ze zdjęciem wszystkich partycji z tegoż i założenie nowych…

dane w awaryjnym mozna skopiowac, ale ciezko mi bedzie znalezc 40GB wolnego miejsca na ich przeniesienie :frowning: Jest to praktycznie niemozliwe w mojej sytuacji. Jezeli juz formatowac to w jaki sposob, zeby zrobic to najlepiej i najpewniej? Jakims softem specjalnym czy fdiskiem?

Naprawde nie moge uwierzyc w to zeby nie mozna bylo uniknac formatowania. Niezamierzone wyjecie dysku z kieszeni moze przeciez zdarzyc sie kazdemu, a wtedy za kazdym razem nalezy go formatowac? Musi byc jakis inny sposob… niestety ale ja go nie znam :-x

To uwierz jeżeli kieszeń nie jest wyposażona w tzw. hot swap :

Uszkodzeniu mogła ulec elektronika dysku i pomoże wtedy tylko specjalistyczny serwis.

kupujac kieszen na allegro w opisie aukcji podane bylo iz kieszen wyposazona jest w hotswap, ale aby z tego korzystac nalezalo zainstalowac odpowiedni program. Ja tego programu podczas wyjmowania dysku nie uzywalem chyba hotswap nie zadzialal.

W czym sformatowac ten dysk? Normalnie pod windowsem, moze jakims softem, a moze fdiskiem?

Czegoś tu nie rozumiem:

tak wiec formatowalem pod winda - nie pomoglo, formatowalem i tworzylem od nowa partycje w Partition Magic - nie pomoglo. Zauwazylem jednak dziwna rzecz. Pomimo ze windows pokazuje iz:

  1. dysk systemowy: C: D: E:

  2. dysk w kieszeni: F: (takie litery partycji zawsze mialem ustawione)

to po wlaczeniu fdiska i wlaczeniu opcji wyswietlania informacji o dyskach pokazuje mi ze:

  1. dysk systemowy: C: E: F:

  2. dysk w kieszeni: D:

Moze tu jest pies pogrzebany? Jest jakas mozliwosc zmiany liter partycji z poziomu dyskietki startowej albo konsoli z plytki XP?

Masz którąś partycje w systemie plików NTFS ??

Jeśli tak to normalne, że tak dos Ci je widzi.

nie. wszystkie sa FAT32. Ale dowiedzialem sie juz ze fdisk inaczej widzi partycje wiec to raczej nie jest przyczyna problemu, ktorego wciaz nie rozwiazalem :confused: Nie macie wiecej pomyslow?

Tak namieszałeś że już nic nie wiadomo.

Sprawdź czy kieszeń nie uszkodzona - bo mogła paść.

Ile masz partycji na dysku systemowym.

Jak drugi dysk jest podłączony.

Ile masz napędów CD.

Jak to wszystko jest podłączone na taśmach i kanałach.

Zrób tak - najprościej.

Wypnij dysk systemowy.

W biosie napędy i tryby pracy ustaw na auto.

Ten uszkodzony dysk podłącz na I kanale IDE jako Master na końcowej wtyczce taśmy sygnałowej.

Zdejmij partycje i załóż i sformatuj dysk - czytaj komunikaty końcowe,użyj Fdiska lub instalatora z XP.

Będziesz wiedział czy dysk dobry,bo może jego koniec.

http://www.searchengines.pl/phpbb203/in … hl=delpart

http://forum.dobreprogramy.pl/viewtopic.php?t=21243

Zmiane liter napędów dokonasz w zarządzaniu dyskami jak już wszystkie napędy będą podłączone na taśmach jak należy z poziomu Windows.

http://forum.dobreprogramy.pl/viewtopic … tery+dysku

Nie padla. Sprawdzalem.

Dysk systemowy: C: D: E: - 3 partycje

Podlaczony jest na secondary master.

1 naped cd podlaczony na secondary slave.

Primary Master: Dysk systemowy

Primary Slave: none

Secondary Master: Dysk w kieszeni (to jego wlasnie niechcacy wyjalem)

Secondary Slave: CD-ROM

Ustawione od zawsze.

Zdejmowalem partycje i formatowalem, ale dysk z kieszeni byl wtedy podlaczony na Secondary Master, a systemowy na Primary Master. Zrobie tak jak mowisz.

Dysk na pewno jest dobry. Podlaczalem u kumpla oraz u siebie tylko na innym kanale i wszystko chodzilo bez zarzutu.

Jeden gosc doradza mi abym sformatowal dysk systemowy i zainstalowal od nowa calego Windowsa XP. Ma racje?

Nie ma takiej potrzeby - chyba że chcesz.

Kolejnością liter napedów się nie przejmuj,najmniej ważne,drugi dysk ma pracować i tyle.

Jak będziesz stawiał nowy system,podłącz napędy jak powinny być i poczytaj link na końcu.

Na I kanale IDE zostaw dysk systemowy jako Master na końcowej wtyczce

Na II kanale IDE drugi dysk jako Master na końcowej wtyczce,CDROM jako Slave na środkowej wtyczce.

I kolejność napędów powinna być w tym wypadku,choć wcale nie musi tak być A C,D,E F-drugi dysk niepodzielony, G - CD

http://forum.dobreprogramy.pl/viewtopic.php?t=25048

tak jak napisales, tak mam. A przynajmniej mialem zanim wszystko sie posypalo z tym dyskiem.

System moge zainstalowac od nowa, ale byloby to dla mnie bardzo niewygodne. W moim przypadku trwa to cale wieki bo poza samym formatowaniem i instalowaniem windy musze zrobic wiele, wiele innych rzeczy, dlatego chcialbym to robic naprawde w osotatecznosci. Skoro mowisz ze nie musze, bo w niczym to nie pomoze, to nie bede systemu instalowal od nowa.

W ostateczności nie będziesz miał innego wyjścia,ale powinno to ruszyć.

Jak sprawdzisz dysk podepnij wszystko jak pisałem.

Odpal XP i jak dalej nie tak,to z uruchom komenda chkdsk /f i sfc /scannow,włóż płyte z XP do napędu,po chkdsk i sfc spacja niech sprawdzi system i pliki.

Zobacz jak dysk jest widziany w zarządzaniu dyskami - może wystarczy mu przypisać litere lub zmienić i wszystko.

Można spróbować naprawiać z konsoli lub nakładke systemu.Poczytaj link dokładnie.

Pomoc.

http://www.searchengines.pl/phpbb203/in … opic=14270