Wyjalem niechcacy dysk z kieszeni bez wylaczania systemu :(

(system) #1

Witam!

Tak sie zlozylo ze niechcacy, nie wylaczajac sytemu ani komputera wyjalem kieszen z dyskiem. Mam teraz problem z uruchomieniem tego dysku pod windowsem. Sprawdzalem u kolegi, u ktorego wszystko bylo OK z dyskiem. U mnie windows w trybie awaryjnym dysk wykrywa i uruchamia sie, natomiast w trybie normalnym zawiesza sie w momecie wyswietlania napisu "zapraszam". Co zrobic zeby windows sie uruchamial i chodzil bez zarzutu?

THX

(JNJN) #2

To jest dysk systemowy.

Jaki system.

(system) #3

Sorry, zapomnialem dodac ze jest to dysk bez systemu. System mam na dysku zamontowanym na stale. Winda chodzila a ja wyjalem dysk z kieszeni na ktorym byly same dane. W trybie awaryjnym po podlaczeniu wszystko dziala, ale w normalnym wiesza sie. Kiedy podlacze na inny kanal (teraz jest na secondary master), czyli na primary slave to wszystko jest ok. Co zrobic aby winda zaczela normalnie identyfikowac dysk i nie wieszala sie podczas uruchamiania?

(JNJN) #4

Podłącz dysk jak był.

Odpal XP z płyty CD i opcja R i konsola i zrób scandisk obu dyskom.

chkdsk LiteraDysku /p /r

http://www.searchengines.pl/phpbb203/in ... opic=14270

Jak się nie będzie chciał uruchomic,tryb awaryjny i zarządzanie komputerem i zarządzanie dyskami i zobacz jak są przypisane litery dyskom i napędom.

(system) #5

zrobilem jak mowisz. dalem opcje repair, wszystko przebieglo zgodnie z planem i bez zadnych niespodzianek. Winda niby naprawiona, ale system dalej sie wiesza kiedy podlaczam dysk. Co jeszcze muge zrobic? Czy format tego dysku ktory zostal wyjety moze pomoc?

(adpawl) #6

Jeżeli zależy ci na danych, skopiuj je w awaryjnym - jeżeli się da... możesz także sprawdzić, czy soft serwisowy tu pomoże - poszukaj na stronie producenta, możesz użyć hddregeneratora...

Jeżeli nie, to format połączony ze zdjęciem wszystkich partycji z tegoż i założenie nowych...

(system) #7

dane w awaryjnym mozna skopiowac, ale ciezko mi bedzie znalezc 40GB wolnego miejsca na ich przeniesienie :frowning: Jest to praktycznie niemozliwe w mojej sytuacji. Jezeli juz formatowac to w jaki sposob, zeby zrobic to najlepiej i najpewniej? Jakims softem specjalnym czy fdiskiem?

Naprawde nie moge uwierzyc w to zeby nie mozna bylo uniknac formatowania. Niezamierzone wyjecie dysku z kieszeni moze przeciez zdarzyc sie kazdemu, a wtedy za kazdym razem nalezy go formatowac? Musi byc jakis inny sposob... niestety ale ja go nie znam :-x

(fiesta) #8

To uwierz jeżeli kieszeń nie jest wyposażona w tzw. hot swap :

Uszkodzeniu mogła ulec elektronika dysku i pomoże wtedy tylko specjalistyczny serwis.

(system) #9

kupujac kieszen na allegro w opisie aukcji podane bylo iz kieszen wyposazona jest w hotswap, ale aby z tego korzystac nalezalo zainstalowac odpowiedni program. Ja tego programu podczas wyjmowania dysku nie uzywalem chyba hotswap nie zadzialal.

W czym sformatowac ten dysk? Normalnie pod windowsem, moze jakims softem, a moze fdiskiem?

(system) #10

Czegoś tu nie rozumiem:

(system) #11

tak wiec formatowalem pod winda - nie pomoglo, formatowalem i tworzylem od nowa partycje w Partition Magic - nie pomoglo. Zauwazylem jednak dziwna rzecz. Pomimo ze windows pokazuje iz:

1. dysk systemowy: C: D: E:

2. dysk w kieszeni: F: (takie litery partycji zawsze mialem ustawione)

to po wlaczeniu fdiska i wlaczeniu opcji wyswietlania informacji o dyskach pokazuje mi ze:

1. dysk systemowy: C: E: F:

2. dysk w kieszeni: D:

Moze tu jest pies pogrzebany? Jest jakas mozliwosc zmiany liter partycji z poziomu dyskietki startowej albo konsoli z plytki XP?

(Damian) #12

Masz którąś partycje w systemie plików NTFS ??

Jeśli tak to normalne, że tak dos Ci je widzi.

(system) #13

nie. wszystkie sa FAT32. Ale dowiedzialem sie juz ze fdisk inaczej widzi partycje wiec to raczej nie jest przyczyna problemu, ktorego wciaz nie rozwiazalem :confused: Nie macie wiecej pomyslow?

(JNJN) #14

Tak namieszałeś że już nic nie wiadomo.

Sprawdź czy kieszeń nie uszkodzona - bo mogła paść.

Ile masz partycji na dysku systemowym.

Jak drugi dysk jest podłączony.

Ile masz napędów CD.

Jak to wszystko jest podłączone na taśmach i kanałach.

Zrób tak - najprościej.

Wypnij dysk systemowy.

W biosie napędy i tryby pracy ustaw na auto.

Ten uszkodzony dysk podłącz na I kanale IDE jako Master na końcowej wtyczce taśmy sygnałowej.

Zdejmij partycje i załóż i sformatuj dysk - czytaj komunikaty końcowe,użyj Fdiska lub instalatora z XP.

Będziesz wiedział czy dysk dobry,bo może jego koniec.

http://www.searchengines.pl/phpbb203/in ... hl=delpart

http://forum.dobreprogramy.pl/viewtopic.php?t=21243

Zmiane liter napędów dokonasz w zarządzaniu dyskami jak już wszystkie napędy będą podłączone na taśmach jak należy z poziomu Windows.

http://forum.dobreprogramy.pl/viewtopic ... tery+dysku

(system) #15

Nie padla. Sprawdzalem.

Dysk systemowy: C: D: E: - 3 partycje

Podlaczony jest na secondary master.

1 naped cd podlaczony na secondary slave.

Primary Master: Dysk systemowy

Primary Slave: none

Secondary Master: Dysk w kieszeni (to jego wlasnie niechcacy wyjalem)

Secondary Slave: CD-ROM

Ustawione od zawsze.

Zdejmowalem partycje i formatowalem, ale dysk z kieszeni byl wtedy podlaczony na Secondary Master, a systemowy na Primary Master. Zrobie tak jak mowisz.

Dysk na pewno jest dobry. Podlaczalem u kumpla oraz u siebie tylko na innym kanale i wszystko chodzilo bez zarzutu.

Jeden gosc doradza mi abym sformatowal dysk systemowy i zainstalowal od nowa calego Windowsa XP. Ma racje?

(JNJN) #16

Nie ma takiej potrzeby - chyba że chcesz.

Kolejnością liter napedów się nie przejmuj,najmniej ważne,drugi dysk ma pracować i tyle.

Jak będziesz stawiał nowy system,podłącz napędy jak powinny być i poczytaj link na końcu.

Na I kanale IDE zostaw dysk systemowy jako Master na końcowej wtyczce

Na II kanale IDE drugi dysk jako Master na końcowej wtyczce,CDROM jako Slave na środkowej wtyczce.

I kolejność napędów powinna być w tym wypadku,choć wcale nie musi tak być A C,D,E F-drugi dysk niepodzielony, G - CD

http://forum.dobreprogramy.pl/viewtopic.php?t=25048

(system) #17

tak jak napisales, tak mam. A przynajmniej mialem zanim wszystko sie posypalo z tym dyskiem.

System moge zainstalowac od nowa, ale byloby to dla mnie bardzo niewygodne. W moim przypadku trwa to cale wieki bo poza samym formatowaniem i instalowaniem windy musze zrobic wiele, wiele innych rzeczy, dlatego chcialbym to robic naprawde w osotatecznosci. Skoro mowisz ze nie musze, bo w niczym to nie pomoze, to nie bede systemu instalowal od nowa.

(JNJN) #18

W ostateczności nie będziesz miał innego wyjścia,ale powinno to ruszyć.

Jak sprawdzisz dysk podepnij wszystko jak pisałem.

Odpal XP i jak dalej nie tak,to z uruchom komenda chkdsk /f i sfc /scannow,włóż płyte z XP do napędu,po chkdsk i sfc spacja niech sprawdzi system i pliki.

Zobacz jak dysk jest widziany w zarządzaniu dyskami - może wystarczy mu przypisać litere lub zmienić i wszystko.

Można spróbować naprawiać z konsoli lub nakładke systemu.Poczytaj link dokładnie.

Pomoc.

http://www.searchengines.pl/phpbb203/in ... opic=14270