Wyjazd za granicę - maturzysta

Witam. W maju zdawałem maturę. Wyjeżdżam ok. 10 czerwca za granicę. I w związku z tym mam następujące pytanie, czy muszę napisać moim rodzicom upoważnienie do odbioru wyników świadectw czy np. składania papierów na jakąś uczelnię wyższą? Chciałbym także wiedzieć, czy podczas lotu do Anglii samolotem niezbdny jest paszport czy tylko dowód?

upoważnienia musisz napisać, jesteś pełnoletni,

do Anglii potrzebujesz paszport

A co to Wielka Brytania (w tym i Anglia) nie jest członkiem UE ??

Już w 2004 można było przekroczyć granicę brytyjską z dowodem:

http://www.frazpc.pl/b/77214

Wielka Brytanie jest w UE ale nie jest członkiem strefy Schengen, więc paszport wedle prawa jest potrzebny, fakt zwykle wpuszczają tez na sam dowód

Myślę,że upoważnienie powinno być potwierdzone u Notariusza

Gdy Polska nie była jeszcze w strefie Schengen, a była już w UE, nie potrzebowaliśmy już paszportów.

Obowiązuje jednak kontrola na gramicy kraju.

No dobrze kontrola obowiązuje, ale czy muszę mieć paszport na lotnisku? Bo nie mam wyrobionego, a chcę lecieć samolotem.

Gdy ja leciałem do Anglii to na lotnisku prosili o ID a czy to był paszport czy dowód obojętne, ja dałem dowód i było ok :wink:

Wystarczy dowód osobisty.

mylisz kolego podstawowe pojęcia.

Strefa schengen do zniesienie granic, czyli jadąc do np. niemiec nie ma kontroli granicznych.

A że GB jest w strefie euro jedziesz tam na dowód …

Nie trzeba żadnego paszportu mieć :wink:

Ok dziękuję za odpowiedzi. A jak jest z tym upoważnieniem? Naprawdę muszę dać jakby pełnomocnictwo moim rodzicom?