Wyjmować baterię z laptopa czy nie?

Laptopa używam przeważnie w domu jako komputer stacjonarny bardzo rzadko gdzieś go zabieram i czy baterię wyjąć by żywotność jej wydłużyć bo chyba nie dobrze jest jak cały czas jest podłączony komp pod baterię i zasilanie

Wyjmij baterię, ale co jakiś czas pracuj też na samej baterii.

Rozładuj baterie do poziomu ok 40% i wtedy wyjmij. Jeżeli była by w pełnie naładowana to o wiele więcej traci na żywotności.

w niektórych modelach laptopów jak masz podłączony sprzęt do sieci 230V to automatycznie odłączana jest bateria i tak jakbyś pracował z wyciągniętą

a ja mam Fujitsu Siemens amilo Pi 2530 i nic w instrukcji i w sieci nie znalazłem odłącza on zasilanie ???

przecież to widać czy jak podłączysz do prądu komputer czy się ładuje czy nie.Tutaj nie trzeba żadnych specyfikacji komputera.Zawsze odłączaj baterie (chyba że automatycznie jest odłączana) wtedy zwiększysz znacznie jej żywotność. Możesz też wkładać ją do lodówki jeżeli jeszcze bardziej chcesz ją przyoszczędzić:) choć to ponoć pic na wode :? Nie sprawdzałem :smiley:

zamrażałem swoją baterię, pic na wode ! :stuck_out_tongue:

A to ciekawe, bo na innych stronach przeczytałem kiedyś, żeby właśnie naładować na full i wtedy ją wyjmować. Ktoś się jeszcze wypowie w takim razie w tej kwestii?

nie no o sposobie z trzymaniem baterii w lodówce oglądałem program “pogromcy mitów” wynik był prawdopodobne więc coś musi być w tym, poza tym ja nigdy nie wyciągam bo jak dla mnie wtedy działa na podobnej zasadzie jak UPS, po prostu ze względu na większe bezpieczeństwo danych

Nie, nie zawsze. Być może myślisz o wskaźniku podłączonego zasilania sieciowego

Nie masz racji.

Baterie Li-Ion (mówiąc ‘bateria’ mam na myśli oczywiście nie pojedyncze ogniwo tylko zespół ogniw + elektronika która nimi steruje) NIE powinny być, jak to nazwałeś, odłączane. Tym, czy baterie są ładowane czy też nie nie steruje użytkownik podłączając i odłączając zasilacz tylko układ elektroniczny.

Przeciw przemawia też to, że bateria zintegrowana jest z obudową - dostałeś w komplecie jakąś ‘zaślepkę’ w to miejsce? Czy bez baterii laptop jest tak samo stabilny? Czy przypadkiem nie zmniejszył się ‘prześwit’ pod laptopem (chłodzenie)?

Absolutnie nie powinieneś wyjmować baterii (cały czas mówimy o Li-Ion) rozładowanej - jeśli napięcie spadnie poniżej minimalnego, które, z tego co pamiętam, wynosi nieco poniżej 2,5V to możesz je po prostu uszkodzić (utleniają się elektrody). Dodam: bezpowrotnie uszkodzić. Jeżeli chcesz ją przechowywać (bo np. masz baterię zapasową) to zawsze naładowaną.

Konserwacja baterii Li-Ion sporwadza się do 2 rzeczy:

  • raz na jakiś czas (1-2 miesiące) wykonaj kalibrację (często myloną z formatowaniem - baterii Li-Ion się nie formatuje)

  • jeżeli używasz laptopa zasilanego z baterii i rozładuje się do 50-60% to poczekaj, aż rozładuje się całkowicie i dopiero wtedy rozpocznij ładowanie, pamiętając o tym żeby go nie przerywać aż naładuje się do pełna

Oczywiście jeżeli chcesz wiedzieć więcej to poczytaj o ogniwach, w szczególności Li-Ion.

ps.

Skąd się biorą takie, nie obrażając nikogo, wyssane z palca porady jak te pisane w niektórych wcześniejszych postach? :?

ok dzięki a możesz mi napisać na czym polega “kalibracja” baterii??

http://pclab.pl/art26289.html

adamoose muszę z przykrością stwierdzić że jesteś w grubym błędzie i wprowadzasz jeszcze innych w błąd pisząć

od lat producenci laptopów sugerują aby wyciągać baterie jeżeli komputer jest podłączony do zasilania sieciowego.

Cytat z działu HARDWARE gazety PC FORMAT:

Dotyczy to oczywiści również baterii LI-lon.

Więc jeżeli znasz się bardziej od redaktora działu Hardware gazety PC FORMAT to śmiało wysyłaj do nich swoje CV :slight_smile: i przekaż swoje nowe sposoby na temat konserwacji baterii.

Następnym razem pisząć

dwa razy się zastanów :slight_smile:

@hackme: niestety nie doczytałeś do końca, napisałem:

ponieważ grozi to jej uszkodzeniem

I to jest fakt, którego dyskusja nie ma sensu

mam nadzieję, że zauważyłeś różnicę?

Przeczytaj jeszcze raz to, co napisałem w swoim poście i jeżeli masz jakieś inne, niż przeklejanie fragmentów wyrwanych z kontekstu, argumenty - słucham.

dziękuję, mam świetna pracę

pozdrawiam,

no fakt nie zauważyłem tego :stuck_out_tongue: ale w poście nie było mowy o rozładowanej baterii skoro notebook jest używany jak komputer stacjonarny to bateria raczej nie jest wyładowana :slight_smile:

A nie lepiej używać jakiegoś programu którym by lepiej zażądał baterią? Polecam NHC. Nie “oszukuje” a u mnie o 10% wzrósł czas trzymania na baterii.